Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
25. 3. 2011 v rubrice Domy

Zjištění v domácnosti pomocí termovizní kamery je pro mnohé čtenáře známá technologie. Avšak co když chceme oskenovat infrakamerou celá města? Vědci z americké Long Phan, Jonathan Jesneck a Sanjay Sarma, vyvinuli novou metodu skenování, která něco podobného dokáže. Cílem jejich úsilí je poskytnou klientovi kompletní infračervený obraz a získat přehled o tom, kde dochází k největším ztrátám v podobě úniku tepla.  

infračervený obraz města

Metoda skenování celých měst využívá s automatickou infrakamerou. Automobil projíždí ulicemi a kamera pořizuje infračervené snímky okolí. Jde o podobný princip, jakým firma získává obrazové podklady pro svůj program Google Street View.

Běžné infrakamery s vysokým rozlišením mohou stát až 40 000 dollarů. Tým vědců však pro své účely vyvinul technologii nazvanou „Kinetic Super Resolution“, která propojuje běžně dostupné a levné infrakamery s počítačem. Počítač vyhodnocuje snímané obrazy z kamer a pomocí speciálního programu vytváří snímky ve vysokém rozlišení.

Použité řešení je podobné technologii, kterou používá k vylepšování snímků získaných vesmírnými sondami. Jak říká doktor Phan: „Díky naší technologii jsme prolomili bariéru masovějšího používání infračervených kamer.“

O systém infračerveného skenování měst projevila zájem metropole . Město by rádo využilo nový systém infračerveného skenování a nechalo si vypracovat infračervený obraz všech budov ve městě.

Vědci doufají, že projekt pomůže nejen samotnému městu odhalit neefektivní městské budovy, ale i ostatním obyvatelům. Veškeré obrázky budou volně dostupné na internetu, takže každý obyvatel města může lehce zjistit, jak tepelně efektivní je právě jeho dům.

 Jan Grohmann
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz