Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
27.
Zář

Fascinace problémem a urputná neústupnost při hledání řešení. Tak nějak popisuje své pocity italský designér Grabrielle Diamanti, tvůrce „Eliodomestico“. Pod tímto názvem se skrývá složitě vypadající keramický „hrnec“, podobný spíše obří nafouklé aroma-lampě, který dokáže zázraky. Minimálně lidem v rozvojových zemích to jako malý zázrak přijde, když „hrnec“ ráno naplní slanou mořskou vodou a večer mají pět litrů pitné vody.

Pět litrů čisté pitné vody za jeden den, bez námahy a práce. Malý zázrak. foto: Gabriele Diamanti

Pět litrů čisté pitné vody za jeden den, bez námahy a práce. Malý zázrak. foto: Gabriele Diamanti26.
Zář

Poslanecká sněmovna ČR dnes ve třetím čtení schválila rozdělení výnosů z prodeje emisních povolenek. Cena povolenek na trhu se mění, ale ve hře je odhadem 50 až 110 miliard korun. Poslanci potvrdili, že polovina těchto peněz půjde do státní kasy, další část teplárnám a zpracovatelskému průmyslu a pouze asi jedna třetina Státnímu fondu životního prostředí. Ta by měla jít na podporu energeticky úsporných staveb a renovací domů.

Zelená úsporám 2 už se chystá

Zelená úsporám 2 už se chystá26.
Zář

„Podnik zvaný „Příroda“ bohužel pozbývá stálé křeslo na zasedáních většiny velkých společností, ačkoliv dodává celému světu své nenahraditelné produkty a nabízí všem své omezené zdroje. Ignorováním přírody můžeme odstartovat nebývalý chaos tím, že spustíme „zlatou horečku“ po rychle mizejících zdrojích,“ nechal se slyšet Pavan Sukhdey, dříve vedoucí manažer Deutsche Bank a nyní velvyslanec při OSN v rozhovoru pro Reuters.

Zhodnotit ekologické služby a zavést ekologický účet. Nic nového, řeklo by se. Jenže tentokrát ne v měřítku států, ale korporací. foto: Krappweis/sxc.hu

Zhodnotit ekologické služby a zavést ekologický účet. Nic nového, řeklo by se. Jenže tentokrát ne v měřítku států, ale korporací. foto: Krappweis/sxc.hu25.
Zář

Z dnes zveřejněné studie [1] Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA) vyplývá, že pokud se udrží tempo snižování nákladů v solární energetice, pak mohou sluneční elektrárny vyrůst v evropském energetickém mixu na 15 % do roku 2030. Pokud by došlo k vylepšení přenosových sítí a proměnu na více decentralizovaný systém, pak může solární energetika zastoupit v energetickém mixu až 25 %.

Solární elektrárny se stávají klíčovou součástí energetické koncepce Evropy, foto: sykicktb/sxc.hu

Solární elektrárny se stávají klíčovou součástí energetické koncepce Evropy, foto: sykicktb/sxc.hu25.
Zář

Dánsko, malá pětimilionová země na severu Evropy je dnes lídrem v oblasti obnovitelných zdrojů energie i šetrné dopravy. Ne nadarmo se právě v Kodani konal summit týkající se budoucího vývoje životního prostředí. Nic z něj sice nevzešlo, ale samotné Dánsko jede. Již v roce 2012 dosáhlo v oblasti solární energie cíle, který si stanovilo pro rok 2020.

foto: Ministerstvo zahraničí Dánska

foto: Ministerstvo zahraničí Dánska25.
Zář

Čína úspěšně obhajuje post největšího světového znečišťovatele. Obchází veškeré pokusy o úmluvy vázané na snižování emisí oxidu uhličitého do ovzduší, a vůbec se zdá, jako by jí na životním prostředí záleželo jen pramálo. To prý už ale díky diplomatickému jednání Evropské unie dnes neplatí.

Evropská unie ve smlouvě s Čínou vidí příslib budoucí spolupráce za cenu předání užitečné know-how. Zdroj: dimitri_c/sxc.hu

Evropská unie ve smlouvě s Čínou vidí příslib budoucí spolupráce za cenu předání užitečné know-how. Zdroj: dimitri_c/sxc.hu24.
Zář

Německá solární energie je mnohem levnější než americká. Jak je to možné? Pochopitelně, že primární příčinou je velikost trhu. V Německu připadá na jeden milion obyvatel 301,5 MW instalované solární energie, zatímco v USA je to jen něco okolo 14 MW. Nebude to ale jen tím.

Dravé ekonomické prostředí v USA příliš domácí fotovoltaiku nepodporuje, narozdíl od Německa. Zdroj: sxc.hu/nevmic

Dravé ekonomické prostředí v USA příliš domácí fotovoltaiku nepodporuje, narozdíl od Německa. Zdroj: sxc.hu/nevmic21.
Zář

Energie z obnovitelných zdrojů je trendem dnešní doby a na její zelené vlně se veze stále více výrobců elektřiny. Každá mince však má dvě strany a u obnovitelných zdrojů energie tomu není jinak. S počtem elektráren využívajících obnovitelné zdroje totiž roste i množství technologických komplikací, jež je třeba vyřešit. Mezi největší z nich nepochybně patří výrazná nestabilita dodávek energie. Útroby Siestorage jsou vybaveny nejen akumulátory s celkovou kapacitou 500 kWh, ale i nejmodernější elektronikou. Při poklesu napětí tak může systém jeho hodnotu vyrovnat během několika milisekund. foto: Siemens
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz