Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
28.
Čvn

V souvislosti s povodněmi dochází často k sesuvům půdy. Hlavním faktorem jsou dlouhodobé deště, které způsobují nasycení půdy vodou. Ta ztěžkne a naruší se její soudržnost. Poté může dojít k jejímu sesuvu.

Ilustrační foto: sesuv půdy, foto: Maliz Ong, licence public domain

Ilustrační foto: sesuv půdy, foto: Maliz Ong, licence public domain27.
Čvn

První projekt svého druhu, výstavba větrné elektrárny na Seychelském souostroví, je zdárně u konce. Na dohled slunného pobřeží ostrova Mahé, poblíž Port Victoria, teď stojí osm větrných turbín. Šest megawatt výkonu farmy se nám nemusí zdát dostatečně významných, ale pro ostrovany se jedná o změnu přímo zásadní důležitosti. Větrná farma totiž představuje 8 % veškeré produkce elektřiny celého ostrova.

Souostroví Seychely se stalo dalším oceánským státním útvarem, který si spočítal, že větrná energie se prostě vyplatí. foto: archiv autora

Souostroví Seychely se stalo dalším oceánským státním útvarem, který si spočítal, že větrná energie se prostě vyplatí. foto: archiv autora26.
Čvn

Bílý dům poskytl klimatický plán pro Spojené státy, který včera představil prezident Barack Obama na Georgetownské univerzitě. Strategie obsahuje řadu dobrých impulsů pro posílení šetrné energetiky. Nepřekvapivě neobsahuje podporu jaderné energetiky. Jedinou vadou na kráse je podle občanského sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost podpora inovací pro fosilní zdroje.

Prezident Spojených států amerických Barack Obama představil plán na podporu rozvoje šetrné energetiky a šetření energiemi, foto: White House/YouTube

Prezident Spojených států amerických Barack Obama představil plán na podporu rozvoje šetrné energetiky a šetření energiemi, foto: White House/YouTube26.
Čvn

Výkupny druhotných surovin jsou všeobecně vnímány převážně pozitivně. Nabízí lidem možnost zbavit se odpadu a ještě za něj dostat pár korun. Tyto provozovny představují ale také problém – objevují se v nich kradené předměty, jejichž absence potom ohrožuje životy jiných lidí. Debatu otevřela konference Zpětný odběr 2013, která se konala v dubnu v Praze.

Dokonce i kolejnice bývají v České republice častým terčem sběračů kovů. foto: Harukaze/春風, licence Public Domain

Dokonce i kolejnice bývají v České republice častým terčem sběračů kovů. foto: Harukaze/春風, licence Public Domain26.
Čvn

Příroda je nevyčerpatelnou inspirací vědců. Přesvědčují nás o tom znovu výzkumníci z Univerzity v Marylandu (UM). Inspirace přírodou je přivedla k nečekanému nápadu: proč nevyužít přirozených membránových struktur stromů k vytvoření přírodní baterie?

Struktura vláken uvnitř dřeva umožňuje vysokou prostupnost minerálních roztoků. foto: 池田正樹, wikimedia.org, licence Creative Commons

Struktura vláken uvnitř dřeva umožňuje vysokou prostupnost minerálních roztoků. foto: 池田正樹, wikimedia.org, licence Creative Commons25.
Čvn

Prezident USA Barack Obama přestaví dnes odpoledne novou strategii boje proti klimatickým změnám, mezi kterými bude jako jedna z hlavních bodů omezení emisí z uhelných elektráren. Plán by měl dále podpořit využití větrné a solární energie nebo zvyšování energetické účinnosti [1].

Americký prezident Barack Obama chce svou zemi směřovat k energetice založené na obnovitelných zdrojích, foto: White House, Pete Souza

Americký prezident Barack Obama chce svou zemi směřovat k energetice založené na obnovitelných zdrojích, foto: White House, Pete Souza25.
Čvn

Po sérii velkých protestů v různých částech země se čínská vláda rozhodla přikročit k tvrdším opatřením proti znečišťovatelům životního prostředí. Kvalita ovzduší a vody v zemi je místy skutečně alarmující a lidé se bouří. Proto se Nejvyšší lidový soud a Úřad státní prokuratury rozhodli re-interpretovat zákon, respektive dosavadní stanovená kritéria a postihy, za úmyslné znečišťování životního prostředí.

V Číně si až dosud s průmyslovým znečištěním životního prostředí příliš hlavu nelámali. To se teď má změnit. Pomohou drakonické tresty? foto: High Contrast, licence Creative Commons Attribution 2.0 Germany

V Číně si až dosud s průmyslovým znečištěním životního prostředí příliš hlavu nelámali. To se teď má změnit. Pomohou drakonické tresty? foto: High Contrast, licence Creative Commons Attribution 2.0 Germany24.
Čvn

Valná hromada energetické společnosti ČEZ právě nedávno rozhodla o výši vyplacené dividendy (40 Kč na akcii). Strana zelených upozorňuje, že státní rozpočet může o tento zdroj v budoucnu přijít v důsledku nerozumného rozhodnutí o rozšíření Temelína: investice do ekonomicky nejnáročnějšího zdroje – jaderné energetiky – nedává při očekávaných cenách silové elektřiny na burze smysl.

Řídící centrum jaderné elektrárny Temelín společnosti ČEZ, foto: ČEZ

Řídící centrum jaderné elektrárny Temelín společnosti ČEZ, foto: ČEZ
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz