Dům tisíce dveří

Vytvořit ze starého nové a dát novou tvář obyčejné desetipatrové budově se pokusil korejský umělec a návrhář Choi Jeong-Hwa. V Soulu pokryl celou fasádu stavby pestře zbarvenými dveřmi, které by jinak skončily na skládkách. Strakatá stavba sice možná „bije do očí“, ale je živým důkazem, že umění nemusí dlít jen v interiéru galerií.

Silný vizuální zážitek, úžasný umělecký projev, nebo kýč bijící do očí? Zdroj: demilked.com
Silný vizuální zážitek, úžasný umělecký projev, nebo kýč bijící do očí? Zdroj: demilked.com

Instalace dveří probíhala od roku 2009 a vznášelo se nad ní mnoho otazníků. Teď, když je kompozice hotova, však namísto rozpaků místních obyvatel budí velký zájem turistů. Hovoří se o úchvatném vizuálním zážitku a provokativním využití veřejného prostoru. Tisíc různobarevných dveří kryjících stěny budovy je zároveň mementem recyklace běžně užívaných, dnes už nepotřebných, materiálů.

Z těch ostatně Choi Jeong-Hwa vytváří své kompozice nejraději. Jak sám o sobě prozrazuje: „V roce 1989 mi bylo jasné, že když neumím malovat, mohu se stát aspoň natěračem. Při procházkách městem mě ale stále fascinovali hromady odpadů a staveniště. Řekl jsem si, že s pomocí „zbytků“ mohou i normální lidé vybudovat úžasné stavby, stejně jako profesionální umělci a architekti.“

Kreativita a současná recyklace použitých materiálů se v budově tisíce dveří skutečně zrcadlí. Kromě toho, že nyní je celá budova považována za objekt s největším počtem dveří na plochu v celém Soulu, je prý zároveň demonstrací starého korejského přísloví „Když se ti jedny dveře zavřou, jinde ti jiné otevírají.“

greenmuze.com

2 komentáře: „Dům tisíce dveří

 • 3. 1. 2012 (16.34)
  Trvalý odkaz

  ..umělecký kýč bijící do očí. Ale proč ne, asiati kýče rádi.

  Reagovat
 • 3. 1. 2012 (10.45)
  Trvalý odkaz

  „…při procházkách městem mě ale stále fascinovali hromady odpadů…“ Korektor má ještě dovolenou…? ;o) Jinak díky za zajímavý článek.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *