Dřevěný hotel na Kolínsku je energeticky soběstačný

Ojedinělý projekt energeticky soběstačného Hotelu Na Farmě vyrostl v obci Choťovice na Kolínsku. Firemní provoz zde funguje jako uzavřený koloběh, kdy hotel veškerou energii, živočišné produkty i odpad nejen produkuje, ale také hned spotřebovává.

Nově postavený rodinný Hotel Na Farmě byl otevřený v dubnu 2014. Nachází se ve vesničce Choťovice, nedaleko lázeňského města Poděbrady. Hotel je energeticky soběstačný a je propojený s farmou. Hostům nabízí maso z vlastního chovu. foto: EON
Nově postavený rodinný Hotel Na Farmě byl otevřený v dubnu 2014. Nachází se ve vesničce Choťovice, nedaleko lázeňského města Poděbrady. Hotel je energeticky soběstačný a je propojený s farmou. Hostům nabízí maso z vlastního chovu. foto: EON

„Elektrickou energii a teplo pro provoz hotelu a farmy vyrábíme v bioplynové stanici. Zbytky z kuchyně a z baru kompostujeme, řádně třídíme odpad. V hotelu jsou úsporné žárovky, šetříme papír a využíváme vlastní dřevní štěpku,“ popisuje majitel hotelu Karel Horák. Hotel je postavený jako dřevostavba, a pokud se přistavují nové budovy, jsou rovněž ze dřeva.

Objekt hotelu je propojený s farmou a právě zemědělskou výrobou vše začíná. Seje se obilí, vykrmuje se skot a prasata, celý cyklus pokračuje zásobováním bioplynové stanice a končí masem, které řezník připraví v místní bourárně, aby z něho kuchař hostům upekl steak.

Také chov zvířat na farmě probíhá tak, aby měl co nejmenší dopad na okolní přírodu. Prasata jsou z velké části chována na slámě, čímž dochází ke snížení produkce čpavku.

Zbytky z bioplynové stanice a hnůj jsou vráceny zpět do ekosystému jako organické hnojivo. Součástí areálu hotelu je sušárna a výrobna pelet na topení.

„Jde o soběstačný koloběh, ve kterém se využívá vše od prvního zasetého zrnka až po finální masný výrobek. Přesně víte, z jakých podmínek maso pochází,“ dodává Karel Horák.

Majitelé farmy a hotelu plánují další investice. Chtějí například investovat do výstavby wellness centra, které bude zásobované elektřinou a teplem z bioplynové stanice.

V plánu je rovněž čištění bioplynu, který by mohl pohánět osobní automobily a zemědělské stroje. Zbytkové teplo zase najde uplatnění při vytápění skleníků.

„Chtěli bychom je využít na pěstování vlastní zeleniny a květin. Už nyní máme malou zahrádku, kde roste zelenina a bylinky,“ prozrazuje Karel Horák.

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *