Jak vypadá první pasivní administrativní budova v ČR?

Od dnešního dne probíhá v Light Center Praha Zumtobel Lighting v Praze 7 výstava architekta Radima Václavíka s názvem Jiné domy. Jedná se o zajímavou podívanou na vývoj architektury, který vrcholí první pasivní administrativní budovou v ČR.

Model první pasivní administrativní budovy v ČR od architekta Radima Václavíka, foto: Ekobydlení.eu
Model první pasivní administrativní budovy v ČR od architekta Radima Václavíka, foto: Ekobydlení.eu

Radim Václavík se v atelieru ATOS-6 architektuře věnuje už několik let. Projektuje zejména stavby na Ostravsku. Podílel se na stavbách rodinných vil, úpravách parků, ale i na rekonstrukci ČEZ Arény ve Vítkovicích.

Dalším oblíbeným počinem samotného architekta je Tropico bar na koupališti v Porubě, který se „vznáší“ nad svažitým terénem na kraji lesa.

Říká, že radši navrhuje menší domy, kde je výzvou využít každý centimetr prostoru, při práci pracuje se světlem. Navrhl mnoho rodinných domů, kde byla kritérium nízká cena. Také proto poslední dobou nestaví garáže, ale pouze přístřešky pro auta.

Jedná se většinou o „kostky“, ale Václavík laikům vzkazuje, že s jinou stavbou není možné dosáhnout tak nízkých nákladů. „V poměru cena/výkon je to rozumné,“ říká Václavík a k vývoji architektury za poslední roky jen podotkl, že se naštěstí již nestaví „šmoulí domky“ jako před patnácti lety.

Aktuální trend: pasivní domy

V poslední době se architekt zaměřuje na pasivní domy. „Musíme využít technologie pro návrat k přírodě,“ řekl Václavík na vernisáži a přirovnal současné budovy k lodi, na které vypadne elektrika. Ani na lodi, ani v moderních domech pak nefunguje téměř nic. A to je špatně.

„Hvězdou“ výstavy je proto Administrativní budova a Školicí centrum OTAZNÍK. Tato ostravská stavba byla vůbec první pasivní administrativní budovou v ČR a Václavík sám říká, že pasivní dům je vyvrcholením jeho tvorby. „Můžete koukat na fotky a model, ale kvality tohoto domu pocítíte, až když tam vejdete,“ slibuje Václavík.

Radim Václavík představuje svůj projekt pasivní administrativní budovy, foto: Ekobydlení.eu
Radim Václavík představuje svůj projekt pasivní administrativní budovy, foto: Ekobydlení.eu

A jeho slova potvrzuje Jan Neuwirth ze společnosti Intoza, který se aktivně podílel na výstavbě. „V budově se nám pracuje příjemně, navíc za vytápění platíme jen 30 000 za rok,“ přiblížil na vernisáži Neuwirth výhody pasivního domu. Spotřeba teple je prý pouze 11,5 kWh na m2 za rok.

Dům byl prý postaven za 5 100 korun za „kubík“ obestavěného prostoru a 24 000 na m2, což je opravdu málo – se pohybují okolo 6 000 Kč. „Řekli jsme si finanční strop a ten jsme museli dodržet. Já se jako architekt trochu trápil, aby byl dům pasivní a zároveň se jednalo o kvalitní architekturu,“ vzpomíná dnes Václavík.

Dům se postavil za rok. Skelet byl totiž prefabrikovaný a tak se mohlo stavět i v zimě. Pak se dům uzavřel a mohlo se pokračovat. Podle Václavíka ale musí takové domy stavět firmy, které jsou poučené a mají zájem takto stavět. Samozřejmě nebylo možné postavit budovu, jaká stojí třeba v Rakousku.

„Kde jsou v  nejhorší podmínky co do slunečního svitu, tam ČR teprve začíná, tak je na jižní Moravě. A na severu je to ještě horší,“ připomíná Václavík, že ČR je podstatně severněji než Rakousko.

Na výstavě Radima Václavíka jsou k vidění i modely interiéru, foto: Ekobydlení.eu, Martin Singr
Na výstavě Radima Václavíka jsou k vidění i modely interiéru, foto: Ekobydlení.eu, Martin Singr

Skleněné fasády ozvláštněné tedy nebyly cestou. Okna se v průběhu navrhování pořád zmenšovala, propočítávaly se sluneční zisky a ztráty, až Václavík jako architekt menší nechtěl. Některá okna se tedy dala pryč a na jejich místě jsou zelené obdélníky.

Rekuperace v domě je prý „to nejmodernější, co se dá sehnat v ČR“. Dalším architektským „kouskem“ jsou rohy, které jsou kulaté. „Nejmenší plochu má koule, to z hlediska stavění není ideální, tak jsme alespoň zaoblily rohy,“ vysvětluje architekt. Na obálku budovy bylo pokládáno 25 cm šedého polystyrenu.

Okna jsou opatřena trojskly, před přílišnými tepelnými zisky v létě a tepelnými ztrátami během zimních nocí jsou okna opatřena venkovním stíněním s regulací. V plášti budovy byly eliminovány tepelné mosty, kterými se v jiných domech „ztrácí“ teplo.

Dům vypadá na pohled celkem skromně, nejedná se o futuristický projekt jako prosklené domy u dálnice na počátku Prahy. Z těch prý Václavíkovi vstávají vlasy hrůzou na hlavě, když je vidí.

Výstava v Light Center Praha probíhá měsíc, od 7. března do 6. dubna. Otevírací doba je od pondělí do čtvrtka devět až sedmnáct hodin, v pátek se zavírá o dvě hodiny dříve. Komentované prohlídky s Radimem Václavíkem jsou na programu 15. a 19. března od sedmnácti hodin v místě konání výstavy.

Jeden myslel na “Jak vypadá první pasivní administrativní budova v ČR?

  • 9. 3. 2012 (8.17)
    Trvalý odkaz

    Všechny administrativní budovy jsou přece (pracovně) pasivní domy. :-)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *