Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31.
Bře

Před časem jsme přinesli v jednom týdnu několik článků zabývajících se novými typy větrných elektráren. Obzvlášť zajímavé byly větrné turbíny Aerogenerator a maglev větrné turbíny z Číny. Vzápětí se nám ozval pan Zdeněk Svoboda z Komořan, že něco podobného před časem sám navrhnul. V následujícím rozhovoru se můžete dozvědět podrobnější informace.

Kdy jste se poprvé začal návrhem své větrné turbíny zabývat, co vás k tomu přivedlo?

Zdeněk Svoboda: Každodenním výhledem z okna mého pracoviště mě upoutával vyvýšený horizont krajiny osázený několika kilometrovou alejí vyrostlých větrolamů. Tato oblast se nazývá větrné pláně a je nejvýše položeným místem v dané lokalitě. V září roku 2006 jsem oslovil na posouzení dané lokality a také možnou výstavbu těchto elektráren rakousko-českou společnost Ventureal zabývající se montáží větrných elektráren. Vše se uskutečnilo včetně vypracovaného projektu tj. tří větrných elektráren. Byl to první krok, který jsem udělal pro svůj záměr a myšlenku zabývat se konstrukcí větrných elektráren s vertikálním uložení hřídele a lopatek (větráku). V době těchto schůzek se zástupcem a jednatel společnosti Ventrureal p. Ing. Szotkowskim jsem naznačil záměr a způsob výroby elektrického proudu a to na principu, který je znám již několik desetiletí.31.
Bře

Je to již nějaký čas, co ve vodách Internetu zakotvila webová stránka studentů žďárského gymnázia – SolarniEnergie.net. Dnes vám tento zajímavý projekt blíže představíme.
Solarni-energie.netCelý projekt vznikl při příležitosti Mezinárodní heliofyzikálního roku (IHY) 2007. V rámci této události bylo vypsáno hned několik soutěží, přičemž jednou z nich byla i soutěž o vytvoření nejlepších webových stránek na téma „Využití solární energie“. Tým studentů ze Žďáru nezahálel a se svým projektem zvítězil. Ale nyní již k obsahu webu!
Web nevsadil jen na shromáždění volně dostupných faktů na Internetu, ale obsahuje i vlastní měření doplněná o grafy, kategorii „Ke stažení“, kde naleznete wallpapery pro vaše PC či miniaplikaci pro Postranní panel systému Windows Vista. Z vlastních měření pak můžeme zmínit pokusy se solárním kolektorem na střeše školy. Z měření a jím získaných dat studenti nejen sestavili tabulku vývoje teplot (nejvyšší / nejnižší) ale spočítali i, kolik kolektorů by bylo nutné na střechu školy umístit, aby se pokryly energetické nároky na ohřev vody. O tomto možném nasazení pak pojednává především sekce „Možné využití ve škole“. Aby však na uživatele hned web nevychrlil hromadu čísel a grafů, může si na něm nejdříve přečíst o „Ekologii elektráren“ a „Teorii využití“ či samotné „Solární technice“. Pokud se postupně začtete do do těchto sekcí, získáte základní představu o různých typech elektráren, jejich principu fungování, výhodách ale i nevýhodách a hlavně o jejich šetrnosti k životnímu prostředí. Další ze zmiňovaných sekcí jsou pak věnované samotnému principu přeměny solární energie a poté i jejímu následné využití v praxi a kde se s ní můžeme setkat v běžném životě.
Aby web nebyl jen o odborných faktech, každý si ho může i sám barevně přizpůsobit podle nálady jediným kliknutím v Menu. Lidé s poruchou zraku si mohou nastavit i větší velikost písmo, tudíž tento web je ke všem svým čtenářům opravdu vstřícný (což je dozajista jeho velké plus)!

(autorem článku je Marek Šimkovský, jeden z účastníků projektu SolarniEnergie.net)30.
Bře

Aktuální studie na téma snižování energetické náročnosti českých budov organizace Hnutí DUHA přináší zajímavé výsledky, odpovídající poznatkům ze zahraničí. Rozumné možnosti snižování energetické náročnosti českých budov podle ní odpovídají šestinásobku elektřiny, kterou by dodávalo rozšíření severočeských uhelných dolů, nebo trojapůlnásobku výroby v Dukovanech. Studie – první svého druhu, která u nás vznikla – mapovala možnosti při vytápění, ohřívání vody a provozu elektrospotřebičů. Spočetla, že dostupná, technicky proveditelná opatření mohou postupně snížit energetickou náročnost českých domů až o 175 petajoulů ročně – to je asi o 60 procent. Asi 80 procent z těchto příležitostí připadá na domácnosti. Studie zkoumala obytné domy i školy, nemocnice, obchody, úřady, hotely či sklady a logistická centra. Čtyři pětiny spočtených možností připadají na vytápění. Energetickou náročnost lze snížit hlavně lepší izolací domů, aby teplo neunikalo ven. Průměrná domácnost, která topí plynem, by tak při dnešních cenách ušetřila asi 15 000 korun ročně. Účty pro rodinu, jež používá uhlí, by klesly asi o 7000 korun.

Hnutí DUHA

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:

„Výsledky hlavně ukazují, jak enormní možnosti snižování energetické náročnosti budov jsou. Velké debaty o rozšiřování uhelných dolů nebo nových atomových reaktorech vedle nich vypadají skoro jako poznámka pod čarou. Pokud stát těchto příležitostí využije, každý může mít teplý, pohodlný a zdravý domov – a přitom domácnosti ušetří tisíce korun ročně, srazíme české exhalace oxidu uhličitého i dovoz plynu z Ruska. Pro domácnosti dnes není snadné ani levné těchto možností využít. Vinu nese stát, který by měl domácnostem pomoci grantovými programy, bezúročným půjčkami, nové standardy na výstavbu budov, daňovými úlevami a podobně, jenomže to zatím nedělá.“

Šestnáctistránkové shrnutí studie je k dispozici ke stažení na webu Hnutí DUHA (PDF).

zdroj: tisková zpráva28.
Bře

Budova německého parlamentu se má stát nejzelenější budovou svého druhu na světě. Od konce léta bude probíhat přechod na ekologické zdroje energie jako je slunce, vítr nebo voda. Už dnes budova Reichstagu alternativní zdroje využívá – v podzemí sou umístěny generátory na biopaliva, které produkují 40% energie pro osvětlení, vytápění, klimatizaci. Zbytek energie pochází z uhelných a jaderných elektráren. Už zanedlouho má ale budova parlamentu konvenční zdroje energie zcela opustit. Do konce léta vybere komise dodavatele energie z obnovitelných zdrojů.

Reichstag, Německo27.
Bře

Od 27. do 30.3.2008 mohou návštěvníci Průmyslového paláce na výstavišti Praha Holešovice zavítat na veletrh Biostyl. Jedná se o mezinárodní kontraktační a prodejní veletrh zdravé výživy, ekologie a zdravého životního stylu. Jako partnerský veletrh současně probíhá akce Esterika 2008. Mimochodem, Návrh rozložení expozic na veletrhu Esoterika a Biostyl 2008 vytvořila Česká škola Feng Shui.

Biostyl Praha27.
Bře

Energy Centre České BudějoviceObčanské sdružení Energy Centre České Budějovice (ECČB) funguje už deset let jako poradenské středisko zaměřené na hospodárné využívání energie a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. Aktuálně vydává ECČB informační brožuru nazvanou „Úspory elektřiny v domácnosti“. Najdeme tam tipy jak snížit spotřebu elektřiny ve vašem domě či bytě. Publikaci si můžete stáhnout (formát PDF), případně od března 2008 najít v tištěné verzi také v kanceláři ECČB. Na stránkách centra mimo jiné také najdete obsáhlý aktuální přehled dotací a finanční podpory.27.
Bře

V Malajsii, v oblasti Putrajaya waterfront zhruba 30 kilometrů od hlavního města Kuala Lumpur, vyroste v následujících letech „flotila“ několika originálně navržených obytných věží. Nové budovy architektonické společnosti Studio Nicoletti Associati byly inspirovány tradiční islámskou architekturou, mořem a především plachetnicemi.

Zelené věže v Malajsii

Věže jsou postavené s důrazem na ekologii. Využívají přirozené ventilace, vytvářejí stíny a uvnitř najdeme zeleň. Měly by také využívat obnovitelné zdroje energie, čímž sníží emise oxidu uhličitého zhruba na polovinu proti podobným budovám klasického ražení. Projektu se účastní také studio Hijjas Kasturi Associates, které pomáhalo navrhovat celý plán oblasti Putrajaya.

Zelené věže v Malajsii27.
Bře

Metropole Dubaj se stala centrem světové architektury. Bohatí šejkové neváhají za nové stavby, odpovídající nejnovějším trendům, platit obrovské sumy. Nová osmnáctipodlažní budova architektonického studia James Law Cybertecture s názvem „Pixel Tower“ vyroste v rozvíjející se oblasti Dubai Waterfront. „Chytrá“ fasáda inspirovaná šumícími bublinkami šampaňského využívá pasivních solárních technik k tomu, aby minimalizovala zahřívání vnitřku budovy a zároveň poskytla krásný výhled na Perský záliv. Budova má být dokončena v roce 2010 jako součást série „Cybertecture“ – hi-tech budov, které jsou pojímány jako inteligentní, přizpůsobitelné prostory. Jejich obyvatelé mohou veškeré domácí spotřebiče ovládat pomocí mobilních telefonů nebo PDA. Pixel Tower je údajně určena především mladým, „trendy“ lidem.

Dubaj Pixel Tower
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz