Galerie se opevnila proti klimatickým změnám

Newyorská galerie Whitney Museum se rozhodla ochránit své cenné sbírky před nevypočitatelnými výkyvy počasí pomocí radikální přestavby budovy. Díla slavných umělců nyní bude chránit systém norných stěn, proti-záplavových bariér a také sedm tun vážící dveře.

„Muzeum nyní připomíná svým tvarem spíše křižník nebo torpédoborec, exponáty uvnitř jsou ale v bezpečí.“  foto: Whitney Museum
„Muzeum nyní připomíná svým tvarem spíše křižník nebo torpédoborec, exponáty uvnitř jsou ale v bezpečí.“ foto: Whitney Museum

Architekt Renzo Piano, který je pod návrhem nové budovy Whitney Museum podepsán připouští, že patra v přízemí nyní připomínají spíše ponorku nebo torpédoborec. Ostatně, právě techničtí odborníci a konzultanti z vojenských loděnic se na stavebních úpravách velkou měrou podíleli.

Jejich cíl byl jasný: zabránit rozmarům počasí v poškození vystavovaných artefaktů. Nejde jen o lacinou snahu upozornit na „probíhající fortifikaci“, k opatření se tým pověřených architektů odhodlal krátce poté, co vlny při hurikánu Sandy v roce 2012 zatopily spodní podlaží dosud neotevřeného muzea 15 miliony litrů vody.

Whitney Museum založené v roce 1931 sochařkou Gertrudou Vanderbilt Whitneyovou se za dobu existence stěhovalo už dvakrát. Ze „skromné“ adresy v historickém domě na Páté avenue v roce 1966 do moderní budovy na rohu Madison Avenue, a nyní do „torpédoborce“, vybudovaného Renzem Pianem.

Tato budova má celkovou plochu podlaží 19 000 metrů čtverečních, devět pater a její výstavba přišla na 422 milionů dolarů. Výstavba byla zahájena v roce 2010, a všechno šlo víceméně podle plánu, než v roce 2012 udeřilo vlnobití. Vlny, které o tři metry převýšily vlnolam, následně zaplavily naštěstí prázdnou budovu.

Proto došlo na stavební úpravy, které zahrnují i masivní kovová vrata, která by byla teoreticky schopná zadržet nápor až 3,5 naplavených odpadů. Součástí opatření jsou i 150 metrů dlouhé mobilní výsuvné bariéry (které obstojí i proti pětimetrovým vlnám), zesílení oken, a zpevnění nosné struktury.

„Nechtěli jsme – stejně jako zbytek New Yorku – ztrácet čas diskuzí o tom, jestli existují globální klimatické změny nebo nikoliv,“ řekl architekt Renzo Piano. „Museli jsme prostě vymyslet, jak ochránit exponáty v případě, že by se situace z roku 2012 měla opakovat.“

A jaké kulturní klenoty teď Whitney Museum může nabídnout? Uvnitř se má nacházet jedna z největších sbírek amerického umění z konce 19. a začátku 20. století. Návštěvníci se mohou těšit na 21 000 obrazů, sochy, malby a kresby, ale také rozsáhlé sbírky knihovny a audio-nahrávek více než 3000 umělců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *