V Pekingu možná vyrostou obří biodómy s čerstvým vzduchem

Znečištění ovzduší v Pekingu, hlavním městě Číny, už dosáhlo takového stupně, že podle Šanghajské akademie sociálních věd téměř „není vhodné pro lidský život“. Architekti z firmy Orproject proto navrhují konstrukci speciálních „biodómů“ s čistým vzduchem.

Projekt obřích průhledných bublin by se mohl brzy stát realitou ve smogem zamořeném Pekingu. foto: Orproject
Projekt obřích průhledných bublin by se mohl brzy stát realitou ve smogem zamořeném Pekingu. foto: Orproject

V Pekingu dnes žije přes 21 milionů lidí. Kvalita ovzduší je tam ale tak nízká, že strávit tam každý den znamená i pro nekuřáky ekvivalent vykouření jedné krabičky cigaret. Místní samospráva se sice snaží dalšímu znečištění zabránit, a to například i radikálními kroky jako je omezování počtu aut na silnicích nebo zastavování továren, ale nic z toho nefunguje.

Protože na zlepšení to v dohledné době nevypadá, rozhodla se architektonická firma Orproject řešit problém jinak. Navrhal projekt nazvaný Bubbles.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

EkoBonus.cz

3 komentáře: „V Pekingu možná vyrostou obří biodómy s čerstvým vzduchem

  • 29. 7. 2014 (11.10)
    Trvalý odkaz

    Nevidím důvod k budování něčeho tak zbytečného. Daleko lepší je vyčistit celé město.

    Jenže to by se číňanům muselo chtít.

    Reagovat
    • 29. 7. 2014 (11.33)
      Trvalý odkaz

      taky jeden z důvodů, a navíc by pak nebyli tak „pokrokoví“

      Reagovat
  • 28. 7. 2014 (17.43)
    Trvalý odkaz

    A kolik by stálo takové řešení? Miliardy, či biliony Euro? Navíc to bude velmi nákladné na energie, jenom si ředstavte jak budou vypadat filtry po pár hodinách používání, nebo budou snad využívat filtry vodní a usazovací nádrže? Navíc to budou muset být obrovské struktury, ne že by to nešlo postavit, ale megalomanskost projektu mne děsí, aby to mělo nějaký smysl, bude to muset být rozlohou všechno mnohem větší než jakákoliv jiný podobný projekt, který kdy vznikl.

    Otázka je jestli jsou kroky samosprávy dostatečné, Americká města se také dlouho dusila ve smogu, Londýn také kdysi, přesto se jim podařilo tyto problémy zvládnout, nevidím důvod proč by se to nemělo podařit Pekingu, i když možná že to by nebylo tak moc IN, jako stavba obřích skleníků.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *