Xeritown – další ekologické město v Dubaji

Dubaj ve Spojených arabských emirátech, anebo rozšířená okolní oblast zvaná „Dubajland“, brzy přivítá nový přírustek v podobě dalšího ekologického města nazvaného Xeritown. Jedná se o městský komplex navržený tak, aby fungoval v souladu s přírodou v oblasti a je navržen s ohledem na klimaticky citlivou architekturu a plánování.

Xeritown v Dubaji, Spojené arabské emiráty

Celková rozloha několika hustých městských oblastí Xeritownu je 60 akrů. Budou vybudovány podél severojižní osy, a využijí tak chladné větry vanoucí od moře. Ty zároveň budou blokovat horký vzduch z pouště. Zároveň je město navrženo tak, aby minimalizovalo spotřebu vody. Bude se tedy využívat recyklovaná dešťová voda nebo průmyslová odpadní voda. Navíc bude město podporovat chodce a bezautomobilový styl života.

Xeritown v Dubaji, Spojené arabské emiráty

V celém městě nenajdete jiné než dvouproudové silnice, které by měly významně omezit počet automobilů. Vysoké budovy zase poskytnou stín pro stromy, po celém povrchu města nad chodníky a pasážemi budou rozesety solární panely vyrábějící elektřinu. Fotovoltaika bude hlavním zdrojem energie města. O návrh města se postaraly dubajská společnost X-Architects a evropský SMAQ.

Xeritown v Dubaji, Spojené arabské emiráty

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *