Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30.
Zář

3D solární článekPříběhy mladých géniů a vynálezců jsou vždycky tak trochu senzacechtivé, ostatně dobrým příkladem je třeba páťák, který postavil vlastní auto na vzduch. Americký web Katu.com nedávno přišel s jinou podobně senzační, ale přesto zásadní zprávou. William Yuan, dvanáctiletý mladík z Beavertonu, představil zcela nový typ 3D solárního článku, který by mohl poskytnout až 500x více energie, než klasické . Svou práci Yuan nazval „Vysoce efektivní trojdimenzionální nanotrubičkové solární články pro viditelné a UV záření“. Jak vidíte, nejde o žádný dětský nesmysl, ale skutečně převratný vynález, který využívá zlomových poznatků z oblasti a solárních článků. Sám Yuan více než dva roky studoval objevy vědců z Georgia Tech, University of California – Berkeley a Portlandské státní univerzity, někteří z tamních pracovníků mu také byli významnými pomocníky. Podařilo se mu navrhnout solární článek, který využívá nejen viditelného světla, ale také UV záření – najednou, zatímco ostatní současné články využívají vždy jen jednoho typu záření. Zároveň vyvinul model solárních věží a počítačový program, který je dokáže simulovat a optimalizovat jejich parametry. Takové instalace by pak mohly získávat až 500x více energie ze slunce než klasické . O významu Yuanova objevu svědčí i skutečnost, že získal cenu Davidsona Fellowa pro mladé vědce a spolu s ním i stipendium v hodnotě 25 000 dolarů.29.
Zář

Toyota logoAutomobilka , která pomohla prosadit celosvětově díky svému modelu , se o problematiku stará i z opačného konce. Před časem vybavila jednoho ze svých prodejců ve instalací . Nyní to samé provádí v mnohem rozsáhlejším měřítku u své továrny v americkém Ontariu, . Na její střechu bude nainstalována o ploše 22 500 m2 skládající se z 10 000 solárních panelů. Taková není na žádné jiné střeše v celé Severní Americe a bude produkovat 3,7 mil. kW energie ročně, tedy téměř 60% spotřeby továrny. O stavbu elektrárny se postará společnost SunPower. Své vlastní solární elektrárny na střechách továren buduje čím dal více automobilek (například General Motors) i dalších provozů, protože náklady na elektrickou energii stoupají a firmám se investované prostředky brzy vrátí – a navíc je mohou použít i jako další důkaz toho jak moc jim jde o ekologii a životní prostředí.25.
Zář

Pelamis konvertorPřed časem jsme informovali o projektu společnosti Google, který spočíval v tom, že by datová centra byla umístěna na moři a napájena elektrárnami využívajícími energii mořských vln. Zdánlivé sci-fi se proměnilo v realitu v Portugalsku, kde byla první taková elektrárna na mořské vlny spuštěna. Informují Hospodářské noviny v článku „První elektrárna na mořské vlny posílá energii do portugalské sítě„. První prototyp vyrábí 2,25 MW energie, což stačí pro zásobování 1500 domácností. V průběhu následujících měsíců by mělo být spuštěno dalších několik zařízení a celkový výkon vzrůst na 21 MW. Jedná se o mořské elektrárny společnosti Pelamis, která se chystá podobná zařízení uvést do provozu také na pobřeží Skotska.24.
Zář

Britská královna Elizabeth II. se rozhodla učinit velké gesto směrem k ekologickému smýšlení a ideji trvalého rozvoje. Ivestovala totiž do největší umístěné v pobřežních vodách (tzv. „off-shore“) na světě, která po dokončení bude generovat 7,5 – 10 MW energie. Dnešní nejběžnější generují kolem 2 MW. Elektrárna bude vysoká 175 metrů a za svůj život ušetří 724 000 tun emisí oxidu uhličitého či dva miliony . O konstrukci turbíny se postará kalifornská společnost Clipper Windpower, dokončena bude v roce 2012 a dokáže pak napájet 3700 průměrných (britských nebo amerických?) domácností. Británie má v oblasti pobřežních větrných elektráren velké plány.
pobřežní větrná turbína23.
Zář

General ElectricTaké jste si ještě donedávna mysleli, že Google je internetovými vyhledávač? Chyba lávky, tahle společnost se totiž pomalu stává významným hráčem v oblasti energetiky. Ono vlastně není divu, vždyť datová centra, obrovské shluky počítačů, společnosti Google spotřebovávají kvanta energie, za kterou musí Google těžce platit. Podle zprávy N.Y. Times se v USA sešli zástupci Google a společnosti General Electric, aby spolu diskutovali mimo jiné o vývoji chytrých rozvodných sítí, které by dále podnítily rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Cílem obou společností je údajně učinit obnovitelné zdroje přístupnější a užitečnější. Partnerství ohlásili Eric E. Schmidt, výkonný ředitel Google, a Jeffrey R. Immelt, výkonný ředitel General Electric, na konferenci Zeitgeist, která se konala v sídle Google v Mountain View v Kalifornii. „Všechny diskuse o obnovitelných zdrojích jsou k ničemu, pokud nevybudujeme dostatečnou přenosovou kapacitu,“ řekl Reicher. Bez ní nebude možné přenášet energii z obnovitelných zdrojů napříč Spojenými státy. Přitom se zde rýsují velké plány na energii z větrných elektráren (investuje i Google), případně geotermální energie (zde Google investuje také). Kromě toho Google a G.E. diskutovali také o tom, jak nejlépe díky vlastním zkušenostem s hardwarem a softwarem pomoci prosazovat plug-in hybridy ve velkém měřítku.22.
Zář

Americké banky krachují jedna po druhé a Wall Street i celé americké finančnictví se mění. Některé kruhy hledají cestu z krize skrze zaměření se na nový průmysl obnovitelných zdrojů energie. Centrum pro americký vývoj společně s Politicko-ekonomickým výzkumným institutem vydali zajímavou zprávu nazvanou „Green Recovery“ (PDF) (UPDATE: odkaz už bohužel nefunguje) neboli „Zelená obnova“. Jedná se o program, v jehož rámci by měla být vytvořena nová pracovní místa a začalo by se s budováním ekonomiky postavené na nízkých emisích.
Větrná turbína22.
Zář

Investiční firma Cascade Investment, stejně jako některé další společnosti, aktuálně investovaly několik desítek milionů dolarů do firmy Sapphire Energy. Ta se zabývá výzkumem možnosti využití mořských řas k produkci paliva. Mořské řasy jsou jednou z nejslibnějších rostlin budoucnosti, teoreticky z nich lze získávat palivo, ale i potravu nebo další chemikálie levněji, než jak se to dělá dnes. Dosud se to ale nikomu nepodařilo. Odhady odborníků nicméně hovoří o tom, že jakmile dojde k masovějšímu rozšíření průmyslu mořských řas, cena výrazně poklesne. To by se mohlo stát údajně už do tří let. Věří tomu zjevně i Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft, jemuž Cascade Investment patří.
alternativní palivo z mořských řas19.
Zář

Společnost ráda nakupuje malé, perspektivní společnosti. V březnu 2006 skoupila společnost Last Software stojící za profesionálním návrhářským programem SketchUp pro architekty, inženýry a další profese. Firmačka se Google líbila především kvůli zajímavému plug-inu pro její program Google Earth. Google Earth a Google SketchUp jsou od té doby nerozlučná dvojka a celá řada uživatelů navrhuje v modelovacím programu objekty do Google Earth.
Google SketchUp plug-in
Jiná malá softwarová společnost, Integrated Enviromental Solutions, aktuálně vydala pro Google SketchUp volně stažitelný plug-in, který komukoliv umožňuje v navržených budovách a projektech aplikovat energetické modelování. Tedy analyzovat energetickou spotřebu budovy, emise oxidu uhličitého, dopadající sluneční světlo, tok vzduchu, solární energie a celou řadu dalších akcí.
Google SketchUp plug-in
Google SketchUp slouží především k návrhům raných konceptů a modelů. Pokud architekti a návrháři začnou s energetickou bilancí svých budov už v tomto stádiu, bude to znamenat jednodušší cestu k „zelenějším“ stavbám. „Rádi bychom, aby architekti analyzovali své návrhy během procesu co možná nejdříve,“ řekl Don McLean, zakladatel IES.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz