Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31.
Srp

představují podle některých ekologů i dalších odborníků plodinu budoucnosti (společně s technickým ). Například chce s jejich pomocí vyrábět biopaliva. Společnost Emergent Architecture přišla s nápadem, že by něco takového bylo možné (otázkou je, zda stejně efektivní) nejen na velkých farmách mimo města, ale právě i v centrech měst. A ještě by to mohlo vypadat úžasně futuristicky!
bioreaktor - energie z mořských řas
Přišla proto s tzv. „bioreaktorem“. Neboli nádřží plnou mořských řas, jejichž růst je udržován za pomoci . Díky fotosyntéze pak mořské řasy vyrábějí , které je následně možné využít nejrůznějšími způsoby. Energii získává LED osvětlení ze .
bioreaktor - energie z mořských řas
První takováto instalace má být hotová v roce 2010 a bude k vidění v nějakém obchodním domě v . V Petrhu má být následně instalována ještě o něco pokročilejší a „ufoidnější“ verze bioreaktoru, nazvaná PhotoBioReactor.
bioreaktor - energie z mořských řas
Ta bude využívat kolonií červených a zelených mořských řas umístěných do jednotlité konstrukce z lehkých vláken. Na „vstupu“ vyžadují řasy oxid uhličitý a světlo, které zpracovávají a na „výstupu“ pak nabízejí biopalivo nebo . Elektrická energie potřebná pro chod reaktoru pochází z zapuštěných do polykarbonátového obalu.
bioreaktor - energie z mořských řas28.
Srp

Online distribuce je dnes mezi obchodníky mantrou. Online se už dá koupit prakticky vše „nehmotné“ – videohry, , seriály a samozřejmě i hudba. Společnost Apple prorazila se svým systémem iTunes pro prodej digitální hudby díky přehrávači . A podle všeho tím přírodě a ušetřila nemalou zátěž.
online distribuce hudby - Apple iTunes
Jednoduše řečeno, stáhnout si muziku přes internet do počítače nebo MP3 přehrávače je energeticky mnohem méně náročné, než lisovat a poté distribuovat CDčka. Skupina výzkumníků z Carnegie Mellon University, Lawrence Berkeley National Laboratory a Stanfordské univerzity se dokonce rozhodli udělat přesný odhad.

Ten nakonec zas tak přesný není, ale je alespoň příznivý. Podle nich totiž nákup digitální hudby o 40% až 80% proti tradičnímu nákupu hudby na CD. Jejich závěr je jednoduchý: internet je skvělým nástrojem „dematerializace“. Plast CDček se zde proměňuje v digitální bity a bajty, které jsou mnohem méně energeticky náročné.

Bez zajímavostí ale není jedno ze zásadních zjištění: největší část energie u nákupu běžného CD je spotřebována, když si jedeme zmíněné CDčko do obchodu koupit. S trochou hyperbolického myšlení by se pak dalo usuzovat, že jakmile se konečně rozšíří , nastane možná opět doba pevných nosičů?! Uvidíme!

earth2tech


27.
Srp

Dosavadní rekord účinnosti se pohyboval na hodnotě 42,7%. Takové množství světla bylo při dopadu na solární článek přeměněno na elektřinu. Vědci na University of South Wales v Sydney v nyní tuto hranici o malý kousek posunuli, a to na hodnotu 43%. Nový typ článků využívá ke zvýšení účinnosti drahé materiály jako je galium, indium, fosfor či arsen a další vzácné kovy.
solární energie - nejúčinnější solární články
Jenže právě v tom může tkvět největší problém. Přírodní zdroje docházejí a například Čína uvažuje o omezení exportu vzácných kovů. Ostatně, jsou přeci vzácné! Tak co by je prodávala ostatním, když je sama doma bude potřebovat pro svou zelenou revoluci. Současné běžně využívané solární panely mají účinnost 14%-18%. Než se s téměř 50% účinností dostanou na naše střechy a , bude to nejspíš ještě pár let trvat. Jak ale ukazuje poslední výsledek z Austrálie, nic není nemožné.26.
Srp

Uprostřed , hned poblíž slavného London Bridge a stejnojmenné stanice, vyroste nový 301 m vysoký nazvaný Shard. Půjde o nejvyšší budovu západní Evropy, kterou navrhnula společnost Renzo Piano Building Workshop a inspirovala se přitom mimo jiné kostelními věžemi.
mrakodrap Shard
V mrakodrapu o 72 patrech se zabydlí nejen hotel, ale také , luxusní residence, lázně, restaurace a také 15patrová veřejná vyhlídková galerie. Architekti si Shard představují jako „vertikální město“. Výjimečná má být na mrakodrapu mimo jiné přirozená , využití přirozeného a skvělé výhledy na město.
mrakodrap Shard25.
Srp

Kanály kolem japonského města Osaka přivítají jedinečnou událost. Jako součást nadcházejícího festivalu Aqua Metropolis se inženýrská společnost NTT Facilities rozhodla představit svou unikátní solární čističku vody. Jako obvykle Japonci přišli s něčím (alespoň pro průměrného Evropana) nevídaným. Plovoucí talíř připomíná UFO. Váží asi 3,4 tun a je vysoký 1,6 m při průměru 5 metrů.

solární čistička vody

Solární panely na povrchu pohánějí pumpy a filtrační systém, který během dne dokáže pročistit až 9000 litrů vody. V noci jsou okraje čističky osvíceny LED diodami. Výhodou je, že napumpovaná studená voda chladí solární panely, čímž zvyšuje jejich účinnost. Jedno UFO údajně zústane v činnosti v Ósace, později chce NTT nasadit několik kusů také v okolí Tokia.

solární čistička vody19.
Srp

Ačkoliv s současné době zažívá v boom především solární energie a , ani vítr nezůstává pozadu. Domácí prozatím nejsou žádné velké „terno“, ale i to se může brzy změnit. Třeba i díky „květinové“ od společnosti WindTamer.
větrná turbína WindTamer
Ta navrhla a vyrábí unikátní malé, tiché větrné turbíny téměř bez vibrací, které lze postavit jak volně na prostranství, tak například umístit na plochou střechu. Jedinečný je vzhled těchto turbín – připomínají amplióny, nebo možná květiny. Přitom ale nabízejí vynikající výkon – mohou pracovat při rychlostech větru od 3,2 km/h do 110 km/h a vyrábějí se ve výkonech od 1,5 kW do 30 kW.
větrná turbína WindTamer18.
Srp

Ve dnech 12. – 13. listopadu 2009 19. – 20. listopadu 2009 se uskuteční na v Brně – čtvrtá česká fotovoltaická konference a výstava s mezinárodní účastí. Jedná se již tradičně o největší akci v ČR, zaměřenou na problematiku výroby elektřiny ze Slunce. Součástí konference budou přednášky o aktuálních informacích z oblasti legislativy, trhu v ČR, okolních států a v , a financování , problematiky připojení do sítě, stavební legislativy aj. V rámci konference proběhne zakládající valná hromada České fotovoltaické asociace s příjmem přihlášek zúčastněných firem. Doprovodná výstava bude zaměřená především na kompletní nabídky firem působících ve fotovoltaice, a to jak z ČR, tak i firem ze zahraničí.
fotovoltaická konference
Výstava bude výbornou příležitostí jednak pro budoucí investory a laickou veřejnost, pro získání základních informací z oboru fotovoltaiky a jejich možnostech využití „energie zdarma“, ale také i pro firmy z oboru pro navázání nových obchodních kontaktů a rozšíření svých obchodních příležitostí. Na konferenci bude také diskutována situace ohledně výkupní ceny energie z FVS pro rok 2010 a let následujících. Tradiční pořadatel fotovoltaické konference je Czech RE Agency. Pokud chcete vědět jak probíhal minulý ročník konference, čtěte reportáž.17.
Srp

Lidé občas mívají šílené nápady. Když se křovácký lovec Xi ve filmu Bohové musí být šílení vydal na dlouhé putování, aby vrátil láhev od Coca-Coly, vypadalo to šíleně. Ale postavit zhruba 90 km dlouhý most mezi a v Beringově průlivu skrze Arktický oceán? Vlastně docela dobrý nápad!
most přes Beringův průliv
V soutěži, která byla u této příležitost vyhlášena pro studenty, ale i profesionální architektry, se jako druhý v profesionální kategorii umístil návrh pařížského studia OFF Architecture. Zajímavé na něm je především to, nakolik bere do úvahy jedinečné místo, kde by mohlo být spojení mezi dvěma kontinenty vybudováno.
most přes Beringův průliv
Beringův průliv představuje místo, kde se střetává Antarktický a Tichý oceán. Velmi křehký ekosystém je obydlen mnoha druhy, ať už jde o velryby, delfíny, orky, polární medvědy či další živočichy. Navíc je průliv poměrně mělký, průměrná hloubka se pohybuje mezi 30 až 50 metry. Most by proto mohl sahat od hladiny až ke dnu.
most přes Beringův průliv
Gigantická struktura není pouhým mostem. Mezi dvěma deset metrů širokými zdmi by vznikl obyvatelný prostor, ve kterém by jezdily vlaky i auta a mohli se pohybovat lidé „po svých“. Energii by celému obrovskému komplexu dodávaly mořské turbíny vyrábějící proud za pomoci rychlých proudů protékajících mělkou úžinou.
most přes Beringův průliv
Stavba by obsahovala nejen průplavy pro lodě, ale pro obrovské živočichy jako jsou velryby a podobně. Idea je dokonce taková, že most by oddělil proudy jednotlivých oceánů, takže ten arktický by se méně oteploval, což by mohlo zabránit tání ledovců a roztávání polárních čepiček. Na povrchu mostu a hladině oceánu by pak pluly speciální platformy, které by získávaly . Vskutku šílené, ale přitom dechberoucí.
most přes Beringův průliv
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz