Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31.
Říj

vlajka Francie se má stát výspou z hlediska ekologického přístupu k životu a komplexní ochrany . Francouzský parlament většinově schválil přísný ekologický zákon, který ještě musí potvrdit senát a prezident Sarkozy. Zákon například slibuje snížit emise skleníkových plynů do roku 2050 o 75 procent ve srovnání s hodnotami z roku 1990. Francouzi do dvou let nekoupí v obchodech klasické a od roku se budou moci stavět jen . Podíl na má do roku dosáhnout 23 procent. Zákon se týká také odpadového hospodářství. Množství odpadu domácností se má v průběhu příštích pěti let snížit o 5 kg na osobu za rok. O 15 procent má do roku klesnout množství zbytkového určeného ke spálení nebo umístění ve skládkách. Dále je zmíněna také oblast , půda využívaná k ekologickému zemědělství by měla v roce 2012 zabírat šest procent celkové plochy, v roce pak dvacet procent.



30.
Říj

plazmová televizeSpolečnost LG Electronics se hodlá ze ztrátového byznysu s plazmovými televizemi přeorientovat na pro vesmírné využití. Plánuje ve své továrně vybudovat dvě nové výrobní linky za 167 mil. dolarů, které nahradí současné výrobní pásy sloužící pro výrobu . Každá z nových linek dokáže ročně vyrobit o produkční kapacitě 120 MW. Postupně se rozjedou v letech 2010 – 2011. Jde určitě o krok správným směrem, protože plazmové televize v současné době ztrácejí velkou část trhu na úkor , zatímco prodej a možnosti využití solárních článků neustále stoupá.



22.
Říj

Úžasné splynutí města s přírodou bude možné za pár let vidět v dalekém Singapuru. EDITT Tower je projekt studia TR Hamzah & Yeang, který sponzoruje také Singapurská národní univerzita.
Architektura ve světě: Singapur - EDITT Tower
Šestadvacetipatrový , který na návrzích připomíná spíše lesem prorostlou věž, bude vystavěn z a recyklovatelných materiálů. Přirozené větrání, sbírání dešťové a na zalévání rozsáhlých zahrad, to jsou jen některé z mnoha vymožeností nové budovy, společně s centrálním systémem .
Architektura ve světě: Singapur - EDITT Tower
EDITT Tower má pomoct obnovit lokální ekosystém v celé metropoli a doufejme také inspirovat řadu podobných staveb. Energii si věž bude vyrábět ze 40% sama pomocí . Jednotlivá patra bude možné snadno přeskupovat a předělávat, budova se tedy může snadno měnit, být dynamická a vždy zajímavá a jiná pro své obyvatele a návštěvníky, čemuž jistě bude pomáhat i během roku seproměňující se flóra. Jak se vám takový mrakodrap líbí a jak by se vám líbil třeba v Praze místo veleslavné Chobotnice?



21.
Říj

Američtí vědci z Ohio State Institute for Materials Research, státního institutu pro výzkum materiálů, ohlásili objev nového super-účinného solárního materiálu, který dokáže zachytit a přeměnit v energii světlo celého viditelného spektra. Naproti tomu většina běžné fotovoltaiky sbírá energii pouze z velmi malého rozsahu frekvencí. S novým objevem tedy brzy mohou přijít extrémně účinné solární články. Nový materiál je navíc vodivý plastik, který obsahuje kovy jako molybden a titan. Funguje podobně jako jiné fotovoltaické články, kdy světlo energizuje atomy těchto materiálů a uvolňuje z nich elektrony, které pak dávají proud. Praktické nasazení této technologie však zabere ještě několik let.

tenkovrstvé solární články



20.
Říj

Černý kontinent není právě výspou moderní vědy a techniky, ale Joule z Jihoafrické republiky a nyní nové plány na vybudování Afrika má ponětí o tom, co se děje v globalizovaném světě (možná že i lépe, než kdokoliv jiný). Každopádně, Etiopie je země, která měla to štěstí, že dokázala generovat vlastní elektřinu – ale z . Vzhledem k tomu, že je nyní země stižena vážnými suchy, začíná se přiklánět k . Etiopská energetická společnost proto uzavřela dohodu s francouzským výrobcem Vergnet v hodnotě 210 mil. euro o vybudování větrné farmy s výkonem 120 MW. Bude to největší větrná farma v sub-saharské Africe. Bude složena ze 120 turbín o výkonu 1 MW, jejich instalace proběhne během následujících tří let. Prvních třicet bude dodáno příští rok.
Etiopie - větrná farma



19.
Říj

Americká společnost SkyFuel zabývající se využitím nedávno představila nový systém . Ta má být až o čtvrtinu levnější než podobná řešení jiných společností, využívá totiž parabolické žlaby vyrobené z reflektivní umělé hmoty. Tyto žlaby koncentrují solární energii na trubici s tekutinou, která se pak přeměňuje v páru a pohání vyrábějící . Tolik v kostce princip fungování solárních termálních elektráren. Přístup společnosti SkyFuel je inovativní v tom, že namísto těžkého a neohrabaného skla využívá pro konstrukci žlabů už zmíněný plastik, do kterého je zalito stříbro. Přestože je stříbro drahý kov, využití plastiku snižuje celkovou cenu až o čtvrtinu. SkyFuel odhaduje, že díky tomu dokáže dodávat elektřinu za cenu pod 15 centy za jednu kilowatthodinu. To je cena stále ještě o něco vyšší než v případě zemního plynu nebo , ale přesto už konkurenceschopná. Navíc zástupci společnosti dodávají, že jejich nový systém může významně zlevnit elektřinu v už existujících solárních termálních elektrárnách, kde není třeba investic do turbíny a rozvodů, ale lze ji vylepšit právě jen o nové žlaby z produkce SkyFuel. Pilotní instalace solární termální elektrárny SkyFuel by měly vzniknout do dvou let, zhruba o výkonu 2 až 10 MW. Větší projekty se očekávají po roce 2010. Termální solární elektrárny mají nejen v USA velkou budoucnost zejména díky svým celkově nižším nákladům než .
SkyFuel - solární termální elektrárna



16.
Říj

křemíkový solární článekNa tiskové konferenci nazvané „Trendy v nízkoenergetickém bydlení“ prezentovala společnost JRD své vidění českého trhu s byty i projekty staveb v okolí Prahy. Zejména v posledním roce se trh s byty v ČR výrazně mění. Mezi developery je větší konkurence, v některých lokalitách již nabídka vyrovnala poptávku a oblasti energetických úspor pomohl výrazný nárůst cen energií. To vede nejen k segmentaci trhu, tlaku na kvalitu nově stavěných projektů, ale také k implementaci energeticky úsporných řešení. Obrat nastal také v nákupním chování klientů. „Zákazníci k nám přicházejí již obeznámeni se základními informacemi o nízkoenergetických stavebních řešeních nejen na úrovni uživatelské, ale i technické,“ říká Ing. Jan Řežáb, jednatel společnosti JRD. Pro stavebníky je realizace nízkoenergetických domů podstatně náročnější než u běžné výstavby. I zde můžeme zaznamenávat trendy, jejichž cílem je zpříjemnit a ještě více zúspornit budoucí užívání staveb. Mezi klíčové trendy současnosti patří:

  • Důraz na kvalitní řešení detailů a neprůvzdušnost stavby
  • Důraz na akumulační schopnosti konstrukcí
  • Kvalitní okna (ideálně s trojskly) orientovaná na jih
  • Pohodlné bydlení v létě a s tím související využívání automatických systémů stínění oken
  • Decentralizované systémy větrání s rekuperací
  • Decentralizovaný systém solárního ohřevu teplé vody
  • Jednoduchost ovládání pro budoucí uživatele bytů


14.
Říj

křemíkový solární článekO pokrocích v oblasti vývoje solárních panelů a solárních článků slýcháme poslední dobou až moc často. Nejnovější objev pochází od amerických vědců, kteří přišli na způsob jak zpracovávat běžný křemík, resp. klasické křemíkové wafery ze kterých se vyrábí fotovoltaika, na ultra-tenké plátky a ty pak jemně nanášet na ohebné povrchy. Jinými slovy, namísto klasických fotovoltaických článků lze nyní zestejných waferů vyrobit něco, co připomíná tenkovrstvé solární články. Ty pak mohou být využity k zapracování do oken budov nebo automobilů, naneseny na ohebný plastik a podobně. A jaká by měla být výhoda nové výrobní metody oproti zmíněným tenkovrstvým solárním článkům, které vyrábějí například společnosti jako Sharp nebo německá Q-Cells? Především je to účinnost, která je u tenkovrstvých výrazně nižší. Naproti tomu nová výrobní metoda využívá stejných materiálů jako klasické, relativně účinnější .




 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz