Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31.
Bře

Od ikonické Eiffelovy věže v Paříži, která mimochodem byla inaugurována právě v tento den roku 1889, přes nejvyšší budovu světa Burdž Dubaj, až po mrakodrap Empire State Building v New Yorku, Šikmou věž v Pise či Karlův most. V sobotu 31. března od 20:30 se světové památky světa ponoří na hodinu do tmy. Chtějí tak upozornit na problém změny klimatu. Společně s nimi zhasne až 6000 měst ve 147 zemích světa. Proběhne Hodina Země 2012.

Zhasněte dnes mezi půl devátou a půl desátou světla a symbolicky se tak připojte k celosvětovému happeningu Hodina země

Zhasněte dnes mezi půl devátou a půl desátou světla a symbolicky se tak připojte k celosvětovému happeningu Hodina země30.
Bře

Magazín Photon zaměřený na solární energii aktuálně přinesl zajímavé statistiky. V roce 2011 se podle něj na celém světě vyrobily solární články o celkové výrobní kapacitě 37,2 GW. Nepřekvapí, že naprostá většina z nich v Číně.

Solární článek v solárním panelu, detail, foto: Utente:Jollyroger, licence Creative Commons

Solární článek v solárním panelu, detail, foto: Utente:Jollyroger, licence Creative Commons29.
Bře

Vedle evropských obrů typu Španělska, Francie nebo Německa vypadá pětimilionové Dánsko jako malý trpaslík. Jenže v oblasti větrné energie si s obry může tykat. Tamní vláda aktuálně schválila plán, podle které se bude v Dánsku do roku 2020 vyrábět 50 % elektřiny ve větrných elektrárnách.

Pobřežní větrná farma - turbíny Vestas, Dánsko, foto: Vestas

Pobřežní větrná farma - turbíny Vestas, Dánsko, foto: Vestas28.
Bře

Německo je dnes nejen ekonomickým lídrem celé Evropy. Tamní politická reprezentace si uvědomuje, že tím co sune ekonomiku vpřed jsou především technické inovace – dnes nejčastěji v dopravě a energetice. To znamená například milion elektromobilů do roku 2020, ale také co nejvyšší podíl obnovitelných zdrojů. Jen v roce 2011 vznikla v Německu v solárních elektrárnách nová výrobní kapacita 7,5 GW.

Rozdělení nových solárních instalací v Německu dle výkonu, obrázek: EnergyRebellion.org

Rozdělení nových solárních instalací v Německu dle výkonu, obrázek: EnergyRebellion.org28.
Bře

Pákistán, 160milionová země v problematickém regionu středního východu, zažívá kromě mnoha jiných krizí také tu energetickou. Tamní elektrárny mají výkon 13 GW, potřeba by ale bylo 16 GW. Tamní vláda pomalu začíná podnikat kroky směrem k intenzivnějšímu využívání solární energie.

Čeká využití solární energie v Pákistánu velký boom? Země se 160 miliony obyvatel je v energetické krizi a energii nutně potřebuje. foto: Solar Energy Pakistan

Čeká využití solární energie v Pákistánu velký boom? Země se 160 miliony obyvatel je v energetické krizi a energii nutně potřebuje. foto: Solar Energy Pakistan27.
Bře

Petr Pospíšil je autorem soutěžního návrhu mrakodrapu Acacia Tower v rámci světové architektonické soutěže EVOLO. Vystudoval průmyslový design a v roce 2001 ho oslovil Jan Kyzlink a pozval do svého týmu. Přečtěte si jak vznikal návrhu mrakodrapu a jak dnes architekti vnímají potřebu šetrného přístupu.

Mrakodrap Acacia Tower navržený architektem Petrem Pospíšilem ze studia KYZLINK

Mrakodrap Acacia Tower navržený architektem Petrem Pospíšilem ze studia KYZLINK27.
Bře

Pokud s zamíříte ze severu do středu státu Oregon, už se nemusíte bát, že vám cestou nehostinnou pouští dojde „šťáva“. Na 250 kilometrů dlouhé cestě po mezistátní silnici číslo 5 je nově nainstalováno osm dobíjecích míst. Úspěšně se tak podařilo dokončit první etapu výstavby elektrické „West Coast Highway“, trasy, která má být základem pro běžný provoz elektromobilů.

Po stopách krytých povozů amerických osadníků se teď můžete bez obav vydat i elektromobilem. Zdroj: usaid.gov

Po stopách krytých povozů amerických osadníků se teď můžete bez obav vydat i elektromobilem. Zdroj: usaid.gov27.
Bře

Skupinka nadšenců sdružených pod hlavičkou organizace Brooklyn Grange se rozhodla využít střechu skladiště v Queensu, a přestavět ji na zahradu. Narazili ale na jeden podstatný problém: papriky, rajčata a vlastně všechno ostatní pěstované ovoce či zelenina nevzcházelo právě nejlépe. New York totiž trpí nedostatkem přírodních opylovačů, včel.

Proč neobohatit městský ekosystém o opylovače a sebe o trochu medu?

Proč neobohatit městský ekosystém o opylovače a sebe o trochu medu?
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz