Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30.
Bře

využití solární energie pro vytápění - heliostatBostonská společnost PracticalSolar přišla s velmi zajímavým využitím . Nejde o , nýbrž o vytápění domácnosti pomocí .

Za pomoci chytře rozmístěných heliostatů – zrcadel, která jsou ovládána s pomocí softwaru snadno instalovatelného na každé domácí PC, můžete využívat solární energii k vytápění domů. Několik heliostatů v kombinaci s dalším zařízením pak lze využít i k sofistikovanějším termálním projektům. Zrcadla na jednom heliostatu dokáží poskytnout energii až 600 W. Navíc lze s jejich pomocí také osvětlovat místnosti. Nicméně pro vytopení celého jednoho domu v Nové Anglii by podle šéfa firmy Bruce Rohra bylo třeba až 25 heliostatů.

Systémy dodávané PracticalSolar jsou navržené tak, aby jejich montáž bylo jednoduchá i pro laiky za pomoci jednoduchého domácího nářadí. Pokud navíc do systému zapojíte také nádrž s vodou, můžete si teplo uskladnit – s pomocí nádrže o objemu 19 hl je to teplo na deset dnů. Celková cena jedné instalace se pohybuje kolem 20 000 dolarů. Spolu s daňovými úlevami by na sebe solární vytápění mělo vydělat už v průběhu sedmi let. Narozdíl od klasických ale nelze počítat s tím, že by bylo možné teplo, podobně jako elektřinu, například prodávat zpět do sítě.25.
Bře

Ve se možná dočkáme konkurence stavebních firem a dodavatelů energie. Agentura Reuters přináší zajímavý článek nadepsaný „Chytrá města znamenají rivalitu ve stavebnictví i energetice“ (česky).

Podle něj v pomalu ale jistě vyrůstá hnutí, které hodlá stavět „chytrá města“ – energeticky alespoň částečně soběstačná, která nejen že budou bojovat proti změne klimatu, ale zároveň sníží svou energetickou závislost například na zemním plynu z .

města budoucnosti

Představa je taková, že například na střechách měst budoucnosti bude vystavěna rozsáhlá energetická infrastruktura – , či , která bude dodávat energii jak budovám, tak například .

by se pak využívaly k výrobě a ten zas k energetické produkci. „V průběhu času se objeví velmi odlišný obchodní model,“ komentoval tyto vize Gearoid Lane, výkonný ředitel energetické společnosti British Gas New Energy.

města budoucnosti

Podobným nápadům nyní podle Reuters přichází na chuť i samotná poté co si zakusila jak chutná pravá „ruská zima“. „Za 25 let budou milióny budov konstruovány tak, aby sloužily zároveň jako elektrárny a habitaty,“ říká publicista a ekonom Jeremy Rifkin, který radí vládám i korporacím jak se postavit k . Zásadní jsou ovšem pro rozvoj takovýchto vizí neboli „smart grids“, které umožní inteligentní zacházení s elektřinou.

města budoucnosti

Samozřejmě, že všechny takové iniciativy týkající se i mají jak své příznivce, tak i odpůrce. Například nedávno byl v Bruselu zamítnut návrh na výzkum „chytrých měst“ v hodnotě 500 mil. euro. „Je neuvěřitelné, že to bylo shozeno ze stolu a je jasné, že velcí distributoři elektřiny v tom měli prsty,“ komentoval to člen Strany zelených Claude Turmes. „Města jsou dokonalá pro prosazování změny a ,“ myslí si zároveň tento politik.24.
Bře

Magazín Cleantechnica informuje o solárních elektrárnách v ČRMagazín CleanTechnica nedávno přinesl zajímavý článek, jehož titulek v překladu zní: „Solární energie – je Česká republika novým Španělskem?“ Podle autorky článku Jennifer Kho je naše malá středoevropská země jedním z nejrychleji se rozvíjejících trhů se solární energií.

Už koncem minulého roku jsme informovali, že solární elektrárny v ČR rychle přibývají. Kho ve svém článku píše, že jen za uplynulý rok bylo u nás instalováno 50,8 MW solární energie. Hospodářské noviny v článku „Solární energie na vzestupu“ uvádějí dokonce ještě vyšší hodnotu, 54,29 MW (16násobný nárůst jen za rok 2008).

V ČR se začínají jako houby po dešti objevovat a zviditelňovat společnosti, které se zabývají instalací a prodejem . S přibližně 50 MW instalovaného výkonu ze se ČR samozřejmě stále ještě řadí mezi „malé“ hráče. například minulý rok nainstalovalo 2,46 GW. To ale jen díky vládním pobídkám, které budou trvat pouze do roku .

Také v ČR se provozovatelům solárních elektráren daří zejména díky dotované ceně vykupované elektřiny. Nicméně v jakém jiném odvětví máte po více než 15 let zajištěnu výkupní cenu nějaké komodity? Jak upozorňuje Jenny Chase z londýnské výzkumné společnosti New Energy Finance, podnikání v oblasti v ČR je výhodné i díky tomu, že jde zde levnější půda než třeba ve Španělsku či , kde samozřejmě svítí slunce intenzivněji. Také letos se očekává zvýšený zájem o nové . Společnost New Energy Finance je ohledně vývoje solární energetiky v ČR „velmi optimistická“. A my samozřejmě také!24.
Bře

Panasonic - domácí přístroj pro výrobu kompostuSpolečnost představila v domácí elektronický přístroj MS-N53 pro výrobu kompostu. Dokáže proměnit organické zbytky z vaší večeře, snídaně nebo oběda na užitečný kompost během několika hodin. Prodávat se začne koncem dubna za v přepočtu 881 dolarů, tedy úctyhodných asi 17 000 Kč. Stroj využívá k přeměně organických látek platino-palladiový katalyzátor a můžete si navíc zvolit, zda chcete vhlčí nebo sušší kompost. Škoda, že tak drahá hračka dokáže zpracovat na jedno „žvýknutí“ maximálně dva kilogramy odpadu – rozměry jsou 268×365×550mm. jistě přišel s dobrým nápadem, ale cena a velikost bohužel masové rozšíření v ani nikde jinde zatím nejspíš nedovolí. Pokud se ale přístroj přeci jen uchytí, je možné, že budoucí generace už přijdou s nižší cenou a větším objemem.23.
Bře

Katar je malé islámské království v Perském zálivu. Díky obrovským nalezištím ropy a zemního plynu má nejvyšší hrubý domácí produkt na hlavu, přes 105 000 dolarů. Není divu, že si může dovolit stavět – podobně jako třeba Dubaj a další města bohatého Arabského poloostrova, krásné nové budovy pro svá ministerstva.

architektura - katar - mrakodrap jako kaktus

Tamní Ministerstvo oblastního rozvoje a zemědělství (které, pravda, nemá v Kataru zrovna na růžíc ustláno) se může těšit na nové kanceláře, které pro ně navrhla bangkokská společnost Aesthetics Architects. Moderní kancelářská budova čerpá inspiraci z přirody, konkrétně z kaktusu. Právě tahle rostlina je jako jedna z mála schopna přežít i v extrémních podmínkách horkých pouští.

architektura - katar - mrakodrap jako kaktus

Způsobem, kterým s kaktus pere s nepříznivými podmínkami, se inspirovali architekti při stavbě nové budovy. Ta je energeticky velmi šetrná. Žaluzie na všech oknech se dynamicky přizpůsobují intenzitě slunečního svitu a buďto pouští dovnitř světlo i teplo, anebo jej naopak stíní. Ve spodní části mrakodrapu pak najdeme rozsáhlou botanickou zahradu.22.
Bře

Seveřané mají k přeci jen o něco vřelejší vztah než jejich jižní sousedé. Energii získávají z či , automobily často jezdí na . I svá města postupně začínají budovat směrem k . Ve studiu Kjellgren Kaminsky Architects aktuálně vznikl rozsáhlý plán přestavby Gothenburgu, druhého největšího města a studentské metropole .

architektura - města budoucnosti - švédsko - gothenburg

Projekt nazvali „Super Sustainable City„. Jde o hustou městskou zástavbu, která je však navržena tak, aby využívala všechny dnešní poznatky o , energiích a dopravě. Zelené zahrady na střechách domů, , , , to všechno jsou prvky, se kterými se v návrhu počítá.

architektura - města budoucnosti - švédsko - gothenburg

Jedním z nejvstřícnějších kroků k zářivé budoucnosti života ve městech je podle tvůrců projektu budování hustších, efektivněji navržených měst. Sníží se tak náklady na materiály a energie jak stavby, tak na a mezi jednotlivými budovami.

architektura - města budoucnosti - švédsko - gothenburg

Architekti z KKA si představují Gothenburg roku jako krásné, zelené a roustoucí město s velmi hustým městským centrem. Zahrady na střechách poskytují tamním obyvatelům nejen čerstvé potraviny, ale také snižují náklady na či . Většina budov je pak obdařena větrnými mikro-elektrárnami, které dále snižují energetickou spotřebu. Jako hlavní dopravní prostředek ve městě mají sloužit , případně integrovaný dopravní systém. Jak by se vám líbilo v takovém městě žít?

architektura - města budoucnosti - švédsko - gothenburg17.
Bře

V rámci soutěže „Futures of Cities“ (Budoucnost měst) nedávno vynikl projekt Tropicool @KL určený pro půlmilionovou oblast Sentul v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru. Architekti přišli s myšlenkou soběstačných symbiotických budov vysokých jako , které by v metropolích budoucnosti fungovaly jako „houby“ a plíce zároveň.

architektura - města budoucnosti - kuala lumpur

Tvůrci návrhu předpokládají, že do roku 2030 bude muset naše planeta čelit bezprecedentnímu nárůstu městské populace, kdy města budou stále růst do šířky i do výšky. Pokud by ale měla vypadat stejně nebo podobně jako dnes, žili by v nich úplně stejně naštvaní, nespokojení lidé. Potřebují se sdružovat, rekreovat, ale zároveň touží po zeleni a alespoň letmém doteku přírody.

architektura - města budoucnosti - kuala lumpur

Hubovité mrakodrapy rozeseté po celém městě by měly právě takové útočiště poskytovat. Fungovaly by zcela samostatně. Energii by získávaly z biomasy či . Stavby se inspirují přírodou i v tom jakým způsobem zpracovávají a , využívají pasivního stínění a podobně. Cílem je minimalizovat otisk staveb v kontextu celého města.

architektura - města budoucnosti - kuala lumpur13.
Bře

jsou trnem v oku prakticky všech ekologických aktivistů. Nejenže těží ropu, , které je dnes v konečném důsledku znečišťovatelem číslo jedna. Neprospívají ani mořskému biotopu – ani ty aktivní, ani vysloužilé. Studio Morris Architects přislo aktuálně v rámci soutěže Radical Innovation in Hospitality s originálním nápadem jak využít vysloužilé ropné plošiny.
ropná plošina přeměněná na mořský hotel
A totiž přeměnit je na energeticky zcela soběstačné mořské hotely. Primárně je tento projekt určen pro Mexický záliv, ve kterém se nachází kolem 4000 ropných plošin. Přeměněné ropné plošiny získávají energii z vertikální posazené do jednoho ze základních pylonů. Výhodou je, že na moři fouká vítr mnohem častěji a silněji než na pevnině.
ropná plošina přeměněná na mořský hotel
Geotermální pumpy pomáhají s a chlazením stanice. Další energie pak pochází z a rozmístěných na povrchu platformy. Návštěvníci takového hotelu pak mají k dispozici všechny zážitky, které plošina uprostřed moře nabízí. Vodní sporty, výlety po hladině i pod ni. Obchodníci mohou takový hotel využít pro svá obchodní setkání nebo pořádání konferencí.
ropná plošina přeměněná na mořský hotel
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz