Úspora energií v domácnosti – jak na to?

Úsporné bydlení znamená přemýšlet o tom jak vaše domácnost – rodinný dům nebo byt – fungují. Být si vědomi toků energií a zdrojů, které v domácnosti fungují a že tyto zdroje a energie nejsou zadarmo. Ba naopak, že ceny energií a vody v České republice výrazně stoupají každý rok.

Každá domácnost dnes může na svém provozu výrazně ušetřit. Stačí se řídit několika jednoduchými radami. foto: H1
Každá domácnost dnes může na svém provozu výrazně ušetřit. Stačí se řídit několika jednoduchými radami. foto: H1

Rozhodli jsme se proto připravit přehled jednoduchých tipů a rad, které vám pomohou ve výdajích na domácnost ušetřit. Pro někoho mohou být tyto informace zřejmé na první pohled, pro jiné jde o dosud stále neviditelná tajemství.

Neplýtvejte

Přímočará a jednoduchá rada jak snížit výdaje domácnosti zní: neplýtvat. Ničím. Elektřinou, vodou, plynem, teplem. Necháváte jen tak zapnutou svou 100cm plazmovou televizi, i když se na ni nikdo nedívá?

Obrovským žroutem energie je ve výsledku ale třeba i jen do zásuvky zapojená tiskárna. Stejně tak zastaralé elektrospotřebiče – zejména ty velké jako ledničky, mrazničky či mrazáky, významným způsobem zvyšují účet za elektřinu.

Vhodně zvolené úsporné žárovky mohou proti těm běžným nabídnout brzkou úsporu elektřiny, a tedy i vaší peněženky. foto: H1
Vhodně zvolené úsporné žárovky mohou proti těm běžným nabídnout brzkou úsporu elektřiny, a tedy i vaší peněženky. foto: H1

Řešením může být nákup nových spotřebičů, třeba i na splátky. Pochopitelně je třeba si spočítat, zda se taková investice vyplatí. V dlouhodobém horizontu jedné až dvou desítek let však obvykle ano.

Stejně tak je cestou ke snížení spotřeby energie nákup úsporného osvětlení, např. kvalitních LED žárovek. Energeticky úsporné spotřebiče jsou dnes módním trendem, a tak je vždy nutné pečlivě vybírat.

Zateplete a renovujte

Výdaje na vytápění patří v českých domácnostech mezi ty nejtučnější. Program Zelená úsporám v průběhu předchozích let umožnil desetitisícům majitelů rodinných domů svůj dům renovovat a zateplit. Výsledkem je často až o třetinu nižší faktura za zemní plyn/uhlí/dřevo/peletky/jakýkoliv jiný typ paliva.

Ruku v ruce se zateplením fasády domu jde i výměna oken. Okna jsou spolu se zdmi a střechou místem kudy uniká nejvíce tepla. Momentálně už starý program Zelená úsporám není v chodu a nelze tak požádat o dotaci. Řešením proto může být například nákup nových oken na splátky.

České ministerstvo životního prostředí by nicméně již během letošního roku mělo spustit program Zelená úsporám 2, který poběží údajně až do roku 2020. Bohužel už nepůjde o dotace jako v případě první verze programy, ale ve většině případů pouze o výhodné půjčky.

Přemýšlejte

Chcete-li opravdu snížit výdaje své domácnosti za energie a vodu, nebojte se přemýšlet o každé maličkosti. Povzneste se nad zaběhané rituály, pozorujte co a jak ve vašem domě či bytě funguje. A snažte se přijít na to jak situaci zlepšit.

Některá úsporná opatření lze provést zcela bez nákladů a ušetří vám v průběhu let důležité prostředky, které můžete využít jinde. Např. na další snížení spotřeby. Jiné zásahy budou vyžadovat investice. Ani těch se ale nemusíte bát, pokud si vše dobře spočítáte.

placená reklama
Sdílet: