Domácí posilovna jako generátor elektřiny

Chtěli byste energeticky nezávislé a ekologické bydlení? Sportujte! Zhruba tak zní poselství skládacího domu „Jane Fonda Kit House“ navrženého španělským studiem Elii. Skládačka, kterou můžete připojit na již existující dům, například instalovat na střechu, slouží totiž současně jako posilovna a zároveň generátor elektrické energie.

Nemusíte se bát, že byste při sledování fotbalového šampionátu přibrali na váze. JF kit house vás v gauči sedět nenechá. Zdroj: Miguel de Guzman - www.imagensubliminal.com
Nemusíte se bát, že byste při sledování fotbalového šampionátu přibrali na váze. JF kit house vás v gauči sedět nenechá. Zdroj: Miguel de Guzman – www.imagensubliminal.com

Domácí provoz televize, vařiče nebo rádia si tu budete ale muset nejprve odpracovat. Kinetická energie produkovaná vaším posilováním na mučících přístrojích domácího fitness centra nebo běh na pásu, je tu transformován na elektřinu.

Pokud si tedy chcete užít trochu odpočinku, musíte nejprve zapracovat na vlastní fyzičce. Experimentální model je prozatím nabízen pro ty jedince, kteří chtějí žít ve „zdravé budoucnosti, jsou aktivní a nebojí se trochu hýbat“. Tento model energetické soběstačnosti má kupodivu řadu příznivců.

Jane Fonda Kit House využívá celé řady inovativních prvků, díky kterým můžete vyrábět elektřinu, ať už šlapete na rotopedu, děláte leh-sedy nebo jen zaléváte květiny. Podle tvůrců dokáže jeden takový „přístěnek“ strhnout pozornost celé ulice, a brzy by prý tak mohlo dojít i na vytváření propojených komunitních energetických „off-grid“ sítí. „Jsme tu pro ty, kteří se nebojí zajišťovat své vlastní energetické požadavky soběstačně, vlastní prací,“ píše se v projektovém plánu studia Elii.

Jejich pojetí je pravda trochu extrémní, ale každý si prý může individuálně zvolit, kolik elektřiny chce vyrobit. Idea Jane Fonda Kit House vychází z několika myšlenkových pilířů, především chce ale názorně lidem ukázat, kolik energie vlastně svým každodenním životem spotřebovávají, aby si uvědomili základní principy soběstačnosti.

A za druhé, jak neefektivní mohou být nejrůznější snahy o „ekologizaci“ a úspory energií, pokud je necháme jen v rukou politických činitelů, a že je mnohem efektivnější začít na své soběstačnosti pracovat sám.

Jane Fonda Kit House je navržen jako „parazitická“ struktura, kterou lze prý napojit na prakticky jakoukoliv existujÍcí budovu. Možná se tedy v dohledné době na našich domech objeví první posilovny – fyzické generátory energie.

Inhabitat.com
Sdílet: