Výrobců biopotravin v ČR přibývá

Od začátku roku do srpna u nás přibylo pět procent registrovaných výrobců biopotravin. V současnosti jich je 477. Uvedl to na nedávné tiskové konferenci vedoucí oddělení ekologického zemědělství ministerstva zemědělství (MZe) Jan Gallas.

Grafický znak BIO, tzv. biozebra se v ČR používá jako ochranná známka pro biopotraviny
Grafický znak BIO, tzv. biozebra se v ČR používá jako ochranná známka pro biopotraviny

Po třech letech poklesu vzrostla předloni spotřeba biopotravin v Česku o 4,6 procenta. To znamená 1,67 miliardy korun. Podle Mze by měl mírný růst do pěti procent pokračovat i v dalších letech. Ředitel společnosti Country Life, jednoho z největších českých producentů biopotravin, Otakar Jiránek k tomu uvádí: „My v letošním roce zaznamenáváme nárůst okolo 15 procent, v loňském roce to bylo okolo 11 %.“

V období roku 2005 až 2008 tuzemský trh s biopotravinami každoročně rostl o desítky procent až na 1,8 miliardy korun. Další dva roky stagnoval obrat vlivem ekonomické krize zhruba na 1,6 miliardy korun. Od roku 2011 došlo opět k mírnému oživení trhu a tento trend by měl pokračovat i v dalších letech. Přesné údaje za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

V roce 2011 šedesát procent prodaných biopotravin na českém trhu pocházelo od výrobců ze zahraničí. Téměř dvě třetiny biopotravin nakoupili lidé v obchodních řetězcích. Během přímého prodeje od farmářů lidé utratili cca 87 milionů korun.

Podle oficiálních statistik roste především prodej biopotravin v obchodních řetězcích. Většina producentů prodává své výrobky právě tam. Podle společnosti Country Life ale velká část spotřebitelů nakupuje raději ve specializovaných prodejnách u lokálních prodejců.

Tento trend dává ředitel firmy do souvislosti s řadou afér ohledně kvality potravin, které proběhly v nedávné době. „Větší nárůsty máme u specializovaných obchodů, menší u řetězců,“ poznamenal Jiránek. Společnost očekává letos tržby kolem 280 milionů korun.

V minulých letech přibývalo ekofarem ročně až o desítky procent. Loni ale tento trend výrazně zpomalil a letos dokonce mírně klesá. Na konci letošního srpna bylo u nás 3922 ekofarem. Koncem roku 2012 jich bylo ale ještě o 12 více.

Podle Mze souvisí úbytek nových ekofarem s vyčerpáním peněz a zastavení dotací pro nové ekologicky hospodařící zemědělce. Ty by měly být opět obnoveny v roce 2015. Pak by mohlo biofarem začít zase přibývat.

Kabinet schválil v prosinci 2010 akční plán, podle kterého má vzrůst podíl ekologického zemědělství do roku 2015 na 15 %. Podíl biopotravin na trhu s potravinami by měl ze současného zhruba procenta stoupnout na trojnásobek. Cílem je také to, aby se obrátil poměr mezi dováženými a domácími biopotravinami. Tuzemských by se tedy mělo prodat víc.

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *