Kompletní infračervený obraz města

Zjištění v domácnosti pomocí termovizní kamery je pro mnohé čtenáře známá technologie. Avšak co když chceme oskenovat infrakamerou celá města? Vědci z americké Long Phan, Jonathan Jesneck a Sanjay Sarma, vyvinuli novou metodu skenování, která něco podobného dokáže. Cílem jejich úsilí je poskytnou klientovi kompletní infračervený obraz a získat přehled o tom, kde dochází k největším ztrátám v podobě úniku tepla.  

infračervený obraz města

Metoda skenování celých měst využívá s automatickou infrakamerou. Automobil projíždí ulicemi a kamera pořizuje infračervené snímky okolí. Jde o podobný princip, jakým firma získává obrazové podklady pro svůj program Google Street View.

Běžné infrakamery s vysokým rozlišením mohou stát až 40 000 dollarů. Tým vědců však pro své účely vyvinul technologii nazvanou „Kinetic Super Resolution“, která propojuje běžně dostupné a levné infrakamery s počítačem. Počítač vyhodnocuje snímané obrazy z kamer a pomocí speciálního programu vytváří snímky ve vysokém rozlišení.

Použité řešení je podobné technologii, kterou používá k vylepšování snímků získaných vesmírnými sondami. Jak říká doktor Phan: „Díky naší technologii jsme prolomili bariéru masovějšího používání infračervených kamer.“

O systém infračerveného skenování měst projevila zájem metropole . Město by rádo využilo nový systém infračerveného skenování a nechalo si vypracovat infračervený obraz všech budov ve městě.

Vědci doufají, že projekt pomůže nejen samotnému městu odhalit neefektivní městské budovy, ale i ostatním obyvatelům. Veškeré obrázky budou volně dostupné na internetu, takže každý obyvatel města může lehce zjistit, jak tepelně efektivní je právě jeho dům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *