Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
29.
Led

Využití solární energie v AntarktiděAgentura Reuters informuje, že si postupně razí cestu i do těch nejextrémnějších podmínek. Využívat v Antarktidě či v místě, které je z 98% pokryto ledem, není právě jednoduché.

se musí potýkat s extrémními mrazy, zase s extrémními rychlostmi větru. „Antarktida je největrnější, nejmrazivější a nejsušší místo na zemi. To představuje velkou zátěž na materiály,“ řekl agentuře Reuters Andy Binney, inženýr na britské základně Rothera při instalaci solárních termálních panelů na její střechu.

Experiment má ověřit, zda je možné s pomocí této technologie ohřívat vodu a vzduch v obytné místnosti základny. Britové ale nejsou jediní, kdo se do pouští. Belgická základna Elisabeth ve východní Antarktidě je nejspíš první, která je odkázána čistě na a solární energii. Poblíž amerických a novozélandských základen je pak budována světově nejjižnější .

Přechod na výrazně sníží , které až dosud vznikalo výrobou tepla a elektřiny z . Zejména ale výrazně sníží enormní náklady a dopravu těchto paliv do nejvzdálenějšího místa na zemi.28.
Led

FotonMagMagazín FotonMag zaměřený na LED, svítilny, baterky a baterie přináší zajímavý článek „První stát kompletně osvětlený pomocí LED„. Informuje v něm o soukromém ostrově Deana L. Kamena, vynálezce vozítka (viz. test sesterského magazínu Hybrid.cz), který řešil nutnost energetické soběstačnosti – zapojil samozřejmě do hry obnovitelné zdroje energie a .

„Ve spolupráci se společností Color Kinetics bylo veškeré osvětlení na ostrově vyřešeno pomocí LED světel. Osvětlením místností pomocí se snížila až o 70% proti řešení pomocí žárovek a venkovní barevné LED osvětlení ušetřilo přibližně polovinu elektrické energie.“ (celý článek)28.
Led

V posledních pár dnech se sešly dvě velmi zajímavé zprávy z prostředí vědeckých laboratoří. První pochází z Fraunhoferova Institutu, kde výkumníci dosáhli rekordní 41,1% účinnosti při konverzi slunečního světla v elektřinu. Světlo bylo koncentrováno a následně zaměřeno na malý o ploše pět mm2 vyrobený převážně z kovů jako je gallium, indium či germanium. Jde o tzv. metamorfické mnohocestné solární články, na kterých už vědci pracují od roku 1999. Po deseti letech se jim konečně podařil zásadní průlom. „Jsme tím všichni nadšeni,“ komentoval úspěch Frank Dimroth, vedoucí jedné z výzkumných skupin. Je příjemné slyšet, že vědci nepracují pouze v teoretické rovině, ale svůj nový objev hodlají co nejrychleji zužitkovat také prakticky. Spolupracují proto úzce se společnostmi Azur Space a Concentrix Solar GmbH aby svou novou technologii mohli uvést co nejdříve na trh.

V praxi by to pak mohlo znamenat, že cena energie vyrobené v či bude nižší než dnes a nejspíš srovnatelná například s cenou energie z .

solární články vyrobené na Fraunhoferově institutu - dosud nejvyšší účinnost

solární články - speciální protiodrazová vrstvaDruhá zpráva přichází z Polytechnického institutu Rensselaer. Tam se podařilo vyvinout protiodrazovou vrstvu, která umožňuje solárním panelům absorbovat celé světelné spektrum z prakticky jakéhokoliv úhlu. Jinými slovy, zatímco klasické solární články přijmou pouze 67,4% světla a zbytek se od nich odrazí, díky nové antireflexní vrstvě mohou články přijmout až 96,21% světla a to pak přeměnit na elektřinu. Nový povrch je vyroben pomocí nanotechnologí a mohl by, podobně jako objev vědců z Fraunhoferova Institutu pomoci k výraznému zlevnění, a tím i rozšíření solární energie. Zajímavé je, že díky protiodrazové vrstvě už by nemuselo být například nutné otáčet solární elektrárny a sluncem ve správném úhlu, protože solární články vybavené touto vrstvou přijímají světlo ze všech úhlů stejně. To by znamenalo další výrazné snížení nákladů na solární systémy a instalace. Není bez zajímavosti zmínit, že tento výzkum byl financován americkým Ministerstvem energetiky a letectvem USA.27.
Led

Chceme-li měnit naše k lepšímu, musíme začít od těch nejmenších. Společnost Smart Gear Toys proto navrhla dětský domeček pro panenky, který neježe je vyrobený z recyklovatelného dřeva a nabarvený netoxickými vodovými barvami, ale především názorně ukazuje „domácnost“ budoucnosti. Dům je tedy vybaven a větrnou turbínou, i a jako hlavní dopravní prostředek neslouží automobil, nýbrž . Navíc je celá tahle krása zabalena v recyklovatelném papíru a stojí 130 dolarů, v přepočtu tedy asi 2600 Kč (koupit můžete například na webu Toys „R“ Us).

skrz naskrz ekologický domeček pro panenky26.
Led

Pohled z výšky na architektonický model nové čtvrti švédského města Gothenburg tak trochu připomíná hobití sídliště. Studio Kjellgren Kaminsky Architects pojalo svůj projekt New Heden jako jeden velký zvlněný trávník – ve kterém se ale dá bydlet. Nová komunita má přivítat až 10 000 lidí v 5000 bytech, v okolí budou v dosahu chůze kavárny, restaurace, sportovní zařízení a další komerční zóny, plus samozřejmě parky a hřiště (jako kdyby celý návrh nebyl jedno velké). Tvary nových domů přirozeně kopírují ladné křivky kopců v krajině, jejich střechy jsou navíc pokryty trávou, takže skutečně jako kopce působí. Nová zástavba se stane nejen „plícemi“ města. Navíc nabídne udržitelný styl bydlení, zdravý životní styl a příjemné okolí.  

Švédsko - New Heden23.
Led

V se nikdy nedočkali rozšíření klasické pevné telefonní linky prostě proto, že bylo mnohem výhodnější rovnou přijít s . tak de-facto přeskočila celou jednu vývojovou etapu v oblasti telekomunikací. A podobně by to teď mohlo být s v . Velká část afrického kontinentu dnes má omezené nebo žádné dodávky elektrické energie. Často se používají prosté naftové generátory, případně se pro klasické elektrárny využívá jako paliva dřeva. je považována za africkou cestu k prosperitě, ostatně jako kdekoliv jinde na světě. Podle nejnovějšího příkladu z Keni to vypadá, že by Afrika mohla namísto využití rovnou přejít k obnovitelným či . Na severu téměř čtyřicetimilionové země má brzy vyrůst o předpokládaném výkonu 300 MW v roce . Přitom celková spotřeba země je kolem 1200 MW, takže větrné turbíny pokryjí plnou čtvrtinu. Keňská vláda údajně hledá i další možnosti využití obnovitelných zdrojů, jako jsou například . Cena projektu větrné farmy má být 760 mil. dolarů z čehož Africká rozvojová banka zaplatí asi 30%, další finance mají přitéct z lokálních bank, Jihoafrické republiky, Středního východu či USA. Farma má pojmout 360 turbín společnosti .

Větrné turbíny21.
Led

, konkrétně místní vláda oblasti Miyi, zadala architektonické společnost Studio Shift zakázku na návrh vybudování nové jižní části regionu. Ten se rozkládá v oblasti Sečuán, jedné z nejznámějších zemědělských oblastí v . Studio Shift dostalo za úkol revitalizovat rozsáhlé oblasti podél velmi znečištěné řeky Anning. Součástí velkého plánu je proměna krajiny v mokřiny, jezera, volnočasové a zemědělské oblasti. Součástí nových struktur je například také unikátní multifunkční budova Miyi Tower. Ta vyniká jednak originální , která má připomínat odlesky slunce ve vodě. Další zajímavostí jsou otevřená patra a především její filtrovací funkce. Její součástí jsou totiž přírodní i mechanické filtry, které mají pomoci zatočit s obrovským znečištěním řeky a vytvořit opět funkční . Díky spojení mnoha funkcí v jedné budově se má Miyi Tower stát symbolem oblasti. Bude otevřená setkávání lidí, včetně turistů, nabídne prostor pro vzdělání, restaurace i zábavu a komunitní záležitosti, případně výstavní prostory.  
Čína - Miyi Tower19.
Led

jako už pohltily desítky milionů hráčů na celém světě. A jednoho chytrého profesora ze Stanfordské univerzity proto napadlo: „Když lidé tráví miliardy hodin hraním nějakých virtuálních her o ničem a dokonce za ně utrácejí peníze, co kdybychom podobný přístup zvolili také v případě , resp. šetření energií?“ Ten profesor se jmenuje Byron Reeves a v podstatě navrhuje to, aby se kolem tzv. chytrých elektroměrů, základů tzv. , které fungují podobně jako internet, postavily graficky přitažlivé online hry (říkejme jí třeba „World of Greencraft“), ve kterých by jednotliví hráči (tedy majitelé domácností, ve kterých je chytrý elektroměr nainstalován) nesoutěžily o to, kdo nasbírá nejvíc zkušeností a vytrénuje nejlepší postavičku, ale kdo bude ušetří ve své domácnosti nejvíce . Technicky v tom prakticky není problém, chytré elektroměry jsou postaveny právě tak, aby svá data dokázaly přenášet skrze internet. Ukázku takové hry dokonce na nedávné konferenci o změnách klimatu předvedl, můžete se podívat na video. To názorně ukazuje, jak by taková online hra mohla vypadat. Virtuální reprezentace vaší domácnosti by soutěžila s ostatními sousedy, průběžně vám radila kde lze ušetřit energii. Díky chytrým elektroměrům by vás například mohla upozornit, že jste nechali v komoře rozsvíceno a zeptat se zda chcete zhasnout, a to kupříkladu i pokud nejste doma – vzdáleně skrze váš mobilní telefon.
šetříme energiemi jako online hra - World of Greencraft
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz