Paříž nabídne kompletní renovační eko-servis pro 1000 vybraných objektů

V roce 2007 se Paříž jako první ze světových metropolí postavila za ambiciózní plán boje proti klimatickým změnám. Zmíněný Klimatický a energetický akční plán si mimo jiné vytknul za cíl snížit do roku 2020 o čtvrtinu produkci skleníkových plynů a spotřebu energie uvnitř městských okrsků.

„Dokonalá Paříž má ve snižování produkce skleníkových plynů a omezování spotřeby energií ještě hodně co dohánět.“ Zdroj: Inhabitat.com
„Dokonalá Paříž má ve snižování produkce skleníkových plynů a omezování spotřeby energií ještě hodně co dohánět.“ Zdroj: Inhabitat.com

A protože se časový limit blíží a patrné výsledky nedostavují, přišla řada na kampaň Paris: 1000 Buildings Plan. Hlavní myšlenkou této kampaně je, zapojit do procesu obnovy a renovace města co nejvíce lidí.

Nástrojem motivace je jako ve většině podobných případů daňové zvýhodnění, dotační příspěvek, snížené nároky na administrativu a vypracování projektu. K tomu, aby Paříž skutečně dosáhla snížení o 25 % (oproti stavu v roce 2004), bude zapotřebí výrazně zvýšit plošné zastoupení zelených prostranství ve městě, navrhnout nové modely hromadné přepravy osob a „celoměstské-mobility“. Což se bez zapojení veřejnosti samo neudělá.

„Pokud se má Paříž adaptovat na klimatické environmentální a společenské změny, tak aby došla naplnění Klimatického a energetického akčního plánu, bude teď muset v pěti letech následovat cestu výzvy Tisícovky budov,“ říká Anne Hidalgo, starostka Paříže. V čem tedy kampaň spočívá?

Je to skutečně jednoduché: pokud jste vlastníkem domu v jednom z pařížských arrondismentů, přihlásíte se mezi květnem a říjnem tohoto roku do kampaně. Předložíte svůj plán, a pokud budete vybráni, město se výraznou měrou postará o jeho realizaci.

Pařížská radnice má totiž o poznání snazší přístup z architektům, návrhářům, technikům a dalším inženýrským profesím, které mohou s realizací poradit. Akcentovány jsou pochopitelně projekty zahrnující ekologickou renovaci objektů nebo zvýšení energetické efektivity.

Přesto je program kampaně flexibilní: tvorba ozeleněných střech nebo vertikálních zahrad, vytápění, tvorba izolační obálky domu, výměna oken. Vybere si tu každý. V konečném důsledku prý na kampani neprodělá celá Paříž.

Jak by takový plán mohl vypadat v praxi, popisuje jeden z majitelů nemovitosti v 19. arrondismentu: „Náš dům se skládá z 81 bytů, a byl postaven v roce 1959. Byl postaven zcela bez izolace, a s přibývajícími lety to začalo být na účtech znát. Bydlení v domě se stalo ekonomicky neúnosné.“

Město zařídilo energetický audit budovy, projektanti doplnili materiály k eko-renovaci objektu, stavební odbor zprostředkoval stavební firmu. Město na renovaci přispělo 37 % nákladů, účty za energie následně poklesly o 44 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *