Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31.
Led

Společnost GE a město Londýn se rozhodli společně připravit jednu z dominant Londýna na nadcházející . Most Tower Bridge bude proto vybaven LED osvětlením, díky čemuž se jeho spotřeba elektřiny sníží o 45 %.

Londýn - Tower Bridge. GE a další společnosti nainstalují na most nové LED osvětlení, obrázek: GE

Londýn - Tower Bridge. GE a další společnosti nainstalují na most nové LED osvětlení, obrázek: GE30.
Led

Spotřebitelé, kterým není lhostejné hospodaření v lesích, vyhledávají certifikované výrobky. Málokdo v ČR ale ví, že má v obchodě takovou možnost volby. Víte co znamenají zkratky FSC nebo PEFC?

Dřevo je v obchodě lepší vybírat certifikované, podporujete tím hospodárné zacházení s lesy. foto: Ekologické bydlení

Dřevo je v obchodě lepší vybírat certifikované, podporujete tím hospodárné zacházení s lesy. foto: Ekologické bydlení27.
Led

Dostupnost fosilních paliv je omezená, a jejich spalování uvolňuje do atmosféry skleníkové plyny. Jednou z cest jak zaopatřit světu jsou z . Předcházející informace nejsou žádnou novinkou, ale právě na jejich bázi založil svůj výzkum profesor Johannes A. Lercher z mnichovské Technické univerzity. Proč totiž získávat olejnaté látky k výrobě paliv ze sóji či řepky, když některé dokáží palivo „vyrábět“ přímo?

Řasy jsou slibný zdroj paliv při laboratorních pokusech. Jak tomu ale bude v reálném provozu? Zdroj: sxc.hu/tist

Řasy jsou slibný zdroj paliv při laboratorních pokusech. Jak tomu ale bude v reálném provozu? Zdroj: sxc.hu/tist27.
Led

Více než třetina spotřeby pohonných látek v autech jde na překonání tření, a což se výrazně podepisuje na celkové i produkci . Společný výzkum Technického výzkumného střediska ve Finsku (VTT) a Národní laboratoře Argonne v USA (ANL) ale přináší výsledky: výměnou jednotlivých komponent v je možné tření efektivně snížit od 10 do 80 %. Během pěti let by zavedení dílů nového „modelu“ mohlo automobilů o 18 %, a s tím i celkové množství produkovaných emisí. V dlouhodobém horizontu 25 let dokonce o 61 %.

Automobilky se snaží v poslední době držet spotřebu co nejvíc na uzdě. Například nová Škoda Citigo je malé, ale úsporné auto. foto: Hybrid.cz

Automobilky se snaží v poslední době držet spotřebu co nejvíc na uzdě. Například nová Škoda Citigo je malé, ale úsporné auto. foto: Hybrid.cz26.
Led

Ve většině českých rodin se pod stromečkem o Vánocích objevily nové elektrospotřebiče. Logicky tak nahradily ty staré. Podle neziskové společnosti Asekol přibylo po Vánocích až 2000 tun . Většina se ale dočká až za pár let. Nebo nikdy.

Elektroodpad do běžné popelnice nepatří. O svoz starých elektrospotřebičů se starají specilizované firmy, případně patří do sběrných dvorů. foto: REMA Systém

Elektroodpad do běžné popelnice nepatří. O svoz starých elektrospotřebičů se starají specilizované firmy, případně patří do sběrných dvorů. foto: REMA Systém26.
Led

Spojenými státy se mezi odpůrci větrných elektráren roznesly zprávy o „Syndromu větrných turbín“, poškozujícím lidské zdraví. Protože se hypotetické riziko z tohoto postižení stalo při projednávání nových projektů téměř fenomenální, rozhodla se Rada pro ochranu životního prostředí (MDEP) ve státě Massachusetts prošetřit jeho podstatu. Ukázalo se, že nic takového, jak „Syndrom větrných turbín“ (SVT) neexistuje.

Syndrom větrných elektráren

Turbíny větrných elektráren by v rámci SVT mohli zrovna tak za bolest zubů, jako zhoršený školní prospěch vašich dětí. Zdroj: renewablepowernews.com25.
Led

Po téměř dvaadvaceti měsících stop stavu, který znemožnil zhruba čtyřiceti tisícům rodin postavit si na domě malou střešní elektrárnu a stovky instalačních firem připravil o práci, začaly od počátku letošního roku distribuční společnosti ČEZ Distribuce a E.ON znovu připojovat. Jen za první měsíc distributoři obdrželi více než 2 000 žádostí. Občané tak vyslali tak jasný vzkaz politikům, že o malé obnovitelné zdroje energie mají enormní zájem.

Přehledná mapa ČR týkající se možností opětovného připojování solárních elektráren na území České republiky, zdroj: CZEPHO

Přehledná mapa ČR týkající se možností opětovného připojování solárních elektráren na území České republiky, zdroj: CZEPHO25.
Led

Koncept nazvaný „“ byl poprvé představen v roce 1970 v době první ropné krize. Už v té době byl vážně brán v potaz návrh, aby nahradil fosilní paliva, a tím došlo k omezení závislosti na nenahraditelných zdrojích. O čtyřicet let později se vodík stále zdá jako řešení současných globálních problémů, ať už klimatických změn či prostého nedostatku ropy.

TriHyBus - experimentální vodíkový autobus, který jezdí v Neratovicích v České republice. foto: Hybrid.cz

TriHyBus - experimentální vodíkový autobus, který jezdí v Neratovicích v České republice. foto: Hybrid.cz
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz