Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
29.
Pro

, neboli Velké jablko, se sice zatím nemůže řadit vedle „zelených“ amerických velkoměst jako nebo Portland, ale pomalu tam směřuje. Po zákazu , pokrocích v oblasti hromadné dopravy, nových mrakodrapech s certifikací , nyní chystá radikální proměnu .
New York - pouliční LED osvětlení
Více než 300 000 pouličních lamp bude v NYC vyměněno za velmi šetrné . Newyorský Úřad pro vizuální interakci (Office for Visual Interaction) ve spolupráci s Oddělením dopravy navrhnul zcela nové , které ve výsledku mají městu ušetřit 25-30% . Navíc jejich životnost se prodlouží na 50-70 000 hodin namísto současných 24 000 v případě sodíkových výbojek. Doba návratnosti na každé lampě se tak snižuje na dva až tři roky. Zcela nový typ pouličního osvětlení umožní osvětlovat dva různé body zároveň, světlo může jít různými směry – lampy jsou tak flexibilnější a lépe využitelné.
New York - pouliční LED osvětlení22.
Pro

Vánoce sice už dávno nejsou svátkem klidu, míru a pohody, ale můžeme to i nadále alespoň předstírat. A to dokonce i bez frenetického nakupování drahých dárků a výzdoby. Jak si udělat zelené Vánoce?

  • zkuste si sehnat LED osvětlení pro vánoční stromeček, spotřebovává méně energie, déle vydrží
  • vytvářejte si přírodní ozdoby, využijte ořezky z prodejen stromků, nebo prostě jen větvičky a jiné přírodní materiály
  • většina vánočního a silvestrovského odpadu může být recyklována – flašky, plechovky, papír
  • používejte plátěné ubrousky, ubrusy a daší doplňky namísto papírových
  • i dárky mohou být ekologické (už jen tím, že nemusejí být zabaleny v deseti vrstvách papíru nebo plastiku)
  • jděte dárky nakupovat s vlastní taškou, na co si kupovat další nové a nové?
  • kupujte pití raději ve větších objemech než menších, zbude méně odpadu
  • zdá se vám, že po Vánocích budete mít přeplněný šatník? Darujte zbytečné oblečení například na charitu
  • zbytky velkých vánočních a novoročních večeří jsou skvělým doplňkem kompostu na vaší zahradě

Vánoční LED osvětlení17.
Pro

sice bude mít za 35 let jednu miliardu obyvatel v gigantických městech, plných tisíců mrakodrapů, ale ty doopravdy nejkrásnější už budou tou dobou dávno stát v . Architektonická studia Skidmore, Owings & Merrill (staví tam už nejvyšší mrakodrap světa, Burj Dubai) a Adrian Smith + Gordon Gill Architecture připravují ve spolupráci se stavbařskou firmou Meraas trojici nových supermoderních budov, jejichž souhrnný název zní Jumeira Gardens.

Dubaj - Jumeira gardens

Náklady na jejich stavbu mají dosáhnout 95 mld. dolarů a půjde údajně o město ve městě. Budou zde nízko, středně i vysoce koncentrované obchodní zóny, residence, rekreační oblasti atd. Všichni zúčastnění slibují, že půjde o „zelené budovy“, že při jejich stavbě se bude šetřit materiály i energií a dohlížet na celkovou udržitelnost a eco-design. Do hry má vstoupit také technologie inteligentní infrastruktury. To vše má dohromady snížit kolektivní ekologický otisk nových budov na minimum.
Dubaj - Jumeira gardens16.
Pro

Minewater Project je název nového projektu, který byl aktuálně spuštěn v , konkrétně městečku Heerlen. Starý opuštěný uhelný dům zde byl přeměnen na zdroj . Vodou zatopené těžební šachty dodávají teplo a horkou vodu v zimě 350 domácnostem a firmám, v létě zase poskytují studenou vodu. Uhlí a byly v Nizozemsku důležitým zdrojem energie až do roku 1959, kdy byly na severu země objeveny velké zásoby . Většina uhelných dolů pak byla opuštěna a nevyužita. V Heerlenu byly vyhloubeny 700m šachty aby bylo možné energii z bývalých dolů využít. V každé z pěti studní se za hodinu napumpuje kolem 80 kubických metrů vody. Cena za tímto systémem, který je navržen podobně jako elektrická , jsou podobné jako u klasických zdrojů s tím rozdílem, že proti poskytuje stabilnější ceny. Perspektiva využití starých dolů by možná byla dostupná i na severu Čech a Moravy.

Harleen - geotermální vytápění
Harleen - geotermální vytápění15.
Pro

Ne že by snad v nebo celých měli málo volné půdy. Ba naopak! Ale udělat si vlastní ostrov je přeci O TOLIK zajímavější! A snobštější. A navíc, moře je více než pevniny. A je modré. „Fíha, tak to ROZHODNĚ uděláme ostrovy, spoustu ostrovů!“ řekli si nejspíš šejkové a jali se budovat. Nejdřív si vybudovali řadu ostrovů ve tvaru palmy. Pak začali modelovat zemi. A nakonec chtějí v moři postavit dokonce celý vesmír! Není nám úplně jasné, jak to vlastně chtějí provést, ale tohle je přeci Dubaj, dámy a pánové. Země neomezených možností, podobně jako… třeba Rusko.
Dubaj - Spojené arabské emiráty - ostrovy společnosti Nakheel
Společnost Nakheel, která se o budování nových arabských divů světa stará, oznámila, že hodlá vytvořit souostroví tématicky navržené jako naše sluneční soustava. Proč? Protože můžou. Pás kosmických objektů bude obsahovat slunce, planety, ale také okolní hvězdy. Celkem půjde o 3000 hektarů země, jejichž vybudování bude trvat 15 až 20 let.
Dubaj - Spojené arabské emiráty - ostrovy společnosti Nakheel
Dříve, než si položíte otázku „co je ekologického na městě pro super-bohaté, uprostřed pouště?“, připomeňme, že je dnes nejen výstavní skříní světové , ale také místem, kde se v praxi ověřují ekologické přístupy k architektuře, projektují celá (Xeritown) a obecně tu ekologie nehraje tak úplně mrtvou pannu – odhlédneme-li tedy od faktu, že skutečně jde o velkoměsto pro super-bohaté ve vyprahlé poušti.
Dubaj - Spojené arabské emiráty - ostrovy společnosti Nakheel
Nový projekt vesmírných ostrovů má být součástí iniciativy „Blue Communities“, což má být jakési „modro-zelené“ smýšlení o světě kolem sebe, především s důrazem na ochranu moří a oceánů. Developerská společnost Nakheel slibuje čístší vodu, méně znečištění (což je, pokud to chápu správně, to samé, no ne?) a ještě tvrdí, že stavby jako jsou vesmírné ostrovy a další „výrůstky“ na pobřeží Dubaje vlastně mají moře a život v něm chránit. Tak vám nevím…
Dubaj - Spojené arabské emiráty - ostrovy společnosti Nakheel14.
Pro

Aktuální vývoj v oblasti piezoelektrických prvků umožnil velké pokroky směrem ke generování elektřiny pomocí malých otřesů – viz. související články „Alternativní energie… z deště?“ a „Energie z lidského davu„. Jako první něco takového vyzkouší , konkrétně společnost JR East, která nainstaluje malé „podlahové“ u turniketů v tokijském a na dalších místech. vytvořená procházejícími davy lidí pak bude v budoucnu využita k napájení některých prvků metra, možná třeba a podobně (prozatím však pouze k zobrazení hodnoty, kolik energie je generováno). Společnost očekává, že z pouhých 25 metrů čtverečních se jí podaří denně získat až 1400 kW energie. Testování skončí v únoru příštího roku a pokud se test vydaří, je možné, že praktické nasazení této technologie přijde už během roku 2009.
Japonsko - Tokio - metro - piezoelektřina11.
Pro

energie z moře představují jeden z nejstarších typů . V poslední době se objevuje čím dál tím více možností, kterak z vody získávat energii – např. z mořských vln, přílivu, nebo mísení slané a sladké vody. Skupina vědců z Michiganské univerzity nyní přišla s revolučním objevem, který má umožnit získávat elektřinu z pomalu se pohybujících řek a oceánských proudů. Současné technologie vyžadují minimální rychlost vody šest námořních uzlů, aby bylo možné generovat nějakou energii. Nový objev dokáže „vycucávat“ energii už z proudů pohybujících se rychlostí od jedné námořní míle, tedy asi 1,6 km za hodinu. Takovou rychlost (mezi jedním a třemi uzly) má přitom naprostá většina přirozených vodních proudů. Nová technologie se inspirovala pohybem ryb, skládá se ze systému válců umístěných horizontálně vzhledem k proudění vody, připevněných na pružinách. Mechanická energie vibrací, kterou vytváří proud, se pak mění na elektřinu. Válce umístěné do prostoru jednoho metru krychlového, kde je proud kolem tří uzlů, mohou produkovat 51 W. Pole takových cylindrů o rozloze 1 km x 1,5 km a výšce zhruba dvoupatrového domu by pak dokázalo generovat dostatek energie pro 100 000 domácností. Výhodou je, že takovéto systémy lze snadno pokládat na dna řek či oceánů. Vědci, kteří na projektu pracují, nazývají svůj nový systém „Vivace“, což je zkratka anglického přepisu „vířivé vibrace pro čistou vodní energii“. „Kdybychom dokázali zkrotit 0,1% energie v oceánech, mohli bychom s ní napájet 15 miliard lidí. Napříkad v kanálu La Manche je velmi silné proudění, takže lze produkovat spoustu energie,“ komentoval novinku profesor námořní architektury na univerzitě v Michiganu Michael Bernitsas. V současné době se chystá testování prototypu.
VIVACE09.
Pro

OK. Některé nápady ekologů jsou šílené. Ale tenhle je DOOPRAVDY šílený. Magazín Bydlení serveru iDnes informuje o dánském uměleckém uskupení N55, které ve spolupráci s americkými vědci navrhlo pohyblivý ekologický dům. Dům vypadá jako malá černá buňka se šesti nohama, která se dokáže pohybovat rychlostí až 5 km/h, údajně jakýmkoliv terén. Může tak snadno „utéct“ třeba před povodní, což může být brzy aktuální třeba v Holandsku. Je určen pro kočovný způsob života. Tvůrci se údajně inspirovali v romské kultuře. Na střeše chodícího domu jsou umístěny solární panely, dalším zdrojem energie může být větrná elektrárna. Základem domu je ocelová konstrukce vážící 1200 kg, interiér je obložen dřevem a moderní izolací. Výrobní cena domu je dnes asi 30 000 liber (necelý 1 milion Kč), nicméně podle designérů by to mohlo být mnohem méně. Helen Robinson z Wysing Arts Centre o projektu řekla: „Tohle je mnohem víc než jen karavan. Je to o udržitelném stylu života – dokáže podporovat život po mnoho let.“ V domě je toaleta, obývací pokoj, kuchyně, postel a kamna na dřevo. Video chodícího domů přímo v článku.  

chodící dům z Dánska
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz