Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31.
Čvc

Společnost Method, která se po dlouhá léta zabývá výrobou čisticích prostředků, si v posledních letech výrazně posiluje svou ekologickou vizáž. Udržitelná prý může být i výroba domácí chemie. Její nedávný krok, podíl na „likvidaci“ velké odpadkové bariéry v Pacifiku, je ze všeho nejvíc dobrým reklamním tahem. Nese ale zároveň poselství, které se počítá.

Recyklace pastů vylovených z moře sice nepromění Velkou odpadkovou bariéru, ale je iniciativou, která se počítá. Zdroj: Methodhome.com

Recyklace pastů vylovených z moře sice nepromění Velkou odpadkovou bariéru, ale je iniciativou, která se počítá. Zdroj: Methodhome.com31.
Čvc

Novostavby v srdci tropického ráje ne vždy vynikají svým ekologickým provedením. Architekti a stavitelé tu kladou důraz spíše na všudypřítomnost povrchního luxusu, pohodlí a maximálního zajištění servisu ubytovaným, než šetrností vůči životnímu prostředí. Thajská Aqualiana Residence je trochu jiná, už proto že v rámci překrásné přírodní scenérie překvapivě pracuje s prvky zelené architektury.

Aqualina Residence, další ukázka toho jak i tropický turistický luxus nemusí být nutně v kontrastu s přírodou. Zdroj: Inhabitat.com

Aqualina Residence, další ukázka toho jak i tropický turistický luxus nemusí být nutně v kontrastu s přírodou. Zdroj: Inhabitat.com30.
Čvc

Rekultivace průmyslových ploch je jen prvním krokem na dlouhé cestě k návratu určitých míst blíže lidem. Není divu, že do míst kde po desetiletí stály chemičky se lidé zpátky právě nehrnou. Chytře to ale vyřešily v Aucklandu. Novozélanďany nalákají na jejich nejoblíbenější sport – kriket, a na místě dříve průmyslově vytíženého prostoru jim nabídnou mimořádný stavitelský skvost, přímo na břehu moře.

Perla v zátoce, která ještě donedávna hostila továrny a chemičky. Tak má vypadat WAN, kriketová aréna. Zdroj: worldarchitecturenews.com

Perla v zátoce, která ještě donedávna hostila továrny a chemičky. Tak má vypadat WAN, kriketová aréna. Zdroj: worldarchitecturenews.com30.
Čvc

Rádi cestujete a čtete? Tak to určitě nevynechejte procházku po berlínské třídě Prenzlauer Berg, kde možná na vás čeká zajímavá kniha. A když už tam budete mít cestu, vezměte si i jednu s sebou navíc, na výměnu. Ulici zde totiž zdobí kiosky na výměnu knih, stylově provedené ve vydlabaných kmenech stromů.

Nejmenší, ale možná nejzajímavější knihovna v Berlíně se nachází na adrese Sredzkistraße 48 Ecke Kollwitzstraße, 10435 Berlin. Kdokoliv může přijít a vypůjčit si knihu, případně dát do stromu vlastní, foto: ApoloniaX, flickr

Nejmenší, ale možná nejzajímavější knihovna v Berlíně se nachází na adrese Sredzkistraße 48 Ecke Kollwitzstraße, 10435 Berlin. Kdokoliv může přijít a vypůjčit si knihu, případně dát do stromu vlastní, foto: ApoloniaX, flickr27.
Čvc

Quebec, osmimilionová kanadská frankofonní provincie dlouhodobě usilující o samostatnost, je zároveň světovým lídrem v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Až 97 % elektřiny se tam vyrobí v 60 vodních elektrárnách. Zároveň tam najdeme jednu jadernou elektrárnu a čím dál tím více větrných. Teď jich přibude dalších 700 MW.

Větrné elektrárny mají hrát v kanadské energetice čím dál tím důležitější roli, foto: Vestas

Větrné elektrárny mají hrát v kanadské energetice čím dál tím důležitější roli, foto: Vestas27.
Čvc

Za poslední desetiletí nastartovala nebývalý průmyslový rozvoj, který se přirozeně odrazil i v kvalitě ovzduší. Díky velké rozloze a počtu obyvatel si však Číňané stáli celkem dobře, pokud šlo o průměrné množství emisí přepočítaných na jednoho obyvatele. Jednalo se o častý argument, kterým Čína obhajovala vedlejší důsledky svého rozvoje. To ale podle nové studie nizozemské PBL a Společného výzkumného centra EU (JRC) už také přestává být pravda.

Znečištění ovzduší v Číně může být ještě horší, než se na první pohled ze statistik zdá, foto: daniil_r, sxc.hu

Znečištění ovzduší v Číně může být ještě horší, než se na první pohled ze statistik zdá, foto: daniil_r, sxc.hu26.
Čvc

Používání fosilních paliv přispívá výraznou měrou k proměně klimatu Země. A pokud máme snahu udržet nárůst průměrné teploty pod 2 °C, nebude k tomu stačit jen přejít po vytěžení stávajících rezerv na obnovitelné zdroje energie. Podle, v poslední době často citované, knihy Billa McKibbena „Globální oteplování: Děsivé nové počty (Global Warming’s Terrifying New Math), by totiž stávající rezervy stačily na překonání dvoustupňového teplotního limitu hned pětkrát.

McKibben poukazuje na nedostatky ve stávající logice boje proti globálnímu oteplování. Zdroj: mysticpolitics.com26.
Čvc

Nově podepsaný kontrakt mezi Uruguají a čínskou automobilkou garantuje dodání pěti set pro zajištění potřeb . První část dodávky by měla do jihoamerického státu dorazit letos v zimě, a na ulicích by se měly „autobusy na baterky“ objevit na jaře roku 2013.

Elektrobbus BYD GreenCity budou nově vozit turisty i místní obyvatele v Uruguayi, foto: BD

Elektrobbus BYD GreenCity budou nově vozit turisty i místní obyvatele v Uruguayi, foto: BD
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz