V Číně odhalili největší solární budovu světa

Solární panely na střechách rodinných domů a dokonce celé solární elektrárny např. na střechách továren se začínají stávat realitou. Jen málokterá budova je dnes ovšem navrhována primárně s myšlenkou výroby energie ze slunce. To je právě případ kancelářské budovy v městě Dezhou v čínské provincii Shangdong. pokračování…

Dezhou - kancelářská budova  se solárními panely

Kancelářská budova otevřená 27. listopadu v severozápadní Číně má plochu 75 000 metrů čtverečních. Její součástí jsou výstavní centra, výzkumné laboratoře, učebny, atria a hotel. Design i umístění budovy je založeno na denním pohybu slunce v dané oblasti.

Budova obsahuje čínská písmena symbolizující slunce a měsíc a je celá vyvedena v bílé barvě, která má symbolizovat čisté obnovitelné zdroje energie (kromě toho ale ve východní kultuře symbolizuje také smrt, jen tak pro pořádek).

Dezhou - kancelářská budova  se solárními panely

Stavitelé budovy se snažili šetřit kde se dalo. Vnější konstrukce využívá pouhé 1% oceli oproti stavbě tzv. „ptačího hnízda“, známého národního stadionu v Pekingu vybudovaného u příležitosti Olympijských her. Pokročilá izolace střechy a zdí šetří o 30% více energie než je národní standard.

Budova se má stát hlavním místem nadcházejícího 4. světového Solar City kongresu.

zdroj: China.org, obrázek: China.org
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.