Tokio bude bojovat se zemetřesením kyvadly

Život v japonských městech není prost vzrušení. Starají se o to i častá zemětřesení. Byť většinou dosahují jen malé intenzity, jsou často předzvěstí budoucích výrazných otřesů. A tak není divu, že se Japonci snaží být vždy ve střehu a připraveni. Společnost Kajima vypracovala návrh stavební úpravy výškových budov, který by měl tlumit malé otřesy, a garantovat lepší stabilitu mrakodrapů při těch velkých. Budou je osazovat kyvadly.

Osvědčí se obří kyvadla jako ten správný recept proti otřesům zemětřesení? foto: Mitsui Fudosan Co.
Osvědčí se obří kyvadla jako ten správný recept proti otřesům zemětřesení? foto: Mitsui Fudosan Co.

Projekt na řešení celé situace si zadala firma Mitsui Fudosan Co., která vlastní jen v centru Tokia na dva tucty výškových budov. Řešení nabízené fy. Kajima ale nejspíš skutečně neočekávali. Ti ve svém návrhu totiž rozpracovali myšlenku osazení střech budov velkými těžkými kyvadly.

Ta by měla být schopna protisměrným vychýlením při otřesech vyrovnávat stabilitu konstrukce a tlumit tak otřesy. Výsledky testů a konstrukčních propočtů hovoří jasně. Kyvadlová struktury, pravidelně rozmístěné na střeše objektu, skutečně dokáží tlumit vibrace, tím že se pohybují opačným směrem, než konkrétní otřes.

Nápad vedení společnosti Mitsui Fudosan Co. ohromil svou jednoduchostí. V roce 2015 by tak měla být odhalena první budova vybavená střešním kyvadlovým systémem. Na střeše Shinjuku Mitsui Building, pětapadesátipatrového mrakodrapu v centru Tokia, by se měla objevit šestice kyvadel, z nichž každé bude vážit 300 tun.

Ne každá stavba pochopitelně něco takového snese. Další zpevnění konstrukce budovy a instalace kyvných zařízení přijde na 51 milionů dolarů. V Mitsui Fudosan ale věří, že jim tahle úprava ušetří mnohem více než v případě že by došlo k ničivému zemětřesení. A o ta není v Japonsku nouze.

Zaměstnanci a administrativní pracovníci kanceláří v Shinjuku Mitsui Building mají stále v čerstvé paměti události z roku 2011, kdy se při Velkém východo-japonském zemětřesení, jež dosáhlo na škále Richterovy stupnice na hodnoty 9,0, horní patra budovy vychylovala od osy o dva metry.

Mrakodrap tehdy zemětřesení ustál, ale riziko plynoucí z možných katastrofických následků otřesů už nikdo znovu podstupovat nechce. Instalovaná kyvadla by měla vychýlení snížit o 60 %. Výhodou celého kyvného systému je i fakt, že může být (po zpevnění kostry budovy) osazen i na starší stavby a nejen v japonském hlavním městě.

Inhabitat.com

11 komentářů: „Tokio bude bojovat se zemetřesením kyvadly

  • 8. 8. 2013 (9.50)
    Trvalý odkaz

    stika:
    bože ty jsi ynteligent.
    No už se nedivím, že tady ohajuješ pořád atom.

    Reagovat
    • 8. 8. 2013 (16.51)
      Trvalý odkaz

      jestli jsem inteligent to nevim,umim ale spravně česky,ty blbečku.

      Reagovat
        • 13. 8. 2013 (12.15)
          Trvalý odkaz

          Stika bfude jifstě obrofský YntelYgent! Urcsitě vidfí těch 6 k_i_vadel ufnitř tfýýýý krabfičk_i_!

          No, mi normální těch 6 kyvadel vidíme zavěšené v okolí té nadstavby, rozmístěné do čtverce s možností vychylování do všech os. ;)

          Reagovat
          • 13. 8. 2013 (16.32)
            Trvalý odkaz

            prosim tě,nauč se česky a pak poučuj.
            my normální umíme.

  • 7. 8. 2013 (19.48)
    Trvalý odkaz

    opet hovadina
    jak projektant vi z ktereho smeru prijde zemetreseni,aby proti nemu to kyvadlo spravne umistil?

    Reagovat
        • 10. 8. 2013 (8.51)
          Trvalý odkaz

          A Vy víte co je uvnitř toho kvádru? To je renderované v počítači, takže nejspíš je to přímo té stavební firmy, o tom, co je uvnitř, my nevíme pořádně nic.
          Vypadá to, že to má výšku 3-4 pater, kdyby na každé patro připadalo 4m, pak výška té konstrukce bude 12-16m, těch kyvadel, samozřejmě menších by tam mohlo být více.

          Reagovat
          • 12. 8. 2013 (16.31)
            Trvalý odkaz

            opravdu jsi to dokonale vysvetlil.a kdyz jsi uz v tom vysvetlovani,tak jeste objasni tocite schody a rumpál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *