Domácí posilovna jako generátor elektřiny
Chtěli byste energeticky nezávislé a ekologické bydlení? Sportujte! Zhruba tak zní poselství skládacího domu „Jane Fonda Kit House“ navrženého španělským studiem Elii. Skládačka, kterou můžete připojit na již existující dům, například instalovat na střechu, slouží totiž současně jako posilovna a zároveň generátor elektrické energie.
Domácí provoz televize, vařiče nebo rádia si tu budete ale muset nejprve odpracovat. Kinetická energie produkovaná vaším posilováním na mučících přístrojích domácího fitness centra nebo běh na pásu, je tu transformován na elektřinu.
Pokud si tedy chcete užít trochu odpočinku, musíte nejprve zapracovat na vlastní fyzičce. Experimentální model je prozatím nabízen pro ty jedince, kteří chtějí žít ve „zdravé budoucnosti, jsou aktivní a nebojí se trochu hýbat“. Tento model energetické soběstačnosti má kupodivu řadu příznivců.
Jane Fonda Kit House využívá celé řady inovativních prvků, díky kterým můžete vyrábět elektřinu, ať už šlapete na rotopedu, děláte leh-sedy nebo jen zaléváte květiny. Podle tvůrců dokáže jeden takový „přístěnek“ strhnout pozornost celé ulice, a brzy by prý tak mohlo dojít i na vytváření propojených komunitních energetických „off-grid“ sítí. „Jsme tu pro ty, kteří se nebojí zajišťovat své vlastní energetické požadavky soběstačně, vlastní prací,“ píše se v projektovém plánu studia Elii.
Jejich pojetí je pravda trochu extrémní, ale každý si prý může individuálně zvolit, kolik elektřiny chce vyrobit. Idea Jane Fonda Kit House vychází z několika myšlenkových pilířů, především chce ale názorně lidem ukázat, kolik energie vlastně svým každodenním životem spotřebovávají, aby si uvědomili základní principy soběstačnosti.
A za druhé, jak neefektivní mohou být nejrůznější snahy o „ekologizaci“ a úspory energií, pokud je necháme jen v rukou politických činitelů, a že je mnohem efektivnější začít na své soběstačnosti pracovat sám.
Jane Fonda Kit House je navržen jako „parazitická“ struktura, kterou lze prý napojit na prakticky jakoukoliv existujÍcí budovu. Možná se tedy v dohledné době na našich domech objeví první posilovny – fyzické generátory energie.
Nápad je to určitě pěkný, ale v případě výpadku proudu bych asi stejně využil pronájem elektrocentrál. Jde o to, že v případě dlouhodobého blackoutu potřebujete řešit úplně jiné věci než to, že budu někde cvičit v posilovně a doufat, že mi dole v kuchyni neteče mraznička. Takže asi tak.
Zapomněl jste na riziko, že si někdo jiný stihne pronajmout elektrocentrálu dříve, a že v případě totálního blackoutu možná ani nebudou fungovat benzínky. Na rozdíl od elektrocentrál jsou vlastní svaly dostupné každému a pořídit si jako nouzový zdroj šlapací generátor vyjde v konečném důsledku levněji. A co se týče mrazničky: moderní 240l mraznička může mít spotřebu do 50 W. Přerušovaně, takže za den spotřebuje nějakých 300 Wh elektřiny. A vydrží bez proudu klidně 100 hodin.
Líbí se mi ta myšlenka soběstačnosti a ekologičnosti, ale neumím si představit, že bych si při cvičení vyráběla elektřinu. Sama mám doma pár cvičících strojů, abych se mohla každý den pořádně protáhnout. Po cvičení mě často boleli svaly, a tak jsem si pořídila tady dřevěný trenažer, který mi pomáhá s regenerací svalů.
Nazdárek ve spolek,
šlapací elektrocentrála skutečně existuje – prohlédnout si ji můžete zde https://www.facebook.com/rotoped1/?rc=p
Stojí cca 10.000 Kč a jde přizpůsobit co do výstupního napětí a způsobu akumulace.
Výkon při šlapání závisí na odběru spotřebičů, ale je omezen kondicí člověka. Teoretický maximální výstup z generátoru je sice 700 W, ale to člověk neutáhne. V praxi max. 150 W na průměrného člověka.
Více info na 776 715 559.
Dobrý den. Kdo by mohl podat pomocnou ruku amatérovi? 731 898 470
Zhotovil jsem si 2 exempláře šlapací elektrocentrály včetně ovládací palubní desky. Výstupní napětí je 14V, čímž dobíjím 3 akumulátory souhrnným proudem cca 3-6A. Zátěž jde regulovat počtem připojených spotřebičů na palubní desce. Pokryje to svícení v koupelně, ložnici, holení, mobil, rádio a čerpání dešťové vody. Kdo by měl zájem, rád mu to doma zapojím.
Hezký den,
…čtu tady samé dobré nápady. Taky bych měl jednu hloupost:) Chtěl bych vyrobit hybridní e-kolo (tříkolku). Princip jako diesel-elektro lokomotiva. Šlapáním roztáčím generátor a ten mi dává proud do baterek. Z těch se pak napájí klasický BLDC elektromotor. Variant je spousta.
Zajímá mně, zda máte někdo zkušenost s generátory. Alternátor by byl fajn, ale potřebuji 48V. Někde jsem četl o superalternátorech, tedy generátorech střídavého proudu. Prý jsou daleko účinnější nežli klasické alternátory. Já potřebuji vyrobit stejnosměrné napětí. Kdybych byl schopný ušlápat 1000W, mohl bych pravděpodobně přímo pohánět motor (přes regulaci samozřejmě).
Ještě jsem nevyrobil šplapací alternátor takže nemám představu kolik toho ušlapu.
Má otázka zní: Jak výkonný alternátor jsme schopni „pohodově“ ušlapat?
Víte o nějakých účinných generátorech na 48V? Třeba z malé větrné elektrárny?
Díky a omlouvám se za blbé otázky. Jsem tady poprvé:)
Marian Mrozek
http://www.marianmrozek.com
Tim sem mel na mysli :
„Jindřich: 8. 10. 2015 (22.56) Zhotovil jsem si 2
exempláře šlapací
elektrocentrály včetně
ovládací palubní desky.
Výstupní napětí je 14V,
čímž dobíjím 3 akumulátory souhrnným
proudem cca 3-6A. Zátěž
jde regulovat počtem
připojených spotřebičů na
palubní desce. Pokryje to
svícení v koupelně, ložnici, holení, mobil, rádio a
čerpání dešťové vody. Kdo
by měl zájem, rád mu to
doma zapojím. ODPOVĚDĚT“
DíK K.D.
Mám zájem o vaše řešení. Mám jednoduchý cyklotrenažer – pojízdný, který vozím s sebou.Nasadí se do něj jízdní kolo a přítlačnou brzdou se reguluje zátěž. Namísto brzdy bych potřeboval umístit něco, co by zajistilo dobíjení autobaterie (když s campingovým autem delší dobu stojím a nemohu autobaterie – z ejména vnitřní dobíjet). Díky Mikoláš 603855254
Měl bych zájem o vaše řešení, na rotopedu šlapeme pravidelně, tak bychom mohli energii využívat. kontakt: medic zavináč centrum.cz
Áhó,
prosim, ozvi se,
ci ozve te se co mate podobne napady…
Rad je budu konzultovat !
DíK z OVy Krokódýl
krokodandy@email.cz
Dobrý den,
měl bych o šlapací elektrocentrálu zájem , prosím , jak to vyjde cenově.
Děkuji za odpověď , zdravím
Brázda
Dobrý den, Jindřichu,
mám o Vaše řešení velký zájem. Chystám se ze zdravotních důvodů koupit rotoped, ale chtěl bych nějaký takový, který vyrábí elektřinu. Hledal jsem trochu na internetu a zjistil, že prakticky nic takového neexistuje… Jsou dvě výjimky – futuristické stroje, které se nedají zaplatit, a věci vyrobené doma na koleně.
Prosím o kontakt na radek tečka molin zavináč centrum tečka cz, nebo 608832121.
Díky.
Radek
Dobrý den. Já bych takové zařízení taky velice uvítal. 731 898 470 . díky za jakoukoliv podporu
Netrénovaný cyklista dokáže jet na rotoperu SH80 Hopsport 2h bez přestávky v programu WAT a měřák na displeji nastavený na 150W. Výkon je díky elektronice konstantní,tak že pokud je údaj přesně naměřený tak vyrobím 300Wh po 2hodinách rekreačního šlapání a ro už mi je 60roků! (0,3kWh) čistého výkonu tak že tímto výkonem lze efektivně nabíjet akumulátor Napětím 15V-10A tj. autoakumulátor 12V 100Ah za 13hodin šlapání do pedálů vybitý akumulátor se nabije na 100% kapacity. Tak že ten stroj chce jen rozebrat okrytování a proměřit vyráběné napětí a maximální proud podle toho přizpůsobit odběr. Proč šlapat zbytečně el. energii do měnitelného rezistoru na kterém se vyrobená energie promění na teplo když se může zužitkovat. Jednou jsem na tomto rotopedu otestoval sousedčina kluka kterému bylo tehdy 23 roků a aktivně ce věnoval sportovní cyklistice. To byl fofr 450W nastavených a rotoped jen stále ukazoval zpomalit! A kluk se jen smál. Ono když se u tohoto stroje docílí určité rychlosti neboli čím rychleji v programu WAT šlapete tím se více odlehčuje zátěž.
Tady je odkaz na žentour na výrobu elektřiny, který je dokonce v knize českých rekordů:
http://www.sps-tabor.cz/cz/projekty/kilowatthodina-vyrob-si-sam/jeste-jednou-k-zentouru-a-nasemu-rekordu
Tady je odkaz na článek o GridFree
http://www.ekobydleni.eu/solarni-elektrarny/vyrabejte-si-elektrickou-energii-sami-budte-gridfree
Tady jsou odpovědi na časté dotazy
http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-CZ-01.pdf
http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-CZ-02.pdf
Šlapací elektrárnu jsem si také udělal cca 500W i se střídačem pro dodávku do sítě:
http://www.solar-elektro.cz/index.php?action=detail&id=ID129&catg=2592
Požádal jsem ČEZ Distribuci o připojení do sítě. Ale přišla mi odpověď že bych ohrozil přenosovou soustavu ČR :-) (spíše jejich zisky). No naštěstí máme starý kotoučkový elektroměr a je to potěšující a motivující pohled sledovat jak se otáčí zpět. Uvažuji o dalším stroji, protože někdy děláme závody v točení elektroměrem nazpátek a u jednoho stroje se dělá fronta.
A když se nešlape, tak střídač nezahálí a pracuje s FV panelem.
A jeje.. to bude mastna pokuta az na to nekdo z CEZu ciste nahodou merenim dojde. Pak napiste na kolik vas to toceni prislo. Jsem zvedav :)
Nic mi nemůžou dokázat, elektroměr mám na svém pozemku (musí se předem ohlásit) a do pojistkové skříně na sloupu (mimochodem také na mém pozemku) jim měřák nevleze a mám ji také pod kontrolou. Už z dálky poznám jestli do ní někdo lezl.
Lze to brát i jako určitá satisfakce za vedení přes můj pozemek. Vedení postavené na černo v době hlubokého komunizmu bez možnosti jeho odstranění a nějaké náhrady.
O legální připojení jsem požádal a když to nejde po dobrém, tak ….
Jakmile věc neslouží lidem, ale lidé jí, je někde chyba. U nás slouží distribuční síť ČEZu k šikaně občanů, omezování podnikání a k likvidaci případné konkurence.
A Vy si doopravdy myslíte, že se „měřák“ ČEZu musí umístit do Vaší HPS? Víte vůbec jak se zaměřují černé odbočky před elektroměrem?
Jestli tovíte, tak to popište. Napadá mne možná tak detekce vedení.
Jenže tady se podle všeho jedná o rozbočení za elektroměrem, tedy tetekce by měla být mnohem složitější.
Nemáme černý odběr ani odbočku před elektroměrem. To by ani v případě výroby elektřiny nemělo smysl.
Po výměně elektroměru za digitální budu mít samozřejmě utrum, ten už se zpět netočí. Ale stejně ten maximální výkon 500W je moc malý a většinou to všechno spotřebujeme.
Těch 500W ušlapat není jen tak, je to jen špičkový výkon, dlouho to nikdo nevydrží. Delší dobu lze šlapat tak do 200W. A když se přitom dívám na TV nebo poslouchám rádio, svítím atd.. tak do sítě většinou nic nejde, pouze odebíráme méně elektřiny. Kdybych se při šlapání díval na elektroměr, tak by se při malé spotřebě snad dalo šlapat jen tak, aby elektroměr pouze stál.
Poprvé jsem si obráceně točícího elektroměru všiml při stavbě domu. Když stavební výtah jel dolů a místo brzdění brzdou jsem brzdil motorem, takže jsem část energie rekuperoval, podobně jako tramvaj nebo vlak. :-) V té době to ovšem ještě bylo legální a spíše žádané. Ovšem v dnešní době přebytku el. energie, kdy se každý (i ČEZ) snaží do sítě natlačit co nejvíc kWh, aby dostal i co nejvíc zaplaceno (dotací) je rekuperace a vlastní výroba energie nežádoucí. Je to pochopitelné, ale nemyslím že správné.
http://www.tzb-info.cz/pravni-predpisy/vyhlaska-c-82-2011-sb-o-mereni-elektriny-a-o-zpusobu-stanoveni-nahrady-skody-pri-neopravnenem-odberu-neopravnene-dodavce-neopravnenem-prenosu-nebo-neopravnene-distribuci-elektriny
Zatím u nás není trestné vlastnit šlapací elektrárnu nebo FV panel. Není dokonce ani trestné si to připojit do rozvodu elektřiny v domě. Je pouze neoprávněná dodávka energie do sítě, její přenos a distribuce. A to lze prokázat pouze měřícím přístrojem zapojeným někde mezi sloup a elektroměr daného odběrného místa.
Neexistuje žádná kamera, která by na dálku zobrazila pohyb energie ve vodiči.
Nedávno se tu cosi podobného řešilo, byl o tom dokonce článek, mikrostřídače, nebo podobně se to jmenovalo.
to: Tom, teoreticky lze natočit tok rpoudu vodičem, termokamerou, ale to jen pokud jsou proudy dost velké, aby zterátové teplo bylo dost velké na to, aby se vodiče zahřály, což rozhodně není případ 200W. S nějakým šikovným bufferem v podobě baterie a mikroměničem by to bylo dokonce zcela legální a energii byste mohl používat kdykoliv.
Jinak zse jsou tato zákazová pravidla jenom důkazem toho, jak je to se současným systémem, ano parametry sítě musí být zachovány, ale jestli se při 500W vymlouvají na ohrožení EPS ČR, pak je to jasné že je to zneužití postavení.
Dál myslím, že by rekuperace z 2F a 3F asynchronních motorů měla být povolená, je to podstatné zvýšení ekologicity činnností.
Správně jak se tu píše, jde jim jen o dostace, na těch možná vydělávají a jednotku elektřiny více, než na vyrobeném proudu. Myslím, by měla být distribuce a výrobě pevně a maximálně oddělena, aby nemohlo dojít k tomu, co dochází s ČEZem. jestli chtějí víc vydělávat, ať sníží cenu na nejnižší hodnotu, tím vzrostou odběry a tím v konečném důsledku jejich zisky.
Ale to bysme tu zase debatovali o tom, co nedávno pod jiným článkem.
Pokud vam tedy nikdo nic nemuze dokazat, jak tvrdite, proc ten elmer tedy nezapojite rovnou v opacnem smeru? :D Ongrid menic je ve vasem pripade jako kanon na vrabce.
Protože je zaplombovaný a byl by to zásah do fakturačního měřiče a tedy trestný čin. Já jsem nijak do elektroměrového rozvaděče nijak nezasahoval.
Rád bych se zeptal, zda podle Vás by bylo možné, abych na cyklotranažer umístil namísto brzdy příkladně alternátor, pomocí něhož bych dobíjel autobaterii. Jde o nouzové řešení pro campingové auto na cestě, kdy dochází byterie interní, přes kterou se napájí světla, ventilátory atd. Když delší dobu stojím na místě, tak se tato baterie musí dobíjet ze sítě a to je problém, protože se snažíme nebýt v campech.
Na tu šlapací elektrárnu stačí staré kolo (nejlépe s přehazovačkou) uchytit do držáku (cyklotrenažéru) http://www.rotopedy-fitness.cz/graphics/products/10603/500/598_big.jpg
a z alternátoru (dynama nebo co máte) sundat řemenici a místo ní připevnit gumové kolečko (z bruslí atd..) a připevnit k držáku, tak aby se gumové kolečko přitláčelo na pneumatiku kola. Nasadit pohodlné sedlo a „jedem“ i v dešti a mrazu.
Na netu i youtube je toho plno:
http://www.repofium.net/sx/tech/rotoped.html
Pozor na vysoké otáčky ať neroztrháte generátor. Čidlo cyklocomputeru dát na zadní kolo a spočítat si maximální rychlost dle otáček a převodu (kolo-generátor) a tu nepřesahovat. Zatížení (jízdu do kopce a z kopce) lze regulovat buzením a tak si lze třeba naprogramovat a natrénovat určitou trasu. Dobrý je i ventilátor s regulací otáček pro simulaci proudícího vzduchu a ochlazování výrobce energie :-)
Jo a pneumatiku nějakou starší bez vzorku, není to potom tak hlučné.
Měl bych zájem o vaše řešení, na rotopedu šlapeme pravidelně, tak bychom mohli energii využívat. kontakt: medic zavináč centrum.cz
Dobrý den.
Zajímá mě Váš vynález. Budu rád za jakýkoliv kontakt. Díky moc.
tomas.pertold@gmail.com
775682676
Myšlenka dobrá, ale posilovna asi nebude produkovat desítky kW. Jen si uvědomte kolik práce udělá 1 kW elektromotor za jednu hodinu. Tu samou práci by člověk rukama dělal třeba dva dny. Nebo si zkuste zahřát třením nějaký předmět ať má alespoň 100 °C. Pak teprve zjistíte kolik práce je schované v elektřině. Nedokáži si tedy představit, že by posilovna mohla efektivně produkovat elektrickou energii. Dám otázku pro porovnání: Budou dva silní chlapi mahat hodinu na stroji na uvaření jednoho čaje?
Člověk – cca 100W, za hodinu tedy 360kJ
lidí – dva = 720kJ
čaj – 0,2l – t1 = 5°C t2 = 100°C, c = 4,180kJ*/kg°C.
E potřebná = 95*4,18*0,2 = 79,42kJ/čaj, ano, bez problému by měli tuto energii i s rezervami dodat.
Ano, možná že i dodají.
Kolik ale energie spotřebují v potravinách a za jakou cenu? A kolik potom bude stát jejich vysprchování, pokud nebudou chtít celý den pro široké okolí smrdět. Kdyby doma třeba lepili papírové pytlíky, tak by určitě vydělali víc peněz, než nějakým šlapacím generátorem vyprodukují a uspoří.
Takže jen další vymývání mozků ekologickými fanatiky.
Možná.
Nemyslím si, že by to bylo zamýšlené jako náhradní zdroj, spíše jako takové upozornění kde se energií plýtvá.
Ono když člověk chce cvičit, tak tu energii stejně vydá, je pak otázka, jestli se má mařit v případě těch rotopedů třením brzdy o setrvačník, nebo měnit v elektrický proud.
Ale jinak souhlasím, moc velný efekt na úsporu proudu to nebude mít, 1MWh by v nejlepším uspořil za 10000h cvičení jen na rotopedu při výkonu 100W, což se ošem dlouhodobě špatně udržuje, s postupem času výkon klesá. Ostatní aplikace ani nekomentuju.
Nechci byt hnidopich…. ale neni zrovna u cviceni pravidlem ze se casem vykon zveda? :)
Nápad dobrý, provedení zajímavé, ale připadá mi, že některé stroje byly uděláy spíše jen pro efekt, než ke skutečné produkci proudu a posilování.
Kupříkladu ta kola šla realizovat líp a stabiněji, na jednom je vidět, jak se kýve. Nevím, teda kde ty stroje vyrábí elektřinu, není k nim vidět připojený ani jeden generátor, např. tankové dynymo.
Bohužel stavba je asi určena do mnohem teplejších oblastí, než je ČR, tady by to na celoroční provoz asi moc nebylo.