Shimizu: příklad ekologických budov druhé generace

Nová budova vedení korporace Shimizu, která vyrostla v srdci Tokya, aspiruje na titul nejekologičtější stavby světa. Jak se jim to podařilo? Vedení společnosti zajišťujicí široký servis v oblasti inženýringu, stavitelství a architektury se rozhodlo učinit ze sebe živoucí příklad a reklamu na „budovy nové generace“.

Vedení korporace Shimizu dává touto stavbou světu najevo, že již uzrál čas pro ekologické budovy druhé generace. Zdroj: Inhabitat.com
Vedení korporace Shimizu dává touto stavbou světu najevo, že již uzrál čas pro ekologické budovy druhé generace. Zdroj: Inhabitat.com

Přímo v srdci nejstarší obchodní tokijské čtvrti Kyobashi vyrostla budova, která se svým do detailu promyšleným ekologickým pojetím vymyká tomu, co na poli zelené architektury můžeme normálně vidět. Při slavnostním otevření 1.8 2012 si mohli všichni návštěvníci prohlédnout, že si architekti skutečně vyhráli s konceptem nízkoemisní stavby, a po celou dobu měli na srdci šetrnost vůči životnímu prostředí a udržitelnost a soběstačnost celého komplexu.

Nejpozoruhodnějším rysem budovy je systém klimatizace, který využívá sálavého tepla. Po celém vnějším obvodu konstrukce včetně stropu je totiž vedena síť vodovodních trubek, které jako drobné kapilární cévy pod lidskou kůží pracují na ochlazování či oteplování celého povrchu.

Kontrolou oběhu této „podpovrchové“ vody je možné regulovat teplotu v celé budově, aniž by si v Shimizu museli pořizovat energeticky nákladnou klimatizaci.

Fotovoltaické panely nejsou v Japonsku žádnou novinkou, ale málokdy je spatříme na korporátní budově v centru rušného města, navíc na ploše 2000 metrů čtverečních. Pokrývají totiž celou vnější fasádu, umístěné na externí konstrukci, a dodávají po celý den energii na provoz interiéru.

Sklon fotovoltaických panelů vůči Slunci je navíc řízen programem, a tak je patřičný úhel optimalizován v každou hodinu. Externí fotovoltaický krunýř navíc slouží jako přirozené zastínění povrchu budovy.

Oproti budovám srovnatelné velikosti šetří centrála Shimizu 90 % energie na osvětlení, a řízenou klimatizací snižuje emise CO2 o 70 %. Samozřejmostí jsou nejrůznější prvky úspory energie, těsnění a rekuperace vzduchu. Shimizu tak úspěšně realizovala standard daný pro „Zero Emission Builidng (ZEB)“ budovy emitující minimální množství CO2 do okolí.

worldarchitecturenews.com

Jeden myslel na “Shimizu: příklad ekologických budov druhé generace

  • 1. 10. 2012 (18.50)
    Trvalý odkaz

    „navíc na ploše 2000 metrů čtverečních. Pokrývají totiž celou vnější fasádu, umístěné na externí konstrukci, a dodávají po celý den energii na provoz interiéru.“ A když přijdou mraky tak se přestane pracovat :)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *