Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
29.
Úno

Občanské sdružení Baobaby vzniklo s cílem podporovat přírodní stavitelství. Sdružuje lidi, kteří se zajímají o nízkoenergetické domy z přírodních materiálů jako jsou hlína, sláma, dřevo. Tak vznikla i video-reportáž z devítidenní dílny úsporných technologií, permakultury a stavění ze slámy, kterou o.s. Baobaby uspořádalo v létě 2010 na Hostišové u Zlína.

Stavění s přírodou - série tří desetiminutových videí na téma přírodní stavitelství

Stavění s přírodou - série tří desetiminutových videí na téma přírodní stavitelství29.
Úno

Španělsko, zdá se, je na větrnou energii připraveno mnohem lépe než Německo nebo Česká republika. V únoru zásobovaly větrné elektrárny Španělsko celkem z 21,7 % čistou elektrickou energií. Ta byla navíc výrazně levnější než elektřina vyráběná v uhelných či jaderných elektrárnách.

Větrná farma ve Španělsku, autor: Cgoodwin, licence Creative Commons

Větrná farma ve Španělsku, autor: Cgoodwin, licence Creative Commons29.
Úno

Vítězem jubilejního desátého ročníku soutěže Česká biopotravina roku se stal ovčí biosýr Arnika z Horského statku Abertamy. Odborná porota vybírala z 57 nominovaných potravin. Vítězný ovčí sýr má prý vynikající chuť.

Ovčí sýr Arnika - horský statek Abertamy

Ovčí sýr Arnika - horský statek Abertamy29.
Úno

Úspory energií a snižování emisí oxidu uhličitého, to jsou mocná zaklínadla dnešní doby. Zájem na šetření spotřeby elektřiny mají přirozeně všichni podnikatelé, nikdo nechce zbytečně utrácet a platit víc. Přesto se zdá, že i snaha o ekologický provoz by měla mít své mantinely. „Horkým příkladem“ je energeticky neefektivního provoz krematoria v britském Durhamu.

Kremace nejen v Británii představují vysokou nárazovou spotřebu i výdej energie

Kremace nejen v Británii představují vysokou nárazovou spotřebu i výdej energie28.
Úno

Po celá staletí to byly jednoduché bóje, které v ústí přístavů sloužily k navigaci lodí a varovaly jejich posádky před nebezpečnými úžinami, ostrými podmořskými útesy a zrádnými mělčinami. Technologický pokrok sice letí kupředu závratným tempem, ale pro staré mořské vlky, zdá se, to platí jen z části.

Bóje Triton si získávají popularitu v městech s hustou sítí říční dopravy. Zdroj: Inhabitat.com

Bóje Triton si získávají popularitu v městech s hustou sítí říční dopravy. Zdroj: Inhabitat.com28.
Úno

Před rokem byla v Praze na Smíchově spuštěna ve světové premiéře instalace systému CityTouch v kombinaci s LED svítidly Philips SpeedStar. Nové technologie v dopravě neznamenají jen stále sofistikovanější , vývoj je znát i na .

LED žárovka Cree, foto: Cree

LED žárovka Cree, foto: Cree28.
Úno

Charakterové vlastnosti některých národů jsou vděčným námětem vtipů. Proto nijak nepřekvapí, že jsou to právě spořiví Skoti, kteří se rozhodli zpracovávat odpadové mezi-produkty z výroby whisky do podoby biopaliva. Značková palírna Celtic Renewables, ve spolupráci s univerzitou Napier z Edinburghu, navrhla jednoduchý postup, díky kterému si alkoholoví byznysmeni mohou výrazně přilepšit.

O tom že dobrá kořalka a kvalitní palivo se vyplácí, ví šetrní Skoti své. Zdroj: Inhabitat.com

O tom že dobrá kořalka a kvalitní palivo se vyplácí, ví šetrní Skoti své. Zdroj: Inhabitat.com28.
Úno

Devět akrů pokrytých betonovými panely se poznenáhlu změnilo v kus divoké přírody. Zrušené parkoviště společnosti MTA v jižním , obklopené továrními halami, získalo v rámci odvážného projektu podobu pacifického mokřadu. Vytvořené území však není jen pouhou „zelenou kulisou“, a významně nyní přispívá k čistění odpadních vod.

Umělý mokřad nebude nikdy tak účinný v čištění vody, jako přírodní. Zdroj: Inhabitat.com

Umělý mokřad nebude nikdy tak účinný v čištění vody, jako přírodní. Zdroj: Inhabitat.com
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz