Moravskoslezský kraj: přes 4000 pracovních míst v oblasti energeticky úsporných renovací budov

Dlouhodobé financování státního podpůrného programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy a efektivní zapojení fondů Evropské unie pro energeticky úsporné renovace bytových domů a veřejných budov může už do jednoho roku vytvořit několik tisíc pracovních míst v Moravskoslezském kraji.

Šetrné budovy mohou pomoct výrazně rozhýbat české hospodářství a snížit nezaměstnanost. foto: Jan Horčík
Šetrné budovy mohou pomoct výrazně rozhýbat české hospodářství a snížit nezaměstnanost. foto: Jan Horčík

Nová zelená úsporám zatím tento rok hospodaří jen s 1 miliardou korun. Do roku 2020 lze ale ve stabilním programu, který by pomáhal domácnostem i institucím s energeticky úspornými renovacemi, efektivně vyčerpat 80-100 miliard korun, tedy až 12 miliard podpor ročně. Celorepublikově by tato částka dokázala vytvořit 35 tisíc pracovních míst ve všech regionech České republiky.

Pro Moravskoslezský kraj, kde žije 11,7 % obyvatel České republiky, by to podle konzervativních odhadů znamenalo 4 100 nových přímých pracovních míst ve stavebnictví a subdodavatelských odvětvích. Moravskoslezský kraj navíc patří mezi nejaktivnější kraje z hlediska čerpání dotací do renovací budov.

Vyplývá to jak z množství realizovaných zakázek v rámci původního programu Zelená úsporám, tak z množství projektů podpořených ze stávajícího Operačního programu Životní prostředí. Podle těchto údajů by tak odhady počtu nových pracovních míst v oblasti renovací budov mohly být ještě vyšší.

Financovat takový program se přitom vyplatí dokonce i státní kase. Vložené prostředky se do ní totiž už během jednoho roku vrátí.

Moravskoslezský kraj by se měl u vlády zasadit o vytvoření dlouhodobého programu, kdy lze také ve spolupráci s Úřadem práce dohodnout příspěvek na vytvoření nového pracovního místa v tomto oboru přímo u stavebních firem. Důležité bude zohlednit možnost nových pracovních příležitostí v energeticky úsporném stavebnictví při přípravě rekvalifikačních kurzů.

Mgr. Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy, řekl: „Posílení Nové zelené úsporám a využití fondů Evropské unie na podporu energeticky úsporných renovací budov je cestou k vytvoření více než 4 000 nových přímých pracovních míst v Moravskoslezském kraji. A to není malé číslo.“

tisková zpráva

Jeden myslel na “Moravskoslezský kraj: přes 4000 pracovních míst v oblasti energeticky úsporných renovací budov

  • 10. 10. 2013 (18.38)
    Trvalý odkaz

    Bohužel MS kraj trpí dlouhodobým ÚBYTKEM obyvatel. Takže je otázkou, které budovy je vhodné zateplit a které je výhodnější raději strhnout.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *