Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30.
Dub

Architektonická společnost Foster + Partners postaví v Singapuru celý městský blok. Zvítězila totiž v mezinárodní soutěži na stavbu rozsáhlého zeleného komplexu v centru města. Fasády objektů budou obsahovat solární panely, konstrukce budov využije i tenkovrstvé solární články, bude se zachycovat vítr a využívat k chlazení spodních pater. Zachycování dešťové vody je pro nový komplex „samozřemostí“, stejně jako geotermální vytápění.

zelený komplex budov v Singapuru29.
Dub

Společnost anetCeramic uvádí na český trh s domácím osvětlením novinku s označením X-LIGHT. Celá kolekce X-LIGHT je založena na programu standardních skleněných tvárnic v matném provedení formátu 19x19x8 systému VERRALIA, u kterých je jejich vnitřní prostor nasvícen prostřednictvím vysoce svítivých LED diod. Nasvícením vnitřního prostoru skleněných tvárnic – LUXFER lze získat zcela nový vzhled luxferových stěn v interiéru, který je možné podle nálady měnit přepínáním barev či volit jejich skokové nebo plynulé změny. Jak známo barvy působí na náš organismus prostřednictvím zraku. „Světelná terapie“ vyvolává s ničím jiným nesrovnatelnou, jemnou a uklidňující světelnou atmosféru a světelné efekty. Změnou barevného spektra můžeme také měnit atmosféru interiéru v závislosti na aktuální náladě nebo probíhající činnosti. Další zcela jistě podstatnou výhodou skleněných tvárnic X-LIGHT je velice nízká spotřeba energie ( tvárnice = 0,3W) a nezahřívání tvárnic X-LIGHT. Díky těmto vlastnostem, je možné si opravdu naplno užít svítící luxferové stěny z tvárnic X-LIGHT, protože náklady na provoz jsou opravdu zcela minimální ve srovnání s ostatními spotřebiči v domácnosti.

LED osvětlení - luxfery

zdroj: tisková zpráva25.
Dub

větrná turbína/elektrárnaMalé americké městečko Rock Port v uplynulém týdnu spustilo čtyři větrné turbíny v rámci své nové větrné farmy, a stalo se tak prvním americkým městem, které je energeticky zcela nezávislé. Turbíny o celkovém denním výkonu 5 MW vyrobí ročně teoreticky až 16 milionů KWh energie. To je dvakrát více, než dokáže Rock Port s 1300 obyvateli spotřebovat, a tak se přebytečná elektřina prodává do sítě. Výstavba větrné farmy vyšla na 90 milionů dolarů a společně se na ní podíleli kapitálová skupina Wind Capital Group a společnost John Deere. Ekologičtí aktivisté nyní čekají, jaký vliv bude mít tento úspěch na budování dalších podobných projektů po celých Spojených státech. Větrné elektrárny jsou v USA, podobně jako solární elektrárny a další alternativní zdroje energie, velmi populární.23.
Dub

křemíkový solární článekPrudký nárůst obliby obnovitelných zdrojů a zejména fotovoltaických solárních panelů od roku 2004 zapříčinil podstatné zvýšení cen surového křemíku. Poslední léta ho byl dokonce nedostatek, a ceny fotovoltaických článků se tak drží na víceméně stejné úrovni, což je dáno i velmi rychle rostoucí poptávkou. Ale karta se, jak se zdá, začíná pomalu obracet. Magazín Green Tech Blog informuje, že čínská společnost Trina Solar zrušila své plány na výstavbu křemíkové továrny za miliardu dolarů. Někteří analytici proto odhadují, že už během příštího roku nabídka po solárních článcích převýší nabídku poptávku, což opět trochu uleví spotřebě čistého křemíku. Ceny fotovoltaiky by tak mohly podstatným způsobem klesnout. Navíc se na světlo světa čím dál tím častěji derou termální solární elektrárny, které křemík nepotřebují, a jiné technologie, jako jsou tenkovrstvé solární články či nanotechnologie.22.
Dub

Internetový gigant Google se oblasti obnovitelných zdrojů a alternativních zdroje energie silně angažuje, zejména skrze svoji dobročinnou organizaci Google.org. O tom, že hodlá investovat velké peníze do různých začínajících společností právě v těchto odvětvích už jsme psali dříve. Aktuálně vypluly na povrch informace, že eSolar, společnost zabývající se budováním pokročilých, modulárních solárních termálních elektráren, získala od Google, ale i dalších investorů jako např. Idealab, Oak Investment Partners, celkem 130 milionů dolarů. V čem jsou elektrárny eSolar tak zajímavé? Namísto tun betonu, oceli a hrubé síly totiž její majitelé zapojili do práce výpočetní kapacitu, díky které mohli navrhnout jednoduchý, modulární, systém budování solárních termálních elektráren. Běžně spolkne velkou část nákladů na budování solárních elektráren právě konstrukce a zapojení do sítě. eSolar tyto náklady minimalizuje, čímž také snižuje dobu potřbenou na stavbu elektrárny a zastavěnou plochu. eSolar využívá předvyrobených 33 MW modulů, které je možné vzájemně propojovat. První elektrárnu hodlá eSolar spustit už během letoška v jižní Kalifornii, časem chce vybudovat zdroje o celkové výrobní a přenosové kapacitě 1 GW.

eSolar - termální solární elektrárna21.
Dub

V roce 2007 vyhlásila Costa Rica, turistický klenot Latinské Ameriky, že do roku 2020 se stane první zemí využívající pro produkci elektřiny 100% obnovitelné zdroje. A vypadá to, že se jí to – v konkurenci dalších jako je Nový Zéland, Norsko, Monako a další, podaří. Už dnes získává 99% své elektřiny z obnovitelných zdrojů. Největším zdroje jsou obrovské přehrady vodních elektráren (82% elektřiny). Spotřeba elektřiny se ale zvyšuje, a tak vláda přemýšlí o budování dalších přehrad. Kromě toho ale také buduje farmy větrných elektráren a do roku 2010 poběží geotermální elektrárna. Kromě toho má Costa Rica také vysoký potenciálpro solární elektrárny či spalování biomasy. V roce 2021 oslaví Costa Rica 200. výročí nezávislosti a tehdy už by měly být taktéž energeticky zcela nezávislá.

pláž v Costa Rica18.
Dub

Solární balónky jsme tu už jednou měli. S podobným nápadem ale nyní přišli také společnosti Geotectura a Technion, jen v poněkud větším měřítku. Jedná se o velké, heliem naplněné platformy pokryté fotovoltaickými články přezdívané SunHope. Měly by nabídnout velké snížení počatečních investic, které jinak bývají poměrně velk. Například cena instalace, zapojení a upevnění klasických solárních článků činí polovinu z jejich celkové ceny. Navíc by balóny SunHope nezabíraly prakticky žádné místo na zemi, bylo by možné je tedy nasadit například v zastavěných oblastech, případně v oblastích postižených například přírodní katastrofou. Jeden solární balón by měl dokázat pokrýt spotřebu jednoho domu. Navíc by mělo být možné je spojovat. Dosud vzniklo několik prototypů, cílovou cenou jsou 4000 dolarů za balón. Jakkoliv může celý projekt SunHope vypadat zajímavě, přeci jen je tu několik otázek: jak si poradí s nepříznivými povětrnostními podmínkami či dokonce bouřemi? Není helium zbytečně drahé a jeho výroba neekologická?

Solární balónky17.
Dub

Také u našich severních sousedů se architekti zabývají pasivním domy a nízkoenergetickými domy. Jedním z nich je i projekt domu CO2 saver architekta Piotra Kuczia. Ten je vystavěn za využití lokálních materiálů, především dřeva, a hojně využívá pasivních solárních technik. Více než 80% budovy je například natočeno k jihu. Vnitřní materiály mají vysokou tepelnou kapacitu, takže se snižuje potřeba aktivní regulace teploty. Pasivní dům využívá také dvou solárních střech pokrytých solárními panely. Dům byl projektován speciálně pro stavbu v okolí jezera Laka v Horním Slezsku.

Pasivní dům
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz