Čtvrtina Čechů vyhazuje potraviny do koše
Plýtvání potravinami je globální problém, který se týká také České republiky. Dokonce víc, než si myslíte. Vyplývá to z nedávného výzkumu Akademie věd ČR.
V dubnu tohoto roku se Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které spadá pod Sociologický ústav Akademie věd ČR, věnovalo v rámci pravidelného dotazníkového šetření tématu plýtvání potravinami.
Na reprezentativním vzorku 1027 respondentů byl analyzován způsob, jakým dotázaní zacházejí v rámci své domácnosti s nespotřebovanými potravinami, na důvody a četnost vyhazování všemožných poživatin a v neposlední řadě na vztah vyhazování potravin/jejich nakupování.
Z výsledků totiž vyplývá, že téměř čtvrtina (24 %) populace vyhazuje nezpracované potraviny běžně do koše nebo do odpadu. Souhrnné informace, které CVVM uveřejnilo v tiskové zprávě „Občané o způsobu zacházení s potravinami – duben 2014“, rozhodně stojí za podrobnější rozbor.
Obsahuje i pozitivní prvky. Například na základní otázku – Jak se zachází s nespotřebovanými potravinami? – tu 42 % respondentů odpovědělo, že všechny potraviny beze zbytku spotřebují (tj. nevyhazují je vůbec), 32 % přebytky kompostuje nebo zkrmuje zvířatům. Což nezní zase tak zle.
EU: plýtvání potravinami omezíme na polovinu do roku 2020
Mezi nejčastěji odkládané potraviny patří (řazeno sestupně) ovoce a zelenina, pečivo, mléčné výrobky, maso a masné výrobky, vejce, luštěniny, obilniny a pochutiny. Není bez zajímavosti, že právě sladkosti jsme schopni ponechávat ve spižírně i přes to, že jejich datum potřeby už dávno prošlo. Důležité také je, jak často nespotřebované potraviny vyhazujeme.
40 % dotázaných odpovědělo, že „méně často“, 36 % jednou týdně, dvakrát pak 16 % a častěji, respektive jednou denně, okolo 4 %. Co nás ale k vyhazování pracně zakoupených potravin vede?
Nejčastější příčinou je prý fakt, že se zakoupená potravina zkazila (až 56 % odpovědí), nebo že prošlo datum spotřeby (23 %). Poměrně často také jídlo vyhazujeme proto, že jsme ho připravili nad očekávání moc, a nesnědlo se (19 %).
Varianta, že by nám na zakoupené jídlo, které přesouváme ze spíže do koše, jen přestalo chutnat, se naštěstí potvrzuje jen ve dvou procentech případů.
Co vlastně způsobuje, že se nám v nákupní tašce objevuje jídlo, které jsme původně ani zakoupit nechtěli? Náhlé zatmění smyslů? Pravdu se nedozvíme, ale můžeme být uklidněni tím, že v tom rozhodně nejsme sami.
Jedno proceto dotázaných totiž tuto situaci zažívá při každém nákupu, a 7 % pak velmi často, při většině nákupů. Zajímavá byla i reakce dotázaných na dotaz, zda si myslí: „Že nakupování zboží v akci vede k většímu vyhazování potravin?“. Výsledek dobře demonstruje názorovou polaritu konzumentů, kteří si na „akce a výhodné slevy“ nenechají sáhnout. S tímto stanoviskem souhlasí 45 % populace, zatímco její polovina (50 %) s ním nesouhlasí.
Jen pro doplnění – podle tiskové zprávy Informačního centra OSN „Plýtvání jídlem jako ekonomický, sociální i environmentální problém“ z roku 2013 se v České republice se vyprodukuje odhadem 729 tisíc tun potravinového odpadu ročně, což v přepočtu představuje víc než 69 kg na osobu.
Přiznám se, zbytky vyhazujeme do odpadu. Nemáme totiž kompost, ono v bytovce to jde blbě. Ale zase tak moc toho není. Neplýtváme, protože nakupujeme každý den dle potřeby.
Ja se snazim nakupy potravin optimalizovat tak, abych vsechny vyuzil do posledniho gramu. Priznavam, zhruba 5% se mi proste zkazi, nebo je nespotrebuju. Vsechen kuchynsky odpad ale davam na kompost. Uplne vsechno. Jeste nez jsem se dal na vegetarianskou stravu, tak jsem do kompostu daval i kosti z kurat apod. Kompost je paradni a zizaly si nestezuji:).
Kéž by si tak všichni vážili potravin….