Americký miliardář chce stavět plovoucí mořská města

Peter Thiel je považován za volnomyšlenkáře a talentovaného obchodního génia, který umí v pravý čas vložit energii a peníze do těch správných projektů. Nikdo nepochybuje o tom, že jeho dosavadní sázky na projekty dnes zvučných jmen – PayPal nebo Facebook – se mu bohatě vyplatily. Přesto se ale najde řada lidí, kteří jeho aktuální záměr odsuzují jako zbytečné mrhání peněz. Thiel totiž upřel svůj zrak k plovoucím republikám.

Jeden z řady návrhů residenčních umělých ostrovů. Zdroj: Ihnabitat.com
Jeden z řady návrhů residenčních umělých ostrovů. Zdroj: Ihnabitat.com

Mezinárodní vody, kde neplatí “suchozemské” zákony, mohou být nejen rájem hazardu, volné konzumace drog nebo prostituce. Mohou být také tavírnami, ve kterých budou malá utopistická společenství budovat své vlastní vize nového uspořádání světa.

Multi-miliardář se spojil s odborníky ze Seasteading Institute, kteří o tvorbu autonomních plovoucích měst již dlouho dobu usilují, a společně načrtli osu dalšího vývoje. Thiel pro začátek zainvestoval do tvorby těchto plánů jeden a čtvrt milionu dolarů.

K tomu, abyste mohli stavět v mezinárodních vodách, nepotřebujete ve své podstatě žádné omezující stavební zákony, nařízení a vyhlášky, spadající pod národní úroveň,” říká Thiel.

Ostrovy plovoucí v moři tak mohou ztělesnit jinak nedosažitelné vize architektů a designérů. Ať už nové materiály, alternativní energie.” Zmiňované mikro-státy, které předkládají na vizualizacích a plánech návrháři ze Seastading Institute, by měly být pohyblivé (poháněné naftou), s hmotností přibližně 12 000 tun, a každá by měla poskytnout útočiště přibližně 270 obyvatelům. Počítá se ale i se solárními ostrovy, nebo plovoucími obytnými větrnými farmami.

Thiel předpokládá, že první “prototyp” plovoucího státu bude vybudován do roku 2019, a prozatím bude zakotven v Sanfranciské zátoce. Pokud tato struktura obstojí, rozjede se prý záhy výroba dalších podobných plovoucích rezidenčních objektů.

Na volném oceánu pak budou shluky těchto mikrostátů propojeny “plovoucími” komunikacemi. Seasteading Institue by rád dosáhl na deset milionů obyvatel plovoucích ostrovů do roku 2050. I když celý ambiciózní projekt stojí doslova na vodě, Thiel se už přinejmenším dvakrát se svými investicemi dobře trefil. Možná se mu vyplatí i plovoucí mikrostáty.

Sdílet: