Místo telefonních budek nabídnou města budoucnosti kyslíkové bary
V roce 2030 bude podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 60 % lidské populace žít ve městech. O kvalitě ovzduší v takových metropolích budoucnosti si nikdo iluze nedělá. Možná proto si získal takovou pozornost vynález návrháře Adáma Miklóse, který vychází z nápadu původních „kyslíkových barů“. Jeho živá relaxační skulptura Chlorella by mohla napomoci zlepšení ovzduší ve velkých městech.
Stres a smog škodí, a proto může čistý vzduch dobře vynášet, řekli si v roce 1996 podnikatelé v torontském Lakeshore. Otevřeli první kyslíkový bar, a postupně jejich nápad s kyslíkovými sprchami a lázněmi expandoval do celého světa.)
Adám Miklós se svou Chlorellou tento nápad tvůrčím způsobem rozvedl. Chlorella kombinuje fotosyntézu řas spolu s kyslíkovou terapií, takže může vytvářet malé „oázy čerstvého vzduchu“ přímo v centrech měst.
Lampy z řas zdarma osvětlují ulice i čistí vzduch
Miklós přitom přichází s jednoduchou statistikou: „Do roku 2030 se velmi pravděpodobně zmenší rozloha amazonského pralesa o 55 %, a rozsáhé odlesnění povede ke zvýšení emisí oxidu uhličitého. Soudě podle rozsahu odlesnění se do ovzduší postupně dostane něco mezi 55-97 miliardami tun CO2.“ Nápad s ozdravěním ovzduší měst pak bere jako poměrně logický krok.
Design výrobku přitom vychází z přírodních mikroskopických struktur řas, planktonu a bakterií. Možná proto působí Chlorella tvarovými dispozicemi tak příjemně, i když je to pořád jen stísněný obří koláč stojící na chodníku.
Povrch je tvořen poloprůhlednou teflonovou membránou, která vytváří klidné „mikroklima“ – izolované od hluku a agresivních vizuálních dojmů vnějšího světa. Středem objektu je sestava foto-bioreaktorů z průhledných trubek.
Uvnitř se skrývají řasy schopné čistit vzduch pohlcováním oxidu uhličitého. Vnitřní umělé osvětlení je zajištěno díky solárním panelům instalovaným ve svrchní části konstrukce. Miklós vidí tyto kyslíkové zastávky jako ideální místa k relaxaci a odpočinku v přeplněných městech příštích desetiletí. Uvidíme, jestli se jeho představa naplní.
nebylo by lepší vymyslet past na dřevorubce?
nebylo by lepší vymyslet past na dřevorubce?
Už nyní je vykáceno 51% amazonského pralesa. Jestli se to nezastaví,tak v roce 2030 to nebude 55% ale nějakých 70% a to už asi budeme cítit i v ČR …
jo jo, za čistou vodu již platíme, ještě zbývá zpoplatnit čistý vzduch.