Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
26.
Úno

Rakouská architektonická společnost Coop Himmelb(l)au zvítězila v soutěži o návrch nového sídla společnosti China Insurance Group. Zářící o 49 patrech vyroste v Shenzhenu, rozrůstajícím se pobřežním ekonomickém centru na jihu .

Celá budova je navržena tak, aby maximálně využívala svého prostředí. Vnější povrch mrakodrapu je lemován , fasáda navíc může sloužit jako reklamní plocha. Využívá se zde také přirozené ventilace a stínění, které pomáhá udržet uvnitř dobré klima. z bude dodávat část energie společně s .

mrakodarp v Shenzhenu
mrakodarp v Shenzhenu24.
Úno

Volání po odlišném pojetí městského prostoru, jakožto místa určeného především pro lidi a nikoliv pro automobily, jsou v Evropě slyšet už nějakou tu chvíli. Z Ameriky, země, která prohlásila za dalšího člena domácnosti, se ale takové hlasy ozývají jen pramálo. V době , ve které USA vězí až po uši, se však tyto hlasy začínají i z druhé strany ozývat čím dál tím naléhavěji.

Na sympóziu nazvaném „Rozšiřování vize udržitelné mobility“ zaměřeném právě na urbanistické plánování pořádaném vysokou školou Art Center College of Design (ta je často přezdívána „Harvard dopravních návrhů“) aktuálně vystoupil dopravní plánovač Timothy Papandreou se svou přednáškou. Upozornil v ní, že současná federální i lokální politika v USA de-facto nutí lidi využívat automobily a nikoliv například chodit pěšky nebo , případně využívat .

Zároveň dodal, že zásadní posun je dnes nevyhnutelný – a to směrem od individuálního vlastnictví automobilů k většímu využití hromadné dopravy a (něco podobného nedávno prezentoval také ve vydařeném filmečku „z budoucnosti“).

Zdá se, že tyto potřeby cítí i nový prezident USA a jeho vláda. I proto v rámci nedávno představeného a schváleného v hodnotě 800 mld. dolarů je mnoho miliard určeno právě k podpoře hromadné dopravy.
Los Angeles v roce 2050
Samozřejmě, kritické hlasy namítnou, že cesty a individuální doprava budou vždycky potřeba. Jenže zdaleka to nemusí vypadat tak jako dnes, kdy je na vlastnictví automobilu navázán celý další řetězec spotřeby – auta musejí mít rozlehlá parkoviště (doma, v práci, u obchodů), spotřebovávají cenné , , atd.

Papandreou proto ve své přednášce navrhnul, aby ti, kteří chtějí jezdit autem byly odrazováni různými způsoby a aby byly naopak favorizovány . „Všechny ty silnice by se mohly stát něčím úplně jiným,“ upozorňuje a my zálibně sníme o budoucnosti, ve které budou města plná zeleně namísto černého , kde se lidé budou moct bezpečně procházet, projíždět na kolech či jiných zařízeních pro osobní dopravu a hlavně nebudou muset dýchat vzduch otrávený škodlivinami. Více o alternativních způsobech dopravy hledejte v sesterském magazínu Hybrid.cz.23.
Úno

Nemakej.cz – hit současnosti? Tak se snaží prezentovat velmi zajímavý web Nemakej.cz. Jde o komerční prezentaci společnosti zaměřené na prodej příslušenství pro stavbu a instalaci , který ale navíc nabízí také velmi zajímavé informace týkající se této problematiky. Zjistíte zde například jak se to v současné době má s dotacemi pro fotovoltaické instalace, jaká je návratnost fotovoltaické elektrárny, a navíc se zde každý majitel fotovoltaiky může zaregistrovat, a získávat tak snadno pravidelné dokumenty, které je třeba odevzdávat u každé instalace. Kromě jednotlivých komponent nabízí také stavby na klíč nebo stavebnice. jak je vidět získávají i v ČR konečně tolik potřebnou popularitu! Podrobnější informace o dotacích na obnovitelné zdroje energie hledejte také na webu Nazeleno.cz.23.
Úno

Soutěž Greener Gadgets je určena pro návrháře, kteří chtějí přicházet se užitečnými, ale zároveň ekologicky šetrnými vynálezy, elektronikou, obecně řečeno „řešeními“. Vincent Gerkens přišel s vynálezem, který nazval Blight.

Jedná se o klasické okenní žaluzie, které ovšem dokážou udělat z noci den – a obráceně. Vtip je v tom, že každá žaluzie je z poloviny pokryta a z druhé poloviny speciální elektroluminiscenční fólií, která svítí. Přes den se díky na jedné straně nabíjí ukrytá ve vrchní části celé instalace žaluzií, aby pak v noci mohla napájet elektrolominiscenční vrstvu, která váš interiér. Chytré, elegantní a zároveň technologicky progresivní řešení. Tleskáme!

blight - solární žaluzie
blight - solární žaluzie22.
Úno

jaderná energetika - naše jediná naděje?Velmi zajímavý článek „Zelení fundamentalisté zase sebevražedně útočí na jádro?“ je možné najít na Neviditelném psovi. Obsáhlý a fundovaný text se zaobírá stavem ve světě (upozorňuje například, že USA byl ve vládě zvolen Steven Chu, známý obhájce ) a samozřejmě také u nás. Navíc v něm najdete spoustu taktéž velmi zajímavých odkazů. Krátká ukázka z článku:

„Energie je zboží a zvláště ta jaderná odvětvím průmyslu, jehož produkt – zejm. elektrická energie – je mnohem čistším, stále žádanějším – dá se relativně snadno vyvážet – je-li jí někde nedostatek – není-li, pak by mohla relativně stále zlevnit a budeme s ní zase topit, může být a je energetickým zdrojem od (včetně – v jaderné Francii – nahrazujících částečně i letectví) přes výrobu až dokonce po pohon automobilů- a samozřejmě s ohledem na velice bezpečným i v porovnání s fosilní – kterou politika Zelených v důsledku pomáhá vlastně udržovat včetně cen – až se jeden zas ptá, kdo je platí…“ (celý článek)20.
Úno

GeoBulb - LED žárovkaKlasické slouží lidstvu už hodně přes sto let. Jenže stejně jako spousta dalších stejně starých vynálezů se ukazují být nevyhovující pro dnešní svět, ve kterém je stále se zrychlujícím tempem spásáno stoupající životní úrovní. Objevují se proto nová řešení našich měst a domácností, jako je třeba GeoBulb II. Jedná se o žárovku založenou na technologii pocházející z od společnosti C. Crane. , která spotřebovává méně než osm wattů, přitom slouží jako přímá náhrada za 60W klasické žárovky. Vyznačuje se navíc výbornou kvalitou osvětlení a navíc klasickým závitem, takže jí snadno nahradíte prakticky jakoukoliv žárovku. Její životnost je stanovena na tři roky nepřetržitého svícení, tedy asi 20 let při využití čtyři hodiny denně. Její jedinou nevýhodou je vysoká cena, která dělá 120 dolarů (asi 2700 Kč) při objednávce jednoho kusu a 114 dolarů (asi 2565 Kč) při objednávce více než šesti kusů.13.
Úno

zpomalovací práhZpomalovací prahy neboli „retardéry“ jsou dnes běžnou součástí městských center, najdeme je kolem škol a vůbec všude, kde je třeba snižovat rychlost provozu. Zároveň ale představují potenciální zdroj energie, alespoň podle britských návrhářů. Peter Hughes vymyslel retardéry, které dokáží generovat energii – v podstatě tak obrátil myšlenku studentů , kteří vymysleli tlumiče generující energii. „Zelené retardéry“ se prozatím zkoušejí v pilotním programu v , ale brzy by se mohly dostat do celé Británie. Energetické retardéry stojí od 20 000 do 55 000 liber, ale zároveň dokáží při rovnoměrném zatížení dopravou generovat 10 až 36 kW energie, což za rok dělá od 5840 do 21 024 liber v cenách energie. Náklady by se tak měly poměrně rychle vrátit. Energie, která z nich není okamžitě využita – například pro , semafory, silniční značení, může být skladována nebo přenášena do národní . „Elektro-kinetické silniční prahy,“ jak je sám Hughes nazývá se podle něj mohou stát alternativou . Navíc je lze na silnicích integrovat tak, aby buďto sloužily skutečně jako retardéry, anebo naopak zcela neviditelně, bez významnějšího efektu pro řidiče. Odhaduje se, že jen v je přes 30 000 zpomalovacích prahů.12.
Úno

Jedna z největších má díky nové dohodě mezi společnostmi Southern California Edison a BrightSource vyrůst v poušti poblíž v . S výkonem 1300 MW se zařadí mezi největší v historii, která svým výkonem předčí i některé . Solární elektrárna se bude skládat ze sedmi částí a první z nich by měla být dokončena v roce . V plném rozsahu pak poskytne elektřinu pro 845 000 domácností. Jak asi správně očekáváte, nepůjde o klasickou fotovoltaickou elektrárnu, nýbrž o , což je technologie lépe uzpůsobená pro instalace podobných rozměrů. Sluneční světlo je zde koncentrováno na ohřívač, který přemění kapalinu v páru a ta roztáčí turbíny. Společnost , dříve známá pod jménem Luz International, má s konstrukcí podobných elektráren bohaté zkušenosti. Už v 80. letech jednu takovou postavila v poušti , nicméně poté co významně poklesly ceny ropy a , stal se její provoz nevýhodným. Firma se proto přestěhovala do , kde pokračovala ve vývoji své technologie. A teď se s velkou slávou vrací. Není ale sama, na paty jí šlape celá řada dalších – například , který je financován neziskovou organizací . Jakmile bude 1300MW solární termální elektrárna poblíž dokončena, zabere 10 500 akrů půdy.
solární termální elektrárna Brightsource
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz