Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30.
Čvc

Gate2Biotech.cz logoJedinečná biotechnologická událost ve střední Evropě – BIOTEC 2008 se uskuteční na brněnském výstavišti 22. října 2008 jako součást doprovodného programu mezinárodního veletrhu zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví Medical Fair Brno. Navazujíc na úspěch předchozích dvou konferencí, které každý rok navštívilo kolem 150 účastníků, BIOTEC 2008 je opět organizován Veletrhy Brno (BVV), Mezinárodním centrem klinického výzkumu Brno (ICRC Brno) a Jihomoravským inovačním centrem (JIC). Třetí mezinárodní biotechnologická konference Gate2Biotech je zaměřena na evropské a mezinárodní trendy v oblasti rozvoje biotechnologických klastrů. Program konference zahrnuje renomované mezinárodní řečníky z amerických či britských univerzit a lékařských zařízení, například Dr. Erica Wiebena, Ph.D., šéfa Centra pro výzkum genomu na slavné Mayo Clinic. Více informací na www.gate2biotech.cz/biotec-home/.



30.
Čvc

Americká metropole Los Angeles, Kalifornie, se přidala k celé řadě dalších měst a států jako jsou Čína, Izrael, Melbourne, San Francisco a další. Zakazála totiž používání plastikových pytlů, které hyzdí města po celém světě. Zákaz začne platit od 1. července 2010, prozatím se budou za plastikové pytle alespoň platit poplatky. Nejen díky využívání plastikových pytlů se oceány pomalu stávají plastikovými skládkami, a tak i tento zákaz bude malým, ale důležitým přispěním čistotě světových oceánů. Každý rok využijí spotřebitelé v L.A. na 2,3 mld. plastikových pytlů. Pouze 5% z nich je recyklováno k dalšímu využití. Objevují se ale nové technologie, díky kterým by mohlo být možné rozložit plastové pytle už během tří měsíců.

plastikové pytle



29.
Čvc

Architektonická společnost Foster+Partners přišla s návrhem nového přímořského projektu pro italské letovisko Rimini. Cílem nového návrhu bylo zpevnit vztah mezi centrem města a pobřežím a vytvořit celoroční atrakci pro velké množství turistů. Nový projekt zahrnuje molo zasahující 300 metrů do moře, přímořskou promenádu s hotelem, zelenými bulváry a parky. Hotel by měl využít všech možných ekologických vychytávek současnosti jako je zachycování a recyklace dešťové vody, solární panely a další. Zatím není jasné kdy bude nové středisko stát a jaké budou náklady.

Hotel od Foster+Partners pro italské Rimini



29.
Čvc

Už před pár měsíci jsme informovali o projektu TREC/DESERTEC, jehož cílem bylo vybudovat evropskou rozvodnou síť postavenou na obnovitelných zdrojích umístěných po celém kontinentu, ale i v Africe. Sahara a její sluneční síla ukrývající obrovské množství energie je pro Evropu velkým lákadlem. Nově hodlá EU využít saharské slunce v obrovském projektu pro vybudování sítě solárních elektráren. Nový projekt si pomalu získává politickou podporu, a to i díky úspěšnému ustavení Středomořské unie. Britský předseda vlády Gordon Brown i francouzský prezident Nicolas Sarkozy energetický plán podporují. Ambiciózní projekt zahrnuje vybudování evropské rozvodné supersítě, která by umožnila využívat obnovitelné zdroje energie z Dánska či Británie v dalších částech Evropy. Solární panely (fotovoltaika) umístěné v severní Africe by dokázaly generovat až třikrát více elektřiny, než pokud by se nacházely na Starém kontinentě. Celý projekt vybudování řady elektráren a sítě by EU stál asi 45 mld. euro s tím, že každá elektrárna by měla výkon 50-200 MW. Každoroční výdaje na budování projektu by se mohly až do roku 2050 pohybovat kolem 1 mld. euro. Otázkou je, proč namísto fotovoltaických solárních panelů nevyužít třeba termální solární elektrárny, které by zároveň mohly fungovat jako odsolování mořské vody, případně koncentrační solární elektrárny.

Sahara



22.
Čvc

Estonsko, konkrétně poloostrov Paljassaare u hlavního města Tallinn, se stane domovem zbrusu nového ekologického města. To vyroste takříkajíc na zelené louce, postará se o to společnost Schmidt Hammer Lassen Architects. Nový projekt dostal přezdívku „Ecobay“, protože až 6000 jeho obyvatel bude mít krásný výhled na Baltské moře. Město bude kompletní s obytnými čtvrtěmi, školami, komerčními zónami i denními službami. Dokončeno by mělo být během následujících 15-20 let.

Estonsko - Ecobay

Architekti pojali město od základu jako ekologické. Rozvržení města je optimalizováno tak, aby se kamkoliv bylo možné dostat rychle pěšky nebo na kole, doprava by tedy měla být minimální. Samotné budovy jsou rozvrženy s důrazem na minimální clonění a maximální zisk slunečního záření, recyklaci vody a další aspekty. Každý dům i byt bude s ohledem na ekologii velice efektivní, město má využívat mix růných obnovitelných zdrojů energie. Větrné farmy, geotermální elektrárny, hydroelektrárny i další zdroje. Vzdáleně tak Ecobay v Estonsku bude připomínat projekt ekologického města Masdar ve Spojených arabských emirátech.

Estonsko - Ecobay

inhabitat


21.
Čvc

V současné době se sice častěji mluví o znečištění ovzduší v Pekingu, a to pouze u příležitosti nadcházející Olympiády, ale ani evropské metropole na tom s čistotou ovzduší nejsou nijak závratně. Společnost Airparif proto vypustila nad pařížskou oblohu několik heliem naplněných balonů, které Pařížanům vizualizují amotsférickou i městskou kvalitu ovzduší. A to jednoduše tím, že mění barvy – od zelené (velmi čisté) po červenou (nebezpečné). V balonech jsou umístěny projektory, které mění barvu celého balonu podle dat, která do nich připutují z šesti sensorů rozmístěných po celém městě. Kromě toho bude Pařížanům nabídnuta také možnost vyhlídkových letů. Skoro to vypadá, že dopravní prostředky jako balóny a vzducholodě zažívají renesanci.

Balon měřící kvalitu ovzduší v Paříži



17.
Čvc

Solární elektrárna ŠpanělskoŠpanelský trh s fotovoltaikou se během uplynulého roku zdvojnásobil a velmi rychle roste. Předpověd uvádí růst z nynejších 200 MW instalovaneho výkonu za první čtvrtletí na úctyhodných 700 MW do konce tohoto roku. Předpověď dále říká, že Španělsko rychle dohání německou světovou jedničku, která měla nainstalováno něco přes 800 MW v roce 2006. Celkový instalovaný výkon ve Španělsku vzrostl z původních 569 MW z konce roku 2007 na hodnotu těsně k 1200 MW v tomto roce. Taktéž Španělská vláda současně oznámila regulaci ceny výkupu energie, což je odborníky ceněno velmi pozitivně. V budoucnu nemusí být investoři limitováni množstvím instalovaných solarních farem pod 2MW. S touto trvalou regulací ceny a množstvím vychází vstříc dalšímu plánovaní, které bude rozhodující také pro další bezpečný rozvoj solárních farem, jehož boom se všeobecně očekává. Cena výkupu 31 centů/kWh při dvojnásobku slunečního záření v porovnání s Německem je velmi dobrá. Španělsko dnes proto slibuje velmi rychlou návratnost investic do solární energie. Pokud to bude takto dále pokračovat, stane se jednou z mála zemí, které budou v blízké budoucnosti schopné bezproblémového vývozu elektrické energie, a k tomu ještě zelené, což postaví Španělsko do čela EU a možná i světa.
Autor článku: Ladislav Miesbauer



16.
Čvc

Největším problémem bránícím v masivním rozšíření alternativních zdrojů energie, zejména solárních panelů, je dnes vysoká cena. Ať už jde o solární kolektory nebo fotovoltaiku, ceny se pohybují v řádech statisíců a i před dostupnost dotací jsou pro běžné smrtelníky pořád ještě nedostupné. Výzkumníci na MIT, neboli Massachusetts Institute of Technology, se proto zabývají bádáním nad tím, jak vysoké výdaje snížit. Pracují například na solárním koncentrátoru, který dokáže přesměrovat energii z velké plochy (například okna) do menší oblasti, například do rohů. Pouze tam pak budou umístěny solární články, které z energie vyrobí elektřinu. Podle článku v magazínu Science by nemělo dlouho trvat a na trhu by se mohla objevit okna, která nejenže budou poskytovat světlení pro místnosti a čistý pohled na svět venku, ale navíc dokáží také budovy zásobovat energií. Rozšíření této technologie očekávají odborníci zhruba do tří let, mimo jiné i díky velmi nízkým nákladům na výrobu.

solární koncentrátory




 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz