Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30.
Lis

Společnost OSRAM uvádí na trh jako jedna z prvních pro domácnosti. Jde o panel ORBEOS, který je pouze 2,1mm silný a váží 24 g. Přitom vyzařuje příjemné bílé světlo o teplotě 2800 K a může se pochlubit výkonem 25 lm/W, tedy leším než halogenové lampy.
Osvětlení - OLED - OSRAM - ORBEOS
Světlo vyzařující oblast má kulatý tvar, v průměru měřící 80 mm. Hodí se především k využití v restauracích a hotelích, kancelářích či v domácnosti. Architektům a designérům otevírá panel zcela nové možnosti, díky kterým je možné vytvářet světelné plochy.

Panel neobsahuje žádnou měď a nevyzařuje žádné UV nebo ultra– infračervené záření (jinými slovy nehřeje). Světelnost je kolem 1000cd/m² s příkonem méně než 1 wattu. V ideálních podmínkách je jeho životnost asi 5000 hodin.30.
Lis

V , konkrétně v Novém jižním Walesu, byla otevřena a spuštěna největší . Celkem se skládá z 67 Suzion S88 s výkonem 2,1 MW. Celkový výkon tedy činí 140,7 MW. Projekt bude elektřinou zásobovat 60 000 domácností a také odsolovací zařízení v nedalekém Kurnellu.
Větrné farmy Austrálie
V současné době běží v Austrálii zhruba 50 větrných farem. Kontinentální země je dnes z velké části závislá na elektřině z a plynových elektráren. V posledních letech ale, stejně jako mnoho jiných, zavelela k masivní výstavbě obnovitelných zdrojů.

Jedním z nejdostupnějších takových zdrojů je v Austrálii slunce. V zemi najdeme stovky větších i menších . Dále také větrné elektrárny, , a další. Více na mapě fosilních zdrojů a mapě obnovitelných zdrojů. O novém směřování Austrálie si můžete přečíst na stránce www.environment.gov.au.26.
Lis

Přenosná zařízení jako jsou , netbooky i se snaží seč můžou snižovat spotřebu energie. Baterie jsou čím dál tím výkonnější a lepší, ale přesto nám telefon pořád vydrží nabitý jen pár desítek hodin. O přenosných počítačích ani nemluvě. Někteří vidí řešení tohoto problému v přechodu od baterií k palivovým článkům.
Toshiba palivové články Dynario
aktuálně uvedla v na trh omezenou sérii Dynario. Ty slouží především k dobíjení přenosné elektroniky. Jedná se o methanolové , které lze snadno přenášet a především doplňovat. Prodávají se v přepočtu asi za 5500 Kč, methanolová náplň za nějakých 110 Kč.

Pro jde údajně o jakýsi testovací produkt na kterém si ověří zájem veřejnosti a chování zákazníků. Ti si mohou palivový článek Dynario koupit exkluzivně v obchodě Shop1048. Palivová „dobíječka“ dokáže nabíjet až dva standardní mobily najednou přes USB kabel. Vyrobená energie, kterou se nestačí nabít zařízení je uložena v , která je součástí palivového článku.26.
Lis

Firma PROFIPLAST, spol. s r.o. přináší žadatelům o dotace z programu Zelená úsporám komplexní projektovou, technickou a administrativní podporu. Cílem je maximálně přispět všem žadatelům k úspěšnému čerpání dotací z programu vyhlášeného od dubna tohoto roku.
zelená úsporám - pomoc s dotacemi
Program Zelená úsporám je zaměřen na podporu instalací pro vytápění s využitím obnovitelných zdrojů energie, ale také investic do energetických úspor při rekonstrukcích i v novostavbách. V programu je podporováno kvalitní zateplování rodinných domů, bytových domů i panelových domů, náhrada neekologického vytápění za nízkoemisní kotle na biomasu a účinná tepelná čerpadla, instalace těchto zdrojů do nízkoenergetických novostaveb a také nová výstavba v pasivním energetickém standardu.

V rámci programu Zelená úsporám spolupracujeme s investorem na vypracování kvalifikovaného odhadu návratnosti energeticky úsporných opatření obsahující možnou výši dotace s odborným stanoviskem celkových investičních nákladů a návratnosti projektu, zpracování energetického hodnocení budovy, projektové dokumentace včetně rozpočtových nákladů, přes zajištění optimálního financování, získání dotace až po samotnou realizaci projektu.25.
Lis

Je tomu zhruba rok, co jsme v magazínu Ekologické bydlení psali o novém zdroji obnovitelné energie: soli. Testovací „osmotická elektrárna“ měla být vybudována v . Tak se skutečně stalo a elektrárna pro získávání osmotické energie byla aktuálně v Norsku společností Statkraft spuštěna.
obnovitelné zdroje energie - osmotická elektrárna
Prozatím se jedná o velmi malou testovací záležitost s výkonem mezi 2 až 4 kW. Akorát tak aby se rozsvítil automat na kafe. Cílem firmy je dovést technologii do komerčního stádia a udělat z míchání slané a sladké vody konkurenceschopný zdroj energie.24.
Lis

se dnes může pochlubit třetí největší instalovanou kapacitou . Hned po , které v posledních čtyřech letech nesmírně rychle předhonily dosud vedoucí . Čtvrtá je , která se ovšem také v posledních dvou letech dere obrovským tempem kupředu.
větrné farmy a turbíny - Španělsko
Zpět ke Španělsku. Počátkem listopadu se Pyrenejským poloostrovem proháněly silné větry které způsobily, že většina větrných farem s teoretickým maximální výkonem dosahujícím k 18 GW dokázala běžet na 11,5 GW. To znamená, že pokryly 53% spotřeby celé země. Dohromady vyprodukovaly ekvivalent výkonu 11 .

Přebytečná energie byla využita přečerpávacími elektrárnami, které napumpovaly vodu zpět do přehrad pro pozdější využití k výrobě další elektřiny. José Donoso, hlava španělské Asociace pro větrnou energii, řekl novinám El País, že do roku 2020 by Španělsko mohlo dosáhnout instalované kapacity 40 GW. Mezi další důležité zde patří a .24.
Lis

Žebříček Top 500 představuje zavedený seznam nejrychlejších superpočítačů na světě. Ještě donedávna mu kraloval IBM Roadrunner. Národní laboratoř v Los Alamos jej vybudovala pro americké ministerstvo energetiky. Simuloval především stárnutí jaderného materiálu a měl tak pomoct určit zda je arzenál jaderných hlavic Spojených států bezpečný a spolehlivý.
superpočítač Jaguar
Stejné ministerstvo energetiky si před časem objednalo vylepšení superpočítače Cray XT5 přezdívaného „Jaguar„. Díky novým procesorům se mu podařilo dosáhnout teoretického špičkového výkonu až 2,3 PFLOPS (prakticky 1,759 PFLOPS). Nejdůležitější je však skutečnost, že počítač je otevřený celé vědecké komunitě, která si na něm může pronajímat výpočetní čas.
superpočítač Jaguar - EVEREST
Už dnes věci tento superpočítač využívají k předpovídání oblastních klimatických změn, studiu enzymu pro snazší produkci bioethanolu anebo řešen algoritmů pro vývoj lepších jaderných reaktorů. Třeba jako je „množivý reaktor s postupnou vlnou (TWR)„.19.
Lis

solární elektrárny - pokles dotací prožívají v posledním roce či dvou v obrovský boom. Podle Energetického regulačního úřadu k 1. listopadu 2009 fungovalo v celé ČR celkem 3 136 s celkovým instalovaným výkonem 133,5 MW. Do konce roku se přitom má toto číslo stoupnout až na 250 MW, což je čtvrtina výkonu jednoho bloku Temelín. Ostatně, aktuálně spustil svou i samotný .

Za neutuchající boom může především štedrá podpora ze strany státu. Ten si však uvědomil, že podpora pro byla nastavena nerovnovážně. Zatímco pokrývá 7% celkové výroby z OZ, spolyká kolem 40% prostředků. Proto vláda aktuálně schválila, že od roku 2011 bude moct ERU snižovat výkupní ceny solární energie o více než 5% ročně.

Do roku 2020 by Česko podle návrhu Evropské komise mělo zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energií až na 13 procent. Mezi obnovitelné zdroje se počítá vedle solární energie a biomasy také vodní či větrná energie. Podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny byl však loni jen 5,19 %. Podle NKÚ v České republice v současné době chybí odlišení podpor jednotlivých typů obnovitelných zdrojů. Jsou totiž podporovány plošně, bez ohledu na jejich potenciál v podmínkách našeho prostředí.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz