Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
22. 1. 2008 v rubrice Architektura

Na okraji Paříže v oblasti Gennevilliers by měla zhruba do jednoho roku vyrůst budova nazvaná „Energy Plus“. Stojí za ní společnost Skidmore Owings & Merrill, která mimo jiné staví například Freedom Tower v nebo nejvyšší mrakodrap světa Burj Dubai v . Energy Plus bude ale z jiného soudku.

Energy Plus

Budova o ploše 70 000 m2, která poskytne prostor až pro 5000 lidí, bude první energeticky plně soběstačnou kancelářskou budovou na světě. Bude produkovat veškerou potřebnou k vytápění, a klimatizaci. Díky využití , které budou pokrývat celou střechu budovy, nebude budova produkovat žádné emise. Společnost Skidmore Owings & Merrill má už dnes údajně další zájemce o podobný koncept v USA, Evropě i na Středním východě. Výstavba projektu Energy Plus bude zhruba o 25-30 % nákladnější než by byla výstavba klasické kancelářské budovy. Tyto náklady se ale mají brzy vrátit díky sníženým nákladům na energie a údržbu.  Roční spotřeba elektřiny na metr čtvereční by měla být asi 16 kWh. Běžné moderní budovy mají tuto spotřebu mezi 80 a 250 kWh, starší budovy až 300 kWh.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Petr Soukup:

    Díky za upozornění. Za nepřesnost se omlouváme.

  2. antonin.lupisek@ekoblog.cz:

    Predpokladam, ze uvadena spostreba elektriny neni v kilowattech, ale ze se jedna o kilowatthodiny (kWh)…

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz