Biofilní design? Pořiďte si mechový obraz!

Design bytových doplňků se neustále dynamicky rozvíjí. Nové trendy zastarávají vlastně ještě rychleji, než si je někdo stihne pořídít. Jak na to reagovat? Být prostě o krok napřed a vědět, co se stane brzy „in“.

"Jediná zahrada která nezestárne, je ta, kterou si nepořídíte. Mechový obraz si ale poroste sám," říkají zahradníci z Arizony." Zdroj: Inhabitat.com
„Jediná zahrada která nezestárne, je ta, kterou si nepořídíte. Mechový obraz si ale poroste sám,“ říkají zahradníci z Arizony.“ Zdroj: Inhabitat.com

Proto potěší zpráva, že znalci výzdoby moderních obydlí předvídají, že hitem pro příští rok se prý určitě stanou tzv. mechové stěny. Proč? Maximálně totiž rozšiřují hranice biofilního interiéru. Je to zmenšený a soběstačný kus přírody, který slouží současně jako úchvatná dekorace.

Již před tisíci lety přikládali japonští zenoví budhisté velký význam zelenému mechu. V jejich očích byl ztělesněním mystéria klidného stáří, rovnovážného růstu a klidu. I proto jej s oblibou „pěstovali“ ve svých chrámech.

Tady pomalu zelené mechové bochánky prorůstaly kamennými pilíři a pokrývaly dřevěné krovy, aniž by se nechaly ze své poklidné harmonie vyrušit nějakou bouří nebo sněhovou vánicí.

A právě tuto harmonii – destilovanou esenci Přírody – si můžete vpustit do svého interiéru, jak radí designéři.

Své o tom ví i Joe Zazzera a Pat Mahan, dva krajináři/zahradníci z Arizony, kteří na předpokládaném mechovém boomu hodlají vydělat. Už pětadvacet let v klimatu nehostinné pouště navrhují romantické zahrady a ozeleněné parkové kouty. A proto si nemohli nevšimnout stále se opakujících požadavků klientů.

„Lidé si přejí, aby jejich kus zahrady dokonale napodoboval přírodu, aby to byla živá fotografie, které budou součástí,“ říká Zazzera. „Současně si ale přejí, aby se péče o takový kousek zeleně omezila na minimum, ať už jde o zastřihávání listů nebo zálivku,“ dodává Mahan.

Lidé prostě chtějí mít kus živé přírody na dotek, a přitom nevynakládat žádnou další energii. A protože požadavků na prolínání zeleně se samotným obydlím přibývalo, rozhodli se oba krajináři k razantnímu kroku:ˇ

„Jednoduše vezmeme tu syrovou a magickou zeleň, a přeneseme ji do interiéru jako její nedílnou součást,“ říká Zazeera. „Lidé jsou žízniví po propojení s divočinou, a mechové a lišejníkové stěny jsou jim oázou.“

Ze zahradníků se proto stali „umělci“, kteří navrhují projekt-specifické živé obrazy z mechů. Do některých zakomponují i kusy leštěných samorostů, do jiných zase kousky mořských korálů. Tvaru a účelu obrazů ale dominuje uklidňující zeleň. „Každý obraz je naprostý unikát, a nikdy nebudou dva vypadat stejně,“ popisuje Zazeera. „Protože i mech se v různém prostředí bude chovat odlišně.“

Oba si navíc pochvalují, že oproti stereotypu zahradnické práce je v jejich mechových obrazech mnohem větší tvůrčí prostor. Na „plátnech“ ožívá zmrzlá arktická tundra, spalující pouště, skalisté pobřežní útesy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *