Plastová okna jako ochrana proti hluku

Máte stará okna na ulici, kde denně projede mnoho aut nebo slyšíte každou tramvaj či vlak? Hluk je rušivým a zdraví škodlivým faktorem. Ochrana proti hluku je tudíž nezbytným předpokladem pro kvalitní život a zdraví. Člověk potřebuje dostatečnou ochranu proti hluku. Rozhodující pro zvukovou izolaci plastových oken je zasklení, konstrukce rámu a propustnost spár. Základem pro stanovení ochrany proti nadměrnému hluku jsou příslušné normy a směrnice. pokračování…

plastová okna

A právě okna jsou z hlediska zvukové izolace velmi slabým článkem. Proto je čas na jejich výměnu za kvalitní plastová okna. Zásadní otázkou pak už jen zůstane, jaká plastová okna zvolit.

Typ použití skel – plastová okna jako ochrana proti hluku

Nejdůležitějším prvkem proti snížení hluku je při výměně oken typ použitých skel. Nejlevnější, ale přesto už velmi slušnou variantou je u oken použití izolačního dvojskla se zvětšenou tloušťkou vnější skleněné tabule (např. 6 mm nebo 8 mm místo standardních 4 mm). Není to tak velký zásah do vašeho rozpočtu na pořízení oken, ale snížení hladiny hluku u vás v bytě se rozhodně objeví.

Dalším důležitým prvkem proti útlumu hluku je počet těsnění. Hluk i teplo se nejlépe dostane do bytu, domu otevřenými otvory nebo spárami, proto je kvalitní utěsnění všech spár pro jejich snížení podstatným bodem při výběru vašich oken. U plastových oken jsou dvě těsnění povinností. Nicméně tři těsnění jsou pro byty a obytné domy nacházející se v blízkosti rušných ulic, železničních tratí atd…nutností, protože přidáním jednoho těsnění se podstatně sníží hluk v místnostech. A na co v poslední řadě nesmíme zapomenout je kvalitní montáž, která dokáže hodně pomoci.

Jen dobře namontovaná plastová okna jsou kvalitní okna. Nejde však jen o kvalitu provedených prací, ale též o správný návrh řešení připojovací spáry mezi oknem a zdivem. Pokud již investujeme do plastových oken se zvýšenou zvukovou izolací, požadujte zatěsnění spáry z interiéru též přelepením speciální páskou, folií nebo kompripáskou.

Plastová okna jako ochrana proti hluku

Jen plastová okna zcela zavřená dokážou zvukově těsnit. Pokud jsou plastová okna otevřená nebo pouze jen na mikroventilaci vyklopená, hluk nám to neutlumí. Při větrání otevírejte plastová okna pouze tam, kde není tak velký hluk ani prach. Pokud to nepůjde, snažte se větrat pouze minimálně, jinak hluk z místnosti nedostanete.

zdroj: reklamní článek
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.