Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30.
Čvn

Na výstavě Furniture Fair 2008 v Miláně představil nedávno designér Toshiyuki Kita svou vizi toho jak by mohly vypadat zahradní doplňky budoucnosti. Jeho Sunplant, solární „rostlina“, je osazena osmi , které se ani nesnaží předstírat, že by snad šlo o skutečnou . Panely jsou využívány k nabíjení až 48 tužkových baterií (). Samotné v panelech jsou značky Sanyo, jedná se o technologii HIT, která poskytuje vysokou efektivitu. Zařízení je vysoké 375 cm a obsahuje dva ukazující stav nabití baterií.

Sunplant25.
Čvn

Společnost James Law Cybertecture International navrhla pro indickou metropoli Bombaj novou architektonickou dominantu. Jde o budovu Cybertecture Egg, budovu, která kombinuje „ikonickou architekturu, inteligentní systémy, cit pro životní prostředí a nové způsoby stavby, aby tak vznikla nová dominanta města“.

Bombaj - Cybertecture Egg

Budova Cybertecture Egg bude místem pro práci i bydlení, které v sobě spojuje technologii, multimédia a uživatelskou interaktivitu, a vytváří tak zcela nový způsob žití. Ke snížení teploty v budově je využito solární stínění, stejně jako vysutá zahrada s přírodní vegetací. Na střeše budovy jsou umístěny fotovoltaické solární panely a větrné turbíny pro generování energie. Recyklace dešťové vody je samozřejmostí. Budova by měla být dokončena v roce 2010. Další obrázky v článku…

Bombaj - Cybertecture Egg24.
Čvn

Že vám rostliny doma usychají poznáte vcelku snadno, ale někdy už může být pozdě. Designérka Junyi Heo proto přišla s nápadem na digitální květináč „The Digital Pot“. Jedná se o hi-tech kousek vybavení. Květináč je naplněn senzory vlhkosti, teploty a dalšími, které pravidelně měří stav půdy a to, zda jsou splněny všechny potřeby rostliny. Ale to by samozřejmě samo o sobě nestačilo. Genialita tohoto květináče spočívá v tom, že namísto toho, aby Junyi umístila výsledky těchto měření na malý displej v podobě číslic, rozhodla se do květináče integrovat větší LCD displej, který namísto čísel zobrazuje obličej. Šťastný podle toho, že se má rostlina dobře – a naopak, samozřejmě. Rostliny ve vašem domě tak rázem dostávají „tvář“a starat se o ně je zase o něco jednodušší. Digitální květináč je navíc vybaven USB přípohjkou pro nabíjení květináče a případně i stahávání naměřených informací. A pak že o kytky se nejde starat po internetu! A co takhle do květináče zasadit solární rostlinky, hmm?

digitální květináč24.
Čvn

Společnost SolarWall přišla s novým systémem využití solární energie, který eliminuje nedostatky fotovoltaiky (která dokáže zpracovat pouze několik procent dopadající sluneční energie) a naopak umí využít i zbylou energii pro získání tepla. Jedná se o solární systém SolarDuct PV/T, který nabízí kombinaci solárních panelů (fotovoltaiky) a solární termiky v jedné instalaci. Přes termální kanálky jsou položeny solární články, které generují elektřinu, ale zbytek plochy je využit k zahřívání kapaliny, která produí kanálky. Systém je připraven k instalaci především na ploché střechy dokáže budovám dodávat jak elektřinu, tak teplo.

solární fotovoltaika a solární termika v jednom systému SolarDuct PV/T23.
Čvn

San Francisko si schválilo dosud největší program dotací na solární panely a solární energii vůbec v celých USA. Město každý rok rozdá tři miliony dolarů na dotacích jednotlivcům i firmám, které chtějí své sídlo vybavit solárními panely (3000-6000 dolarů pro jednotlivce, 10 000 dolarů pro firmy). Instalace fotovoltaických systémů by tak během následujících deseti let měly vzrůst k počtu 10 000 ze současných necelých 700. San Francisko samozřejmě ví, proč dotace zavádí – leží u moře a stoupající hladina oceánů jej přímo ohrožuje. Solar Energy Initiative Program sice g lobálního hlediska příliš nepomůže, ale lokálně se jistě jedná o velice užitečnou iniciativu, která má trvat celkem deset let. Pokud by podobné programy zavedla i další města v USA, neřku-li v Evropě, znamenalo by to výrazný pokrok. Obzvlášt když víme, že elektřina opět podraží.

San Francisko - Golgen Gate most23.
Čvn

V poslední době se nám to tu jen hemží novými typy větrných turbín. Větrné turbíny do města začínají být čím dál tím zajímavějším doplňkem či alternativou solárních panelů. Nový typ představila britská společnost BroadStar Wind Systems. Jedná se o větrné mikro-turbíny s horizontální osou s několika lopatkami, ne nepodobné mlýnskému kolu. Cena za jeden vyrobwený watt by se měla pohybovat pod jeden dolar, což je velký pokrok v oblasti větrné energie. Nové turbíny jsou určeny nejen do městské zástavby, ale také jako doplněk velkých větrných elektráren – mohou vyplňovat volné místo na velkých větrných farmách. Jsou velmi tiché a společnost Broadstar Wind Systems prozatím vyrobila několik prototypů. V současné době plánuje spolupráci se dvěma společnostmi z žebříčku Fortune 100 (sto největších firem na světě).

Větrné turbíny Broadstar AeroCam22.
Čvn

Jean Nouvel, původem z Francie, dnes patří mezi přední světové architekty, jehož práce jsou k vidění po celém světě. Jedním z nejnovějších projektů jeho ateliéru je také nová „zelená věž“ pro Los Angeles, resp. lokalitu 10,000 Santa Monica Boulevard. Centrum známé dříve především vysokými mrakodrapy plnými kanceláří nyní dostanou zelené oživení v podobě obytné věže se 177 byty. Každý využívá plné šířky budovy, na severních a jižních stranách jsou navíc balkóny s výhledem. Přízemí nabízí obrovskou zahradu po celé ploše. Budova bude ale celá vyplněna velkým množstvím zeleně, mimo jiné pro zmírnění „zahřívacího ostrovního efektu“. Jedná se o luxusní rezidenci pro vysoké manažery, nicméně i tady už se začíná přemýšlet ekologicky, což je jedině dobře.

Zelená věž od Jeana Nouvela pro Los Angeles19.
Čvn

Vznášející se větrné turbíny nejsou nic zas tak zvláštního. A koneckonců ani plovoucí solární elektrárny. Už jsme je viděli v konceptu pro Glasgow, nyní je tu máme v praktickém provedení v kalifornské vinářské oblasti Napa Valley. Jedna z tamních vinic, konkrétně Far Niente, přistoupila k využití fotovoltaiky svým vlastním, originálním způsobem. Protože veškerá půda je pokryta vinohrady, které nejspíš nesou víc než by nesla fotovoltaika, jsou solární panely umístěny na plovoucích pontonech. Celý systém je umístěn v zavlažovacím jezírku a vyšel na 4,5 milionu dolarů. Skládá se z jednoho tisíce solárních panelů, které produkují víc elektřiny, než dokáže celá vinice spotřebovat.

Solární panely na vodě - plovoucí fotovoltaika
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz