Městskému farmaření v Oaklandu kralují kriminálníci

Většina vězňů propuštěných z výkonu trestu má před sebou existenciální prázdnotu. Kriminálníci z Oaklandu ale mají na výběr. Mohou znovu začít třeba na městské zemědělské farmě u „tety“ Brownové.

„Poctivá práce a v městské farmě dobře vypěstovaná bio-zelenina je jejich prvním krokem k lepšímu životu.“ Zdroj: Kelly Carlisle
„Poctivá práce a v městské farmě dobře vypěstovaná bio-zelenina je jejich prvním krokem k lepšímu životu.“ Zdroj: Kelly Carlisle

Originální projekt dvaasedmdesátileté Elaine Brownové plní zásadní roli v socializaci osob s – alespoň teoreticky – ukončenou kriminální minulostí. Rázná stařenka zaměstnává na své městské farmě průměrně deset bývalých vězňů, kteří se zde učí vydělávat si na živobytí možná náročnou, ale rozhodně poctivou prací.

Zajímavé je, že farma není podporována z městského ani státního rozpočtu. Sama Brownová má za sebou poněkud pohnutou minulost, neboť se od roku 1974 stala jedním z politicky výrazných členů černošského hnutí Černí Panteři. Aspoň má její slovo mezi ex-trestanci o to větší váhu a babička Brownová se těší v komunitě velké úctě.

Zaměstnanci farmy spravují tři čtvrtě akru nepříliš úrodné zemědělské půdy, která vznikla na bývalém opuštěné stavební parcele. Ve čtyřiceti vyvýšených pařeništích se tu pěstuje hrách, kukuřice, zelí a papriky, které jsou odprodávány na místní trhy a také dodávány do několika jídelen.

Příběh, který stojí za kdysi zamřížovanou zeleninou, oslovil i majitele „lepší“ restaurace Picán, která se teď stala výhradním odběratelem. Spolu s tím, jak roste poptávka, zvyšuje se i produkce a Brownová zvažuje pronájem další půdy. Na dohled od káznice v Oaklandu nebude mít nikdy o pracovní sílu nouzi.

Ostatně ani zaměstnanci si nemají důvod stěžovat. Za hodinu si tu vydělají dvacet dolarů, což má hodně daleko k podprůměrnému platu baličů tašek v nákupních centrech nebo uklízečů, což jsou asi jediné alternativy slušné práce pro bývalé trestance.

Brownová do budoucna připravuje nejen otevření malého super-marketu, který by zásoboval místní komunitu výpěstky, ale také vzdělávacího zařízení. Řada propuštěných trestanců si totiž mládí místo ve školních lavicích prožila na ulici, a tento hendikep je další překážkou v jejich začlenění do společnosti.

Poctivá práce a v městské farmě dobře vypěstovaná bio-zelenina je jejich prvním krokem k lepšímu životu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *