Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
29.
Kvě

Japonci jsou opravdu blázni, protože tohle už zavání sci-fi či cyberpunkem. Solární podprsenku bychom ještě pochopili jako pěkný mediální tahák, ale solární panely, které vypadají jako zelená rostlina?! Kdo je tady větší blázen, my nebo oni? Na druhou stranu je tu krásně vidět neuvěřitelná škála možností využití tenkovrstvých solárních článků. Právě ty totiž japonský Národní institut pro pokročilou průmyslovou vědu a technologie (AIST) ve spolupráci se společnostmi Mitsubishi a Tokki vylepšil do organické podoby, která je ohebná a navíc nazelenalá. Krátká životnost je zvýšena tenkým ochranným filmem, který zabraňuje průníku vody či kyslíku. AIST hodlá tento typ organických tenkovrstvých solárních článků využívat v oblastech, kde je důležitý design a estetika, tedy v architektuře, případně v oblasti oblečení, hraček, či outdoor vybavení.

solární články jako rostliny28.
Kvě

znečištění plastikovými sáčky a pytliKaždý rok se po naší planetě začne prohánět více než 500 miliard nových plastových pytlů, pytlíků, sáčků, saklů, prostě plastikového humusu, jehož poločas rozpadu je asi tak tisíc plus jedna let. Zaplňují nejen města, skládky, parky, lesy, ale i vody a oceány. Šestnáctiletému studentovi biologie Danielu Burdovi se aktuálně podařil naprosto přelomový kousek, když dokázal izolovat mikrob, která plastikové pytlíky požírá. Žádný div, že za svůj objev získal na kanadském vědeckém festivalu v Ottawě cenu 10 000 dolarů a stipendium dvakrát vyšší. Burd chce studovat dál a uskutečnit masové nasazení svého objevu v praxi. Mikrob při své „práci“ produkuje pouze vodu a malé množství oxidu uhličitého, recyklace je tak zcela nezávadná.28.
Kvě

SolarCityElon Musk je zakladatelem známé společnosti PayPal pro bezpečné placení přes internet. Aktuálně se však přeorientoval také na investice do ekologie a životního prostředí, resp. technologií s těmito obory souvisejícími. Na konferenci Future in Review (FiRe) Musk vystoupil s přednáškou, ve které odhaduje, že do 30 let se solární energie stane největší zdrojem elektřiny v USA a dost možná na celém světě. Solární panely v podobě fotovoltaiky a především solární termální elektrárny jsou podle něj cestou do budoucnosti a budou generovat více energie, než jakékoliv jiné zdroje, především ty uhelné. Ostatně, není divu, že solární energii Musk tolik věří. Je předsedou správní rady společnosti Tesla Motors, která uvedla na trh sportovní elektromobil Tesla Roadster, šéfuje také vesmírné společnosti Space-X, ale co hlavně: velí i společnosti SolarCity, která v Kalifornii instaluje .27.
Kvě

nanodrátkyUniverzity v USA v San Diegu a v několika německých městech nezávisle na sobě přišly se zajímavými objevy, které by mohly dopomoci k vyšší účinnosti . Vynalezly totiž „vlasaté“ . Hlavní roli zde hrají , lépe řečeno (podobné jako , s průměrem tisíciny lidského vlasu). Nanesením nanodrátků na povrch solárních článků dosáhli vědci výrazně lepší vodivosti elektronů, a tím i vyšší účinnosti. Hlavní potíž zatím představuje masové nasazení takové technologie. Přitom praktické využití slibuje například nové možnosti v oblasti výroby pokročilých typů integrovaných obvodů, LED diod, či právě solárních panelů.26.
Kvě

OLED displeje jako solární panelyNokia nedávno předvedla mobil, který si můžete ohnout kolem zápěstí. Tenhle nápad ještě trochu vylepšily společnosti Mitsubishi Chemical a Sumitomo Chemical, a to díky technologii OLED. Jejich inženýři totiž vymysleli jednoduše nanositelnou substanci, díky které je možné vytvářet tzv. „sprejovatelnou elektroniku“. Neboli například ultra-tenké, ohebné displeje, které navíc zároveň fungují jako solární panely – zobrazují informace, ale zároveň vyrábějí elektřinu. „Chceme vytvořit svět, ve který nepotřebuje zásuvky,“ říká jeden z inženýrů společnosti Mitsubishi. Nová substance by šla snadno využít například u mobilních telefonů, které by se tak mohly dobíjet.26.
Kvě

BiopotravinyInternetové vydání Hospodářských novin, server IHNed.cz, přináší zajímavý článek „Biopotraviny, jídlo pro snoby?!“. Přináší jak pohled na aktuální trh s biopotravinami v ČR, motivace spotřebitelů, tak i prognózy budoucího vývoje.

„Typickým spotřebitelem nakupujícím biopotraviny je vysokoškolsky vzdělaný člověk středního věku s nadprůměrným příjmem. Vyplývá to z průzkumu agentury Greenmarketing pro rok 2007. Podle něj pravidelně nakupuje biopotraviny 4,8 % Čechů, nepravidelně více než čtvrtina. Průměrná spotřeba na jednu osobu byla v loňském roce 126 Kč, což sice znamená výrazný nárůst oproti předcházejícímu roku, ale stále je toto číslo velmi nízké v porovnání se zeměmi jako je Rakousko nebo Německo.“26.
Kvě

Využití solárních panelů na parkovištích není nic nového. Se svojí verzí přichází nyní také americká společnost Envision Solar z prosluněného San Diega. Jejich produkt zvaný „Envision Solar Grove“ představuje parkovací místo zakryté fotovoltaikou. Solární panely, které kryjí místo pro šest až osm aut, byly původně navrženy pro společnost Kyocera Solar (a využívají také solárních článků tohoto výrobce). Envision Solar přezdívá svému novému výrobku „solární stromy„, protože kromě výroby elektřiny pomocí fotovoltaických článků dokáží odvádět a filtrovat dešťovou vodu, nezahřívají tolik městskou zástavbu (asfalt) a snižují také světelné znečištění. Podle zástupců firmy se investice do solárních stromů vrátí do pěti let.

Solární stromy22.
Kvě

klimatické změnyv Google EarthGoogle se o životní prostředí stará, jak jen je to u firmy podnikající v prostředí internetu možné. Aktuálně tým zabývající se vývojem programu Google Earth pro virtuální „procházky“ po naší modré planetě zapracoval zcela novou vlastnost, která ukazuje klimatické změny naší planety na dalších 100 let. Na vlastní oči se tak můžete přesvědčit, jaké dopady může mít globální oteplování na různé světové regiony.

zdroj: Google Earth Blog
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz