Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
18. 3. 2008 v rubrice Domy

Nízkoenergetické budovySeveroamerická Komise pro spolupráci v oblasti životního prostředí minulý čvrtek v kanadském Vancouveru zveřejnila svou zprávu ze které plyne, že razantního snížení emisí skleníkových plynů by na severoamerickém kontinentu mohlo být dosaženo relativně levně zaváděním „zelených technologií“ v domech a budovách a zvýšením výstavby nízkoenergetického bydlení. Přestože jednoznačně největším znečišťovatelem ovzduší je v USA průmysl a hned po něm automobily, domácnosti a budovy obecně na něm mají také lví podíl. Podle zprávy pochází zhruba 35% emisí na celém kontinentu z budov. V Kanadě navíc spotřebovávají budovy téměř polovinu všech zdrojů jako je elektřina či voda. Přitom pouze 4% budov v Severní americe je možné považovat za nízkoenergetické/“zelené“. Zpráva upozorňuje na fakt, že kromě výstavby nových nízkoenergetických budov by se nemělo zapomínat na současné domy a kancelářské budovy. Ty mohou být ekologicky vylepšeny například pomocí solárních panelů, větrných elektráren, úsporných žárovek, osvětlení a spotřebičů, novou izolací a dalšími způsoby. Počáteční náklady sice mohou na první pohled vypadat vysoké, ale stále klesající cena zelených technologií a naopak zvyšující se ceny energií a vody dobu návratnosti těchto investicí tlačí neustále dolů. V současné době jsou podle zprávy zdaleka nejvíce potřeba nové vládní dotace a programy pro ty, kteří chtějí svůj dům upravit. První podobné programydotací už zavádějí města jako Chicago, San Francisco, New York City a další. U nás prozatím poskytuje podobné dotace např. Plzeň a Praha, viz. článek Dotace na solární panely.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Byty České Budějovice:

    Společnost MANE rojíždí v Českých Budějovicích nový projekt stavby moderního pasivního bytového domu na ulici Husova ve Čtyřech Dvorech. Jedná se o vůbec první standardizované energeticky pasivní byty v Českých Budějovicích. Byty budou zasazeny do klidné části města v těsné blízkosti několika hypermarketů.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz