Vědci chtějí ničit plevel přesně cíleným laserem

Hudba budoucnosti zní prozatím jen několika málo tóny. Tak by se dal slušně popsat výsledek týmu z hannoverské Leibniz University (LU), která bádá nad tím, jak účinně likvidovat zahradní plevely pomocí svazku soustředěných světelných paprsků.

Plevel na zahradě se možná již brzy stane terčem pro speciální laserové zbraně! foto: limko, sxc.hu
Plevel na zahradě se možná již brzy stane terčem pro speciální laserové zbraně! foto: limko, sxc.hu

Každý zahradník zápasí s nejrůznějšími rostlinnými škůdci z řad plevelů, ale ne každému stačí motyčka. Příliš časté používání dosavadní druhé alternativy – herbicidů – je podle německých odborníků cestou do záhuby. Většina chemických postřiků je neselektivní, a hubí vše zelené bez rozdílu.

Nehledě na to, že herbicidní látky mohou otravovat pěstované plody, nebo klesat půdou ke zdrojům podzemní vody. Hannoverské laserové centrum (LZH), spolu s týmem profesora Thomase Ratha z Institutu biologických produkčních systémů, začalo pracovat na efektivním neinvazním způsobu boje s plevelem.

„Je zapotřebí paprsek dostat na správné místo,“ říká Rath. „Intenzita záření musí být odpovídající účelu, jinak by mohlo dojít přesně k opačnému výsledku, a příliš slabý paprsek by mohl podpořit růst kořenů.“

Prozatím dokáží výzkumníci s laserem zasáhnout jen na ploše jednoho metru čtverečního, ve skleníkovém prostředí. Pomocí mikro-kamer zde zkoumají růst kořenů pod povrchem.

Snaží se přijít s algoritmy růstu jednotlivých druhů plevelů. Do budoucna už mají ale velké plány – světelná „laserová“ tužka, kterou by stačilo posvítit na jednotlivé protivné trsy, aby uhynuly.

Sdílet: