Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
29.
Srp

Solární elektrárna ŠpanělskoJakkoliv jsou v poslední době technologie obnovitelných zdrojů energie populární, v čele se solárními panely, větrnými turbínami i dalšími technologiemi, jedno jim upřít nelze: stále jsou velmi drahé. Pro obyčejného člověka téměř nedostupné. To platí zejména o fotovoltaice, kdy solární články představují obrovskou finanční zátěž. Cena těchto produktů sice od 90. let vytrvale klesá, ale stále není na takové úrovni, aby se konečně mohly začít masově šířit. Britská společnost New Energy Finance ale na základě tajných informací od 10 průmyslových insiderů odhaduje, že do roku 2013 poklesnou ceny křemíku až o 67% a ceny silikonových plátů o 47%. To by ve výsledku mohlo výrazně snížit ceny fotovoltaických technologií, především tedy solárních článků, a umožnit tak konečně jejich významnější rozšíření také v běžných domácnostech.

Portugalsko - solární energie28.
Srp

Světový technologický gigant IBM si začíná čím dál tím více všímat životního prostředí. Už v březnu 2007 ohlásila firma velkou zelenou iniciativu, která jí měla pomoci snížit v četných budovách po celém světě spotřebu vody, elektřiny či benzinu. Aktuálně pak firma vydala velmi zajímavou zprávu Automotive 2020, podle které bude v roce 2020 většina automobilů hybridních. No a nejnověji spustilo program Green Sigma, což je komplexní systém pro sledování spotřeby energie v budovách. Díky tomuto programu už údajně IBM ušetřilo asi 310 mil. dolarů, přitom jej prozatím testuje pouze na čtyřech místech – dvou vlastních provozech a dvou provozech svých zákazníků. Jeho součástí je například i podpora práce z domova, která výrazně šetří benzin či obecně pohonné hmoty. IBM také vybavuje svá datová centra novým, na elektřinu méně náročným hardwarem, což pak šetří účty za elektřinu, od věci není ani chytrý software, který dokáže dynamicky měnit zátěž hardwaru podle potřeby, a tím také ovlivňovat spotřebu. Kromě toho všeho se ale IBM zajímá také o rozvoj chytrých rozvodných sítí, které by také měly umožnit ušetřit energii.

Green Sigma IBM27.
Srp

větrná farma na pobřežíHospodářské noviny ve své internetové verzi iHNed.cz informují, že český energetický gigant ČEZ hodlá v Rumunsku u Černého moře postavit obrovskou větrnou farmu. Větrné elektrárny budou mít celkový výkon 600 MW, a půjde tak o největší přímořskou větrnou farmu v Evropě. „ČEZ se dohodl na koupi projektu se společností Continental Wind Partners LLC, která bude řídit výstavbu. „Tento větrný projekt významně posílí pozici Skupiny ČEZ v Rumunsku. Projekt je zcela připraven, má všechna potřebná povolení, včetně garantovaného připojení do sítě, technologie potřebné pro první fázi jsou také plně smluvně zajištěny,“ citovala agentura ČTK generálního ředitele ČEZ Martina Romana.“

větrná farma na pobřeží

Energie větru, jak se zdá, nabývá zdaleka nejen v Evropě na popularitě. Prakticky po celé zemi se staví jako o život a právě východní Evropa, stejně jako například Turecko a další země, mají z tohoto pohledu obrovský, dost možná dosud neobjevený potenciál. ČEZ údajně hodlá v budoucích 15 letech investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů energie až 30 mld. korun, z toho 20 mld. půjde na větrné elektrárny.27.
Srp

Celý svět se dnes snaží odstranit z životního prostředí škodlivé prvky a jejich sloučeniny, jako např. rakovinotvorné – azbest a těžké kovy, například olovo. Toxicita olova je zvláště významná pro dětský organismus. Trvalá expozice dětského organismu i nízkými dávkami olova je příčinou zpomalení duševního vývoje a nepříznivých změn v chování. Muži, kteří jsou vystaveni působení olova, mohou být ohroženi neplodností. Olovo se po vniknutí do organismu ukládá hlavně v kostech, krvi, játrech a slezině. Otrava olovem může vyvolat neschopnost koncentrace a učení, poruchu krvetvorby, leukémii, orgánové poškození. Nejvíce citlivé na olovo jsou těhotné ženy a malé děti. I stopy olova v okolním prostředí mohou vést při trvalém působení na organismu k následným těžkým onemocněním, protože olovo se v těle kumuluje a vylučuje se jen obtížně. Teď přišla řada na olovo a kadmium obsažené v plastových profilech okenních rámů a křídel. Málokdo ví, že běžné plastové okno o rozměrech 150/150cm obsahuje 410g čistého olova. V USA a Kanadě je nepřípustný obsah olova v plastových oknech již více než 20 let. Evropská komise v roce 1997 zadala pěti evropským výzkumným ústavům analýzu problému působení PVC na životní prostředí a lidské zdraví. Výsledek byl publikován v dokumentu nazvaném „Zelená kniha PVC“. Jedinou, tímto dokumentem doporučenou technologií, je výroba PVC bez použití přísad olova a kadmia, které jsou životu nebezpečné a nejvíce ohrožují životní prostředí.

GL systém – plastová okna26.
Srp

Dubajští šejkové ne že nevědí co s pěnězmi, oni naopak dobře vědí, kam je investovat. Projekty jsou to sice často pro nás Evropany téměř z říše fantazie, ale… když na to mají. Od 6. do 9. října 2008 se v Dubaji bude konat sedmý ročník akce Cityspace, obchodní akce pro podnikatele v oblasti realit. A právě tam má být oficiálně odhalen projekt Ziggurat. Jde o gigantickou ekologickou pyramidu navrženou dubajskou společností Timelinks.

Ziggurat - Dubaj

Ziggurat by se měl stát domovem až pro jeden milion obyvatel. Jedná se o zcela nezávislou budovu, karbonově neutrální, která využívá vlastních zdrojů pro produkci pitné vody, tepla a elektřiny. Má pokrývat plochu 2,3 km čtverečních. Dopravní systém uvnitř by měl fungovat horizontálně i vertikálně. Timelinks se fušuje tím, že dokáže obrovská města „smrsknout“ až na 10% jejich původní plochy, a tím výrazně šetřit půdu i životní prostředí. Není bez zajímavosti doplnit, že bezpečnost celého komplexu by zajišťoval biometrický systém doplněný o kamerový systém s rozpoznáváním obličejů. Fíha, to už zní opravdu jako z budoucnosti. Chtěl by tam někdo z vás vůbec žít?!11.
Srp

Pravidelní návštěvníci našeho blogu si nejspíš už všimli, že v posledních týdnech jsou aktualizace méně časté, než před prázdninami. Vše je samozřejmě dáno trochu uvolněnější pracovní atmosférou a letním počasím. Následující dva týdny bude blog zcela bez updatů, takříkajíc „na dovolené“, abychom se od 1. září opět mohli setkávat nad pravidelnými novinkami. Věříme, že nám zachováte přízeň a těšíme se brzy nashledanou. Prozatím můžete alespoň listovat v bohatých archivech nebo se jít ven proběhnout :).05.
Srp

Dubaj ve Spojených arabských emirátech, anebo rozšířená okolní oblast zvaná „Dubajland“, brzy přivítá nový přírustek v podobě dalšího ekologického města nazvaného Xeritown. Jedná se o městský komplex navržený tak, aby fungoval v souladu s přírodou v oblasti a je navržen s ohledem na klimaticky citlivou architekturu a plánování.

Xeritown v Dubaji, Spojené arabské emiráty

Celková rozloha několika hustých městských oblastí Xeritownu je 60 akrů. Budou vybudovány podél severojižní osy, a využijí tak chladné větry vanoucí od moře. Ty zároveň budou blokovat horký vzduch z pouště. Zároveň je město navrženo tak, aby minimalizovalo spotřebu vody. Bude se tedy využívat recyklovaná dešťová voda nebo průmyslová odpadní voda. Navíc bude město podporovat chodce a bezautomobilový styl života.

Xeritown v Dubaji, Spojené arabské emiráty

V celém městě nenajdete jiné než dvouproudové silnice, které by měly významně omezit počet automobilů. Vysoké budovy zase poskytnou stín pro stromy, po celém povrchu města nad chodníky a pasážemi budou rozesety solární panely vyrábějící elektřinu. Fotovoltaika bude hlavním zdrojem energie města. O návrh města se postaraly dubajská společnost X-Architects a evropský SMAQ.05.
Srp

Kanadská konzultační společnost Carbon Sense Solutions přišla se zajímavým nápadem jak částečně vyřešit současný problém emisí oxidu uhličitého. Představila totiž zcela nový typ betonu, při jehož výrobě je oxid uhličitý pracováván a ukládán. Podle zástupců firmy by tak mohlo být každý rok odstraněno z ovzduší až 500 megatun CO2. Výroba je prý levná a výsledný beton má lepší vlasnosti než beton klasický. Proces karbonace betonu není nový, nicméně kanadská firma jako první vyřešila různé problémy s tímto procesem spojené, zejména co se týká defektů betonu. Vzhledem k tomu, že beton je nejčastěji využívaným stavebním materiálem na zemi, mohlo by masivní využití nového typu betonu výrazně přispět ke každoročnímu snižování emisí oxidu uhličitého.

Betonová zeď
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz