Illinois certifikovalo nejvíc budov LEED za loňský rok

Severoamerické Illinois má důvod k oslavě. Podle závěrečné zprávy, kterou každoročně zveřejňuje Rada pro zelené budovy USGBC), se tento stát stal bezkonkurenčně nejlepším, pokud jde o počet komerčních budov, jež dosáhly vysokého stupně hodnocení LEED.

Na certifikaci LEED v součanosti čeká více než 40 000 dalších budov. Zdroj: USGBC.com
Na certifikaci LEED v součanosti čeká více než 40 000 dalších budov. Zdroj: USGBC.com

Podobný census se zde provádí už od roku 2010, a Illinois se pravidelně umísťuje v top desítce, poprvé ale dosáhlo na samotný vrchol.

USGBC hodnotí jednak počet realizovaných projektů po hlavičkou LEED, celkové bodové hodnocení i souhrnnou rozlohu v metrech čtverečních oceněných budov.

Illinois ale tentokrát přesvědčivě sneslo všechna hodnotící kritéria, a s přehledem dosáhla na první místa. Za rok 2014 zde bylo realizováno celkem 174 LEED projektů, a na jednoho obyvatele státu teď připadá 0,307 m2 oceněných budov.

USGBC předpokládá, že přepočet metrů čtverečních plochy certifikovaných budov na hlavu dobře dokumentuje lidský element myšlenky zelených budov, a umožňuje dobře doložit vzájemné srovnání úrovně pokroku na poli moderních a efektivních technologií mezi jednotlivými státy USA.

Illinois na prvním místě za sebou s přehledem nechává Colorado, Maryland, Virgínii, Massachusetts, Havaj, Kalifornie, Georgie, Minnesota a na desáté pozici společně Arizona a New York.

Vlastní hodnocení má řadu kritérií, od návrhu konstrukce a designu budovy, přes interiér a vhodně zvolené konstrukční metody, údržbu a provoz za každodenního chodu, až po „rozvoj a podporu“, kterou LEED budova přináší ve vztahu ke svému okolí.

Bodové hodnocení začíná na rozmezí 40-49, kam spadají budovy certifikované, dále pak ty, jež dosáhly na stříbrné hodnocení (50-59), zlaté (60-79) a platinové s 80+.

„A to je ten zásadní bod k zamyšlení,“ říká Rick Fedrizzi, vedoucí manažer a jeden ze zakladatelů USGBC. „To, že za každou zelenou budovou stojí příběh o lidech, kteří v ní žijí nebo pracují.“

Podle Fedrizziho je každoroční uvádění top-desítky států dobrou reklamou, ale nesmí se zapomínat na to, že každý realizovaný projekt a dosažené hodnocení LEED je důležitou součástí života obyvatel.

Mezi nejlépe LEED ohodnocené projekty roku 2014 patří Goddardovo centrum řízení letů (Maryland), Budova finančního centra v Honolulu (Havaj), Levi´s – sportovní stadion v Santa Claře (Kalifornie), a středisko Wells Fargo v minnesotském Minneapolis.

V současnosti je v USA více než 26 000 certifikovaných budov, jež dohromady pokrývají plochu 3,3 milionů čtverečních metrů, a dalších 42 000 budov čeká na schvalovací a hodnotící proces.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *