Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
23. 1. 2014 v rubrice Domy

Budoucí vládní strany se v  koaliční smlouvě zavázaly k masivní podpoře zateplování veřejných i soukromých budov. Pokud se nové vládě skutečně podaří vytvořit dlouhodobý a stabilně financovaný program, může jen v Ústeckém kraji vzniknout zhruba 2800 nových pracovních míst.

"Stavebnictví se v současné době nachází ve velmi složité situaci, jak každý měsíc potvrzují výsledky šetření Českého statistického úřadu," komentuje aktuální situaci Pavel Ševčík, viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR. foto: Inspireli.com

„Stavebnictví se v současné době nachází ve velmi složité situaci, jak každý měsíc potvrzují výsledky šetření Českého statistického úřadu,“ komentuje aktuální situaci Pavel Ševčík, viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR. foto: Inspireli.com

Do roku 2020 lze ve stabilním programu, který by pomáhal domácnostem i institucím s energeticky úspornými renovacemi, efektivně využít 80-100 miliard korun, tedy až 12 miliard korun podpor ročně.

Celorepublikově by takto nastavená podpora energeticky úsporných renovací pokrývající soukromé i veřejné budovy dokázala vytvořit 35 tisíc pracovních míst ve všech regionech České republiky.

Pro Ústecký kraj, kde žije 7,9 % obyvatel České republiky, by taková výše podpory znamenala podle konzervativních odhadů 2765 nových přímých pracovních míst ve stavebnictví a subdodavatelských odvětvích.

Vláda však musí zajistit úspěšné čerpání prostředků z fondů Evropské unie, které nabízejí více než tři čtvrtiny potřebné částky – celkem 75 miliard korun – a vztahují se k energeticky úsporným renovacím veřejných budov a bytových domů.

Dalších 27 miliard korun z prodeje emisních povolenek je již nasměrováno do programu Nová zelená úsporám, který je určen pro rodinné domy. V případě výpadku příjmů z povolenek, který se dá v letech 2014 a 2015 kvůli derogacím očekávat, musí pak vláda zajistit dofinancování programu ze státního rozpočtu. I tento scénář se přitom státní kase vyplatí. Během jednoho roku se do ní totiž vynaložené prostředky vrátí.

Ústecký kraj by se měl proto u vlády zasadit o vytvoření dlouhodobého programu, kdy lze také ve spolupráci s Úřadem práce dohodnout příspěvek na vytvoření nového pracovního místa v tomto oboru přímo u stavebních firem.

Počet nových pracovních míst může být ještě vyšší, pokud kraj bude i nadále atraktivní pro výrobní firmy z oblasti stavebnictví. Kraj by také měl zohlednit možnost nových pracovních příležitostí v energeticky úsporném stavebnictví při přípravě rekvalifikačních kurzů.

tisková zpráva
 redakce
Diskuse
  1. Heffy:

    Obávám, se přinejmenším dvojnásobný počet míst zanikne v energetice ;-).

  2. Martin:

    Dobrý den,
    lze někde zjistit, o přesně jaké rekonstrukce půjde, zda o nízkoenergetické a pasivní domy, jak se popisuje zde http://www.snizujeme.cz/clanky/pasivni-domy-vs-nizkoenergeticke-domy nebo půjde obecně o jakékoli zateplení a celá věc se týká Zelné úsporám?

    Děkuji.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz