Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30.
Srp

Podle zpráv Australského provozovatele trhu s energiemi (AEMO) lze v posledních dvou letech jasně pozorovat obrat od konvenčních fosilních zdrojů energie k obnovitelným. Pokud to ještě nebylo patrné předloni, statistiky pro letošní rok jsou více než výmluvné. Všechny nové instalace souvisí s obnovitelnými zdroji energie. Prim hraje pochopitelně solární a větrná energie.

Větrná farma Windy Hill v Austrálii. foto: Lepidlizard, licence Public Domain

Větrná farma Windy Hill v Austrálii. foto: Lepidlizard, licence Public Domain29.
Srp

V současné době je výroba elektrické energie centralizovaná. Trendem jsou však decentralizované zdroje elektrické energie a příslušné lokální sítě, jenž dokáží zásobovat energií nejbližší okolí. Velký zájem o „mikrosítě“ (microgirds) mají ozbrojené složky, s americkou armádou v čele.

Americká námořní základna Norfolk US Navy. foto: US Navy

Americká námořní základna Norfolk US Navy. foto: US Navy28.
Srp

Solární panely se sice vyplácí, ale každý si je dovolit nemůže. Jsou dostupným řešením jen pro ty, kdo mají dostatek finančních prostředjů. Zapeklitou otázku „Proč by měli šetřit ti, co na to mají, a ti co na to nemají, museli dál platit?“ se rozhodli rozetnout dobrovolníci z americké organizace GRID Alternatives.

Dobrovolníci instalují solární panely na domy rodin s nižšími příjmy. foto: GRID Alternatives

Dobrovolníci instalují solární panely na domy rodin s nižšími příjmy. foto: GRID Alternatives27.
Srp

Společnost Rentokil patří mezi největší profesionály v Británii, pokud jde o hubení domácích škůdců. Jejich poslední počin, který má být oslavou tvrdé práce jejich zaměstnanců, však vzbudil v Londýně rozpaky. Prozatím na jedno odpoledne tu otevřeli „Pestaurant“, restauraci podávající pokrmy vyrobené výhradně z nejrůznějších nezvaných domácích obyvatel.

Na jídelníčku Pestaurantu byste našli hned několik dobrot, pocházejících ze švábů. Zdroj: rentokil.com

Na jídelníčku Pestaurantu byste našli hned několik dobrot, pocházejících ze švábů. Zdroj: rentokil.com26.
Srp

Indické státní dráhy nepatří mezi podniky, o nichž se hovoří kladně v souvislostech s včasnými příjezdy, čistotou vagónů, nebo příjemným cestováním. Přesto patří indická železnice dlouhodobě k nejvytíženějším dopravním podnikům na světě. Denně přepraví kolem 15 milionu pasažérů. Od příštího roku se navíc, alespoň ve vozech vyšší třídy, mohou těšit na klimatizaci, zajišťovanou pomocí solárních panelů.

Ekologické inovace si hledají cestu k indické železnici jen velmi zvolna. foto: archiv Radomír Dohnal

Ekologické inovace si hledají cestu k indické železnici jen velmi zvolna. foto: archiv Radomír Dohnal23.
Srp

Energetické společnosti E.On a RWE v Německu připravují uzavření tepelných elektráren, která dosud do sítě dodávaly 3,1 GW. Důvod k takovému kroku není ani tak zastaralost zařízení, nýbrž, jak uvádí RWE: „Nedostatečná cenová konkurenceschopnost vůči obnovitelným zdrojům energie“.

Tepelnou elektrárnu v německém Gelsenkirchenu čeká nucené uzavření. Obrázek je ilustrační. foto: Petr Kratochvíl, licence public domain

Tepelnou elektrárnu v německém Gelsenkirchenu čeká nucené uzavření. Obrázek je ilustrační. foto: Petr Kratochvíl, licence public domain22.
Srp

Překrásné hory, louky a pastviny. Malebná přírodní kulisa Kosova ale nedokáže zakrýt stávající pověst nejnebezpečnější země Balkánu. I sem si však obnovitelné zdroje energie našly cestu. Švýcarská společnost NEK zde pracuje na realizaci pilotního projektu větrné elektrárny, která by ve finále mohla zvýšit energetickou bilanci země o 45 MW.

Dlouhá léta muselo Kosovo řešit jiné starosti, a energetika stála spíše na okraji zájmu. To se teď s větrnými farmami má změnit. Zdroj: Radomír Dohnal

Dlouhá léta muselo Kosovo řešit jiné starosti, a energetika stála spíše na okraji zájmu. To se teď s větrnými farmami má změnit. Zdroj: Radomír Dohnal21.
Srp

Rádi byste zahrádku, nebo aspoň kousek zeleně, ale prostorové dispozice vašeho obydlí nic takového neumožňují? Možná naleznete inspiraci v modelu „nástěnné zahrady“, kterou vyrábí firma Norcross z Georgie v USA. V jednoduchosti je totiž nečekaná síla, a chytře vyrobený kapsář na květiny může krásně sedět i tam, kde není moc místa.

Vertikální pruh zeleně, nebo celostěnný vodopád listů? Vybrat si můžete sami. foto: © Plants on Walls

Vertikální pruh zeleně, nebo celostěnný vodopád listů? Vybrat si můžete sami. foto: © Plants on Walls
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz