Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31.
Srp

Láva, zvláště ta magmaticky žhavá a tekutá, je věcí, od které se většinou snažíme být co nejdál. Naproti tomu Raimonds Cirulis ze studia návrhářů netradičních bytových doplňků a nábytku Maffam Freeform soudí, že láva a přírodní pryskyřice je geniální tvůrčí materiál.

Křesla, stolky i taburetky od Maffan Freeform vypadají jako dílo obřího pavouka. Zdroj: Maffam Freeform

Křesla, stolky i taburetky od Maffan Freeform vypadají jako dílo obřího pavouka. Zdroj: Maffam Freeform30.
Srp

„Jak to asi dělají ptáci?“ či spíše, jak bychom mohli jejich práci napodobit, zněla klíčová otázka letního semináře mladých designérů a architektů nazvaného „Prostorové struktury“. Ten i letos pořádalo studio Jerryho Tatea. Studenti byli v rámci kurzu postaveni před praktický problém – vybudovat v parku stromový domek pro děti.

Ptáci snovači by si jistě výslednou podobu stromového hnízda pochvalovali. Zdroj: Dezeen.com

Ptáci snovači by si jistě výslednou podobu stromového hnízda pochvalovali. Zdroj: Dezeen.com29.
Srp

Vyměnitelné baterie jsou u pořád ještě tak trochu technologická výjimka. Ačkoliv společnost v už nějaké provozuje a takové prodává, pořád ještě není jasné, zda jde o životaschopný koncept. Vodítkem k odpovědi může být aktuální rekord v Holden Commodore.

Holden Commodore SSV na kterém je postavena i elektrická přestavba, foto: Holden

Holden Commodore SSV na kterém je postavena i elektrická přestavba, foto: Holden29.
Srp

Island je země, která překypuje netušeným přírodním bohatstvím nejen na povrchu, ale především pod zemí. Tento ostrovní stát je už dnes splněným snem těch, kdo sází na obnovitelné zdroje energie, především geotermální alternativu. Island totiž plní 99,5 % své spotřeby elektřiny právě skrze geotermální elektrárny.

Skončí island jako velká termální pumpa, která bude přečerpávat energii do Velké Británie? Zdroj: Saving Iceland

Skončí island jako velká termální pumpa, která bude přečerpávat energii do Velké Británie? Zdroj: Saving Iceland28.
Srp

Čínská bistra, nejrůznější asijské jídelny, kuchyně a jiné občerstvovny. I když je v nich provoz veden s maximálním důrazem na efektivní využití skutečně všech surovin, přeci jen se tu s něčím zcela běžně plýtvá. Během svého studijného pobytu často sledoval mladý návrhář Bryan Parks pohyb v takové restauraci a všiml si, kolik jídelních hůlek končí po jednom použití v koši.

Kouzelná proměna - z odpadu restaurací na netradiční bytový doplněk. Zdroj: Chopstickart.com

Kouzelná proměna – z odpadu restaurací na netradiční bytový doplněk. Zdroj: Chopstickart.com27.
Srp

Na českém trhu je knih zaměřených na oblast a stravování vůbec jako šafránu. Po Biokuchařce, kterou Hanka Zemanová začínala, se předloni objevila další kniha této propagátorky zdravé výživy – Bioabecedář Hanky Zemanové.

BioAbecedář je nová kniha autorky Biokuchařka Hanky Zemanové. Celobarevná kniha v pevné vazbě má 440 stran a lze ji na internetu sehnat od cca 550 Kč.

BioAbecedář je nová kniha autorky Biokuchařka Hanky Zemanové. Celobarevná kniha v pevné vazbě má 440 stran a lze ji na internetu sehnat od cca 550 Kč.27.
Srp

Prvky „vnější“ klimatizace, které mohou měnit teplotní poměry v budově, nemusí být nutně nákladné. Jednoduché provedení lamelového zastínění šesti apartmánových bytů v jihokorejském Daegu, které navrhla dílna Smart Architecture, kladou současně důraz na zvýšení estetického potenciálu i maximální efekt.

Exponovaná místa zakrytá cedrovými lištami rázem poskytují stín a proměňují tvář jinak všední obytné budovy. foto: Smart Architecture

Exponovaná místa zakrytá cedrovými lištami rázem poskytují stín a proměňují tvář jinak všední obytné budovy. foto: Smart Architecture24.
Srp

Již 65 % českých domácností svítí alespoň jedním úsporným zdrojem světla a další budou rapidně přibývat. V září totiž v Evropské unii končí výroba klasických wolframových žárovek. Úsporné osvětlení domácnostem ušetří až 4000 korun ročně. Vysloužilé „úsporky“ je třeba ekologicky recyklovat, a to kvůli malému obsahu toxické rtuti.

Klasická žárovka spotřebuje 60 W, vydrží rok a za 25 let vás bude stát 6810 Kč. Podobná LED žárovka sežere 9 W a za 25 let vás bude stát 1232 Kč. foto: ekolamp.cz

Klasická žárovka spotřebuje 60 W, vydrží rok a za 25 let vás bude stát 6810 Kč. Podobná LED žárovka sežere 9 W a za 25 let vás bude stát 1232 Kč. foto: ekolamp.cz
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz