Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30.
Čvn

Co s tunami umělohmotného jako jsou PET lahve a další? Průmyslový designér Chris Allen přišel se svérázným nápadem nazvaným The Plastic Plan. V šem spočívá? Vyrobíme z nich plovoucí plastové krychle, které spojíme k sobě a vytvoříme z nich gigantické plovoucí ostrovy poblíž pobřežních metropolí. Na nich pak vybudujeme či . Zároveň by však celá struktura fungovala jako přečerpávací elektrárna – vodní pumpy by díky energii z elektráren čerpaly vodu do nádrže umístěné ve výšce 30 m. Tato voda by pak byla využita k výrobě energie v turbínách podobně jako ve . Vznikla by tak jakási plovoucí přehrada.
The Plastic Plan - větrné elektrárny na ostrově z umělohmotných krychlí30.
Čvn

Ačkoliv v tzv. „“ o nové právě velký zájem není a firmy spíše pronajímají své současné prostory dál, není pochyb o tom, že budou dále růst po celém světě. Nizozemské architektonické studio RAU proto představilo projekt Green Office 2015. Jde o návrh ekologické budovy, která může posloužit nejen pro práci, ale také k žití (jako hotel), rekreaci, nebo třeba jen parkování. Zároveň je však vybavena a pro lokální výrobu elektřiny, zelenou střechou, která poskytuje velice dobrou , a mnoha dalšími zajímavými vlastnostmi, které z ní dělají budovu šetrnou k schopnou sloužit po mnoho desetiletí.

ekologické kancelářské budovy - Green Office 2015 od nizozemského architektonického studia RAU

ekologické kancelářské budovy - Green Office 2015 od nizozemského architektonického studia RAU

Architekti se drželi hesla „uživatel rozhoduje o formě i obsahu“. Ventilační systém lze například upravovat až na úrovní jednotlivých pracovních míst. K je využita technologie , které poskytuje velmi příjemné světlo bez tepelného záření. Zároveň je celá budova obklopena příjemně působící zelení, odpady jsou přeměněny na bioplyn z něhož se opět vyrábí energie. Jako hlavní konstrukční materiál celé budovy slouží ocel, kterou lze snadno recyklovat. RAU momentálně pracuje na implementaci konceptu Green Office 2015 na třech různých místech.

ekologické kancelářské budovy - Green Office 2015 od nizozemského architektonického studia RAU

ekologické kancelářské budovy - Green Office 2015 od nizozemského architektonického studia RAU29.
Čvn

Záplavy malých i velkých elektronických gadgetů postupně plní svět . Stovky milionů , foťáků, GPS navigací a všemožného dalšího haraburdí obsahuje kromě řady vzácných a drahých kovů také podstatnou část ropy přeměněné v plasty. Není proto od věci nápad designéra Jakoba Kumara, který přišel s digitálním fotoaparátem vyrobeném z . Navíc je foťák vybaven kolečkem „Smart-Eco Wheel“ pro regulaci zátěže baterií, a tedy prodloužení jejich životnosti. Prozatím jde pouze o koncept a zda se někdy vůbec foťák objeví v prodeji je ve hvězdách.

digitální foťák z recykovaných plastů Slingcam29.
Čvn

Podle předběžných odhadů Nizozemské agentury pro životní prostředí, která využila nejnovější poznatky společnosti , se globální růst emisí zpomalil na polovinu proti roku 2007. V roce 2008 byly vyšší o 1,7%, přitom o rok dříve rostly o 3,3% a v minulých letech dokonce až o 4%. Co za to může? , vysoké , zvýšený důraz na využívání . V roce 2008 tak bylo do ovzduší vypuštěno asi 31,5 miliard tun CO2, v roce 1970 to přitom bylo 15,3 mld. tun. V minulém roce se globálně snížila spotřeba ropy o 0,6%, šlo o první pokles od roku 1992. Největší pokles zaznamenaly – o 7%. Mezitím svou spotřebu zvýšila, a to o tři procenta. Podle zprávy BP a nizozemské agentury má vliv na snižování emisí také využívání v . V roce 2008 měly ušetřit asi 100 milionů tun CO2 a zajišťovaly celkem 2,5% spotřeby paliva. Velmi důležitou roli hrají , v roce 2008 se globální kapacita zvýšila o 30% – v USA o 50%, v Číně dokonce o 100%. Celkem se obnovitelné zdroje energie postaraly o 4,4% globální výroby elektřiny. Ušetřily tak 500 mil. tun CO2. Stále se však zvyšují také emise z , ačkoliv pomaleji než v předchozích letech – o 3,5% namísto předchozích 5%. Ke přispěl především systém , ale i globální recese. Ze zprávy zároveň plyne, že zatímco v USA a EU emise celkově klesají, rozvíjející se ekonomiky jako , či spíš rostou – i když pomaleji než v předchozích letech. Zajímavé číslo: v EU připadá 8,5 tun emisí CO2 na jednoho obyvatele (pokles z 9 v roce 1990), v Číně je to 5,5 tuny, v USA 18,5 tuny.

graf podílu jednotlivých regionů na globálních emisích CO226.
Čvn

Program se možná rozjíždí pomalu, ale rozjíždí. Nově vyřizují žádosti o také banky. Kompletní informace o tom jak žádat o dotace najdete na webu Nazeleno.cz. Kdo je ale v oblasti ekologického bydlení nový a teprve se začíná orientovat, tomu můžeme vřele doporučit nově spuštěný web Šetrné-budovy.cz.
Šetrné-budovy.cz
Respekt Institut, Nadace OKD, British Council a americká ambasáda v Praze nedávno uspořádali tiskovou konferenci u příležitosti spuštění této encyklopedie „zelených znalostí“. Stránka, která funguje podobně jako známá encyklopedie Wikipedia, nabízí spoustu užitečných informací. Vstupní stránka vás vyzve, abyste si vybrali profil, pod kterým se budete prezentovat a který „profiltruje“ obsah podle toho, co by vás mohlo zajímat. Můžete si tak vybrat zda vás zajímá rodinný dům, bytový dům nebo administrativní budova. A také zda jste uživatel, projektakt, architekt a podobně.
Šetrné-budovy.cz - interaktivní kalkulačka
Pak už na vás čekají zajímavé články, jako např. Dostupné sluneční záření, počty slunečných dnů v ČR, Obnovitelné zdroje energie: Filosofie využití fotovoltaiky či Porovnání tradičních izolačních materiálů z hlediska environmentálního dopadu. Především jsou na webu k dispozici interaktivní kalkulačky, které vám umožní získat představu o tom co všechno se na vašem /paneláku změní, pokud např. vyměníte okna, , nainstalujete , solární ohřev a podobně. Kalkulačka vám názorně zobrazí náklady, návratnost, prostě všechny potřebné informace. Navíc jsou k dispozici také kalkulačky šité na míru programu Zelená úsporám, které vám prozradí, kdy už máte nárok na dotaci. Každý registrovaný uživatel webu samozřejmě může přispívat svými vlastními články, podobně jako na klasické Wikipedii. Z poměrně bouřlivé diskuse na konferenci u příležitosti spuštění webu také vyplynulo, že kalkuklačky ještě čeká v budoucnu mnoho dalších vylepšení, stejně jako celý web, který se má neustále vyvíjet.25.
Čvn

se konečně díky a jeho projektu dostává pomalu i k nám, a tak je nasnadě, že do poskytování softwarových nástrojů k jejímu monitorování a ovládání se vedle (a jeho PowerMeteru) pouští také jeho hlavní rival, společnost Microsoft. Ta svůj monitorovací nástroj nazvala, neděláme si srandu, „Hohm“. Betaverze této webové služby bude spuštěna už příští týden, přihlásit se můžete už teď na adrese microsoft-hohm.com. Služba nabídne pohled na aktuální spotřebu elektřiny vašeho domu, nejrůznější doporučení kde ušetřit, dostanete se k historii měření a přehledným grafům. Zároveň budete moct porovnávat různé spotřebiče ve vaší domácnosti. Aplikace byla vyvinuta ve spolupráci s americkým (DOE) a Lawrence Berkeley National Laboratory. Narozdíl od PowerMeteru od Googlu však Hohm nekomunikuje přímo s chytrými elektroměry v domácnostech, nýbrž získává data od energetických společností. plánuje, že senzory pro („chytrou síť“) nabídne v budoucnosti.
Microsoft Hohm - měření spotřeby energie vaší domácnosti24.
Čvn

vzdáte se svého iPodu?A to ani navzdory tomu, že by mohli tím mohli něco udělat pro své ! Vyplývá to z průzkumu společnosti Shelton Group provedeného mezi 1006 potřebiteli. Ti byli dotázání následovně: „Pokud by následující věci poškozovaly životní prostředí, vzdali byste se jich?“ Výsledky nejsou příliš překvapivé. Nejvíc, ale přesto „pouze“ 38% by se vzdalo svého MP3 přehrávače , 35% by se vzdalo myčky na nádobí, 25% by obětovalo mikrovlnku, celých 21% by se obešlo bez (v nejspíš mnohem méně, v ČR nejspíš skoro nikdo :D), 14% by zahodilo , 13% oželí , jen 7% se vzdá počítače, pouze 6% se obejde bez . Všech zmíněných technologických vymožeností by se vzdalo 6% dotázaných, 21% dotázaných by se naopak nevzdalo ani jedné z nich. Těm se pak říká „technoidi“. Které z těchto příjemně pohodlných a dnes už nepostradatelných věcí byste se vzdali vy?24.
Čvn

Britský mobilní operátor Orange předvedla konceptu stanu budoucnosti Ten je výjimečný tím, že využívá solární vlákna – dokáže tak přeměňovat sluneční záření na elektrickou energii a s její pomocí skrze magnetickou indukci nabíjet různé elektrické gadgety, třeba mobil, MP3 přehrávač a podobně. Zásuvka (bezdrátová!) ve stanu se tak stává skutečností!
Solární stan
Jak to funguje? Do vlákna stanu jsou vetkána speciálně upravená fotovoltaická vlákénka Kromě toho je do stanu zabudován také geolokační RFID čip, abyste svůj superdrahý stan mohli např. v rozhlehlém festivalovém městečku najít s pomocí GPS nebo vašeho iPhone.
Solární stan
Uvnitř stanu je pak integrován ohebný LCD displej, který vám názorně ukazuje kolik už stačil vyrobit energie. Navíc má stan i vlastní osvětlení a dokonce i vytápění v podlážce! Technologie budoucnosti jsou už tady. Jak dlouho asi bude trvat, než budou svítit, vyrábět energii a hřát naše vlastní šaty?!

ecofriend 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz