V Bangkoku začali pěstovat na střechách věžáků jedlé řasy

Nenápadná, vláknitá, s cylindrickými buňkami – a řádně zelená. Řeč je o Spirulině, sinici z řádu Oscilatorialles. Zatímco dříve se vyskytovala jen v jezerech s vysokým pH, dnes se o ní stále více mluví mezi nadšenci alternativní stravy. Už není jen záležitostí vegetariánů a veganů, ale častěji se o ní zmiňuje i Světová organizace pro výživu (FAO).

Na věžácích Bangkoku se Spirulina pěstuje ve speciálních kultivačních nádobách, aby mohla skončit jako takovéto tablety. foto: Perdita, licence public domain
Na věžácích Bangkoku se Spirulina pěstuje ve speciálních kultivačních nádobách, aby mohla skončit jako takovéto tablety. foto: Perdita, licence public domain

Projekty, jako ten v Bangkoku, ukazují na stále širší možnosti využití vydatných sinic při pokusech o nasycení rostoucí lidské populace. Skupinka nadšenců ze sdružení EnerGaia se tu rozhodla pěstovat Spirulinu na střechách domů.

Činí tak po vzoru jihoamerických Inků, kteří si touto cestou ještě před příchodem conquistadorů vylepšovali jídelníček. Lidé z EnerGaia jsou přesně těmi nadšenci, kterým konzumace masa nic neříká. A při kultivaci konzumovatelné sinice se jim nedají upřít výsledky. Jejich výpěstky odebírá řada místních restaurací.

Vyvinuli pro pěstební účely metodiku, která snižuje (už tak nepatrné) riziko kontaminace, zajišťuje lepší kvalitu celého procesu a omezuje ztráty vody evaporací, čímž činí proces ekologičtější (a ekonomičtější).

Lidé z EnerGaia, podobně jako se dřív bojovalo o zrno a výnos z hektaru, dnes usilují především o maximalizaci produkce z jednoho kultivačního zařízení. Dosahují toho pečlivým monitoringem, filtrací vzduchu a pečlivou kontrolou přítomnosti kontaminantů. Se sinicemi to prostě umí.

K čemu je vlastně Spirulina dobrá? Jistě, nadšenci by ji nejraději předepisovali na každý neduh, ale pravdou je, že nenápadná řasa obsahuje vyrovnanou dávku vitamínů, především provitamíny B (1,2,6,12) a karoteny.

Obsahuje také všech osm základních aminokyselin, takže se o ní dá hovořit jako o „komplexní bílkovině“. S 50% obsahem proteinů si stojí také dobře, protože teoreticky obsahuje více bílkovin, než průměrný euro-párek z potravin v obchodním centru.

V ten moment, kdy se lidem z EnerGaia podařilo sestavit kultivační jednotky, schopné produkovat řasy „tam kde nezabírají místo“, na střeše, začala být celá technologie zajímavá i pro zbytek světa.

Pro svůj vysoký obsah výživových látek a proteinů by se totiž mohla stát ideální a nenáročnou stravou pro oblasti na Zemi, kde je o jídlo nouze.

Jak rádi lidé z EnerGaia připomínají, než z krávy dostanete nějaké proteiny, trvá to nejméně šest měsíců. U Spiruliny si je na střeše vypěstujete za necelé tři týdny.

Sdílet: